Головна умова козацьких страв – швидкість приготування

Статті
Надія Труш14 жовтня 2011 о 11:478421 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Головна умова козацьких страв – швидкість приготування
14 жовтня – Всеукраїнське свято Покрови. А ще – день козацтва. Свята здавна відзначали, готуючи смачні наїдки.«Фірмові» козацькі страви: куліш, соломаха, мамалига
Козацькі страви були дуже прості у приготуванні, але смачні й корисні. Серед «фiрмових» козацьких страв: куліш, коржі-загреби, соломаха (квашене тiсто), тетеря (юшка з житнього борошна), тюря (сухарі дрібно перемелювали, розводили квасом і приправляли конопляною олією та сіллю), щерба (рибна юшка). Ще козаки готували мамалигу. Таку страву варили з борошна, звареного на воді без солі. Їли мамалигу з солоним сиром або бринзою, в’яленою рибою, а то й галушками.

Козацький куліш готували на вогнищі, на свіжому повітрі

Самі козаки називали куліш так: «миска пшона, кусок сала». Та готували страву не лише з салом, а й з свинячими хвостиками, підчеревиною, щуки, сома. Готували й пісний куліш, на олії, з грибами. Страва була схожа на рідку пшоняну кашу.

Галушки готували за особливим рецептом

Галушки – одна з найдавніших традиційних українських страв. Раніше їх готували за особливим рецептом, з пшеничної та гречаної муки. Замішували на овочевому

відварі, молоці або сироватці круте тісто. Потім нарізали на порції, схожі на «ремінці», довжиною приблизно сантиметр. Залишали на деякий час, щоб «прив’яли». Варили у підсоленій воді, поки спливуть. А їли таку смакоту з салом, сметаною, юшкою (стравою, яка схожа на сучасний бульйон).

Соломаху готували без рецепту, а тетерю з квасом

Соломаху, страву з борошна, козаки готували здебільшого у походах. Готували з гречаного борошна, без рецепту.  Головна умова приготування: перетворити борошно у рідке тісто. Влити у підсолений окріп й заварювати до кипіння. Коли страва буде готова, додати олію або смалець, натертий часник.

Тетерю, страву, схожу на куліш готували як пшоняну кашу. Для смаку додавали товчене сало з цибулею й часником. Іноді готували й святкову тетерю, на м’ясній чи рибній юшці. Достовірний рецепт цієї страви втрачений.

Козацькі ласощі – «гетьманська каша»

«Гетьманську кашу» готували не кожного дня. Лише на особливі свята.

Для приготування візьміть чверть літра пшоняної каші, затертої сирим яйцем. Кашу підсмажте на олії, додайте чверть літра свіжої сметани. Суміш доведіть до кипіння, залиште на деякий час, щоб охолола. Потім додайте 2 склянки рому, цукру. Отриману масу покладіть до посудини, яку попередньо змажте олією, посипте тертою булкою чи хлібом, залийте склянкою сметани й варіть на повільному вогні до повної готовності.


Куліш з салом
Інгредієнти:

На 120 г пшона: 800 г картоплі, 2 цибулини, 150 г сала, столова ложка дрібно посіченої зелені петрушки.

Приготування: перебране й промите пшоно всипають в киплячу підсолену воду (2 л), варять до готовності, додають нарізану кубиками картоплю, продовжують варити ще 25-30 хвилин. Потім кладуть дрібно нарізане, підсмажене разом з посіченою цибулею сало, кип'ятять 5 хвилин. Перед подачею до столу посипають зеленню петрушки.

Цікаво!

Козаки готували й узвар, із різних фруктів та духмяних трав. Козаки уміли готувати й цілющі напої , з лікарських трав, корінців. Рецептура трималася у секреті. Такі напої були не лише смачними, але й мали підтримувати дух козаків, відновлювати та надавати сили.

Плашка

В Україні є музей козацької страви. Експозиція музею – пересувна.

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter