Полтавський «будинок з химерами» руйнується на очах

Новини
Ніна Король4 листопада 2011 о 14:382632 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Полтавський «будинок з химерами» руйнується на очах
На  околиці Полтави, у Яківцях, є будинок, про існування якого знають не лише в Полтаві, а й в Україні. Зараз ліплення на домі, багаторічна праця автора, Віктора Комісаренка, осипається і руйнується.


«Дім художника», «будинок з химерами»  – так у місті називають приватний будинок по провулку Диканський, 1, мимо якого не проходить байдуже жодна людина – фотографуються, роздивляються, хоч і не ведуть сюди туристичні шляхи.



У будинку нині живе син Віктора Михайловича, Олександр.

Господаря вже 10 років як немає на світі, а господиня Ніна Федорівна, померла цьогоріч у січні. Тож хазяйнує в обійсті лише Олександр Вікторович.

– У мене руки не звідти, – жартує Олександр Вікторович автоелектрик та жерстяник за фахом. – Я вмію працювати із жерстю, а от з фарбами та цементом, із якого робив свої фігурки батько, не вмію. – Тому відновити не можу цей дім, а від дощу, снігу та років ліпнина руйнується.

Сам дім добротний, у ньому також цікаво від самого входу, оскільки покійний Віктор Михайлович усе робив власними руками. В усе в  будинку: різьблені двері, ліплення на стелі,  пейзажі, чеканки, що прикрашають стіни, –  вкладений талант і праця Віктора Комісаренка.

Самотужки син художника не може відновити дім, а от допомоги міста чекати навряд чи можна, адже це приватна власність.

Дім включать до «7 дивних місць Полтави»

– Цей дім цікавий, можна порівняти з «будинком з химерами», що в Києві, – підтверджує Віталій Павлов, очільник відділу туризму та культурної спадщини управління культури Полтави. – Наскільки будинок унікальний, судити не берусь, для цього треба залучати експертів, але це приватна власність, тож міська влада цього робити не може. Руйнацію дому в Яківцях видно неозброєним оком, але виділити гроші на відновлення об’єкту, що не належить до комунальної власності місто не може, це поза законом.

– Цьогоріч на Ансамбль Круглої площі не виділено з міського бюджету жодної копійки, то про що може бути мова? – каже Павлов.

Однак, як розповів Віталій Павлов, відділ туризму та культурної спадщини планує включити цей дім до видання «7 дивних місць Полтави». Це буде поліграфічне видання, планують створити й фільм про ці місця, які люблять туристи, але в туристичні шляхи вони не включені. Для іноземців у фільмі будуть титри англійською.

Жерстяник із 5 класами освіти різьбив, ліпив, чеканив та готував фарби

Будинок у півтора поверхи знаходиться на схилі. Учителі водять сюди дітей на екскурсію. З вулиці видно лише задню частину дому, поріг іще цікавіший – схожий на ґанок палацу. На вхідних дверях можна бачити, що майстер не лише ліпив скульптури та орнамент, а й займався різьбою по дереву, чеканкою.

Повністю усі роботи по зведенню та оздобленню дому робив Віктор Комісаренко, потомствений жерстяник.

Оточуючі по-різному ставились до рукотворної краси: дивувались, захоплювались, навіть руйнували із заздрощів, чоловік відновлював, поки сил ставало – практично до смерті. Про це розповів син художника.

Нині фарби, яким 35 років і які готував за книжками Віктор Комісаренко, не вицвіли і не вигоріли повністю на домі.

Віктор Михайлович усі навички опановував самотужки, за книжками, практикуючи у власному дворі та домі.  До Комісаренка не раз приїздили телевізійники та газетярі, почувши про талановитого самоука з Полтави, робили сюжети, публікації. До речі, дід Віктора Комісаренка також був жерстяником, відновлював церкви на Сумщині, звідки родом Комісаренки.

Нині уся надія зберегти красу одного з найцікавіших будинків Полтави хіба що на мецената.