Чи вистоїть євро в умовах європейської кризи

Гроші
Ольга Правденко8 грудня 2011 о 16:541334 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Чи вистоїть євро в умовах європейської кризи
Сьогодні чимало експертів пророкують чергову світову кризу, яка найбільше «вдарить» по країнах Європи. Як наслідок виникає питання, що ж буде з євровалютою?


Фото: ru.tsn.uaФото: ru.tsn.ua

Якщо вона вистоїть, то чого від неї очікувати – стрімкого падіння чи навпаки різко зростуть ставки по кредитах?

Журналіст «Кола» вирішила дослідити ситуацію з допомогою екпертів та банківських працівників.

Криза для того, щоб посилити централізацію, а не розвалити ЄС

– Нинішня криза в Італії, Греції, Іспанії – це лише початок. Адже в найближчі два – три роки нас очікує новий етап глобальної кризи. Розпочнеться він найраніше в другій половині 2012 року, найпізніше у 2013 році, – переконаний Павло Шуканов, кандидат географічних наук, експерт з питань розвитку, глобалізації та регіоналізації світу. – Напередодні чергової світової кризи міжнародним глобальним організаціям вигідно скористатися слабкостями окремих держав для того, щоб посилити в них  складну економічну ситуацію та ослабити їхній суверенітет і бюджетно-фінансову незалежність. До міжнародних глобальних організацій відносяться Європейський центральний банк (ЄЦП), Міжнародний валютний фонд (МВФ), глобальні банківські консорціуми. Ці структури  зацікавлені в кризі, щоб посилити свій вплив на національні банки. Тим паче, що ЄЦП координує валюту євро та видає значну частину кредитів.

За прогнозами експерта, найбільше криза вдарить по економіці Великої Британії, яка  нині активно супротивиться обігу євро у своїй країні. Англія  має власну потужну валюту – фунт стерлінг. А внаслідок кризи Великобританія,  остаточно здасться і введе євро. Тож цілий ряд держав через складну економічну ситуацію відмовляться від частини свого суверенітету на користь наднаціональних європейських органів управління (Європарламент, Євросуд, Європейська комісія, Європейський центральний банк та інші).

Євро вистоїть та витіснить долар

Щодо того чи вистоїть євро, як валюта Павло Шуканов, вважає, що ця грошова одиниця залишиться на світовому ринку.

– Адже Європейський Союз не розпадеться, принаймні у найближчі десять років, – переконаний експерт.

Більше того, він переконаний: нинішня криза в Європі відбувається в інтересах подальшої європейської інтеграції та центарлізації. Доказ останньому – черговий самміт ЄС, який відбудеться вже 9 грудня. На ньому будуть закладені основи для створення єдиної податкової системи та єдиного наднаціонального Міністерства фінансів ЄС. Також відбудеться формування єдиного бюджету ЄС. Тож, це головний доказ того, що ЄС не розпадеться, а навпаки централізується.

– Євро, як мінімум в найближчі десять років, не просто вистоїть, а навіть зміцнить свої позиції та витіснить долар США. Недарма НАФТА (інтеграційне об’єднання США, Канади та Мексики) ще у 2008 році розробила проект  майбутньої спільної валюти – амеро. Я переконаний, що долар зникне взагалі. Звісно, цей процес відбуватиметься поступово. А такі валюти, як євро, а потім амеро, навпаки – дуже перспективні. Те, що зараз євро тимчасово падає, не означає його зникнення.

Порада
Навпаки, зараз євро треба купити, щоб потім дочекавшись стрімкого підвищення, продати чи хоча б з їхньою допомогою, зберегти свої вклади.


– Особисто я, найбільше довіряю цій валюті. Серед усіх світових валют вона найстабільніша, – розповів експерт.

Прогнози по євро від інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні.

– На кінець 2011 року ми залишаємо незмінний прогноз по євро – 10,80 гривні за один євро в Україні, – каже Микола Івченко, керівник цього центру.  – А враховуючи динаміку валового внутрішнього продукту (ВВП) США та ЄС, а також показники інфляції, євро на світовому ринку на кінець першого кварталу 2012 року буде коливатися в діапазоні 1,3000 – 1,3500 відносно долара (зараз – 1,3400). У таких умовах в Україні євро коштуватиме 10,50 – 10,95 гривень (зараз 10,84).

Тим, хто має кредити в євро, швидше за все, доведеться нелегко

Олег, керівник одного з банківських відділень Полтави вважає, що реально  спрогнозувати щось з приводу падіння чи зростання євро в Україні в нинішніх умовах не можливо.

– Щодо кредитів, то в Полтаві не так багато людей мають їх у євро, – каже чоловік. – У нашому банку кредити у євро взагалі не видають.

– Я знаю, що в нашому місті кредити в євровалюті, окрім, звісно, приватних осіб, видають лише банки з іноземними інвестиціями. Раніше брати кредити в євро було досить вигідно, бо ставка там  коливалася близько 11 відсотків річних, натомість у гривнях зараз ставка в межах 21 –  23%. Але, якщо курс євро зросте до 17 – 18 гривень і закріпиться на цьому рівні, то лише в цьому випадку вигідно  перекредитуватися у гривні, – зазначив керівник відділення банку.

Експерт Павло Шуканов вклади в банках саме зараз залишати не радить, бо дуже важко розрахувати, які з цих установ залишаться «на плаву», а які збанкрутують.
Уже незабаром, на думку експерта, євро відносно гривні зросте у півтора – два рази.

– Щодо останнього, то зараз  можу лише сказати, що цей «стрибок євро» відбудеться в найближчі два роки, – говорить Павло Васильович.
Тож тим, у кого сьогодні є кредити в євро, доведеться нелегко.

– Якщо в людей фіксовані кредитні ставки, то їм, звичайно, буде вигідно перекредитуватися в гривню. Але якщо банки в умовах кризи мінятимуть відсоткову ставку, то громадяни можуть потрапити в пастку: у міру зростання інфляції, зростатимуть відсоткові ставки.

В ідеальному варіанті – кредити зараз краще взагалі не брати. Якщо ж ви вже й наважилися на них, то не беріть довготерміновий кредит, а максимум на рік і обов’язково за фіксованою  ставкою, – розповів Павло Шуканов.

Довідка «Кола»

Павло Шуканов – доцент кафедри загальноекономічних дисциплін Полтавського університету економіки та торгівлі, кандидат географічних наук, докторант Харківського національного університету, екпсерт з питань розвитку, глобалізації та регіоналізації світу.

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter