Фото з trinixy.ruУ новому 2012 році продовжуватиме зберігатися залежність економіки України від багатьох зовнішніх чинників.
Кризові сигнали проявлятимуться майже у всіх сферах життєдіяльності, кажуть експерти.
Проте вони ж прогнозують, що політики напередодні парламентських виборів намагатимуться дотримуватися обіцянок та стримуватимуть кризу, друкуючи велику кількість грошей. Утім, більшість аналітиків сходяться на думці, що для України 2012 рік, за винятком його кінця, з високою ймовірністю буде характеризуватися певною економічною стабільністю.
Ціни підвищаться з осені
Про те, що чекає на українців у високосному році Чорного Водяного Дракона «Коло» запитало в Павла Шуканова, полтавського експерта з питань розвитку регіоналізації та глобалізації світу.
– Криза та скорочення темпів приросту валового внутрішнього продукту (ВВП) у 2012 – 2013 роках у Європі, Китаї, США, однозначно вплине на економіку України. Перш за все знизяться й наші темпи зростання ВВП, бо різко скоротиться попит на зовнішніх ринках на український метал та продукцію хімічної галузі. А Україна найбільше продає саме ці товари, – говорить Павло Шуканов.
Разом з тим, за словами експерта, у наступному році очікується зростання темпів імпорту, який уже перевищує експорт України. А це призведе до зниження валютного резерву країни. Бо через те, що ми більше завозимо, ніж вивозимо, гроші ззовні до нас не надходять. Цей та деякі інші чинники будуть сприяти суттєвому підвищенню цін на продукти та інші товари.
– Продовжуватиме знижуватися купівельна спроможність населення. З осені 2012 року значно підвищаться ціни, десь у 2-3 рази, на продовольчі товари, оскільки через суху осінь та малосніжну цьогорічну зиму значну частину зернових довелося пересіювати. – В поєднанні з інфляцією це призведе до дорожнечі в першу чергу продуктів харчування, ціна на які зросте у 2-3 рази. Багато сільськогосподарських підприємств збанкрутують через нерентабельність та низькі закупівельні ціни на урожай 2011 року, – каже Павло Васильович.
У наступному році також в Україні очікується уповільнення темпів росту (ВВП) або навіть його падіння. Влада вже офіційно це прописала в Законі «Про бюджет України на 2012 рік». Згідно з ним, приріст ВВП у 2012 році очікується 3,9 відсотка, що значно менше, ніж прогнозується за підсумками 2011 року.
– Але Міжнародний валютний фонд (МВФ) та Світовий банк, на відміну від наших політиків та економістів, не такі оптимісти. Вони вважають, що приріст ВВП в Україні становитиме не більше 2,5 відсотка, – зазначив Павло Васильович. – Щодо позитивних моментів бюджету, то в 2012 році підвищиться мінімальна заробітна плата від 1073 гривень у січні до 1134 гривень у грудні. До речі, згідно з даними Державного комітету статистики, мінімальну зарплату отримує 6 відсотків українців. Підвищаться зарплати бюджетникам (на 25%), пенсії та пільги (у середньому на 14%).
Разом з тим, за словами експерта, в першому півріччі держава стримуватиме збільшення зарплат, пенсій та пільг. Зростання соціальних видатків почнеться, як завжди, за кілька місяців до виборів, приблизно з літа. Але всі ці надбавки в порівнянні з темпами інфляції майже не відчуватимуться. Та й зростатимуть вони переважно за рахунок додатково надрукованих грошей, які не будуть забезпечені товаром. У результаті через 3 – 4 місяці знову буде шалена інфляція.
У 2012 році прогнозується зростання дефіциту державного бюджету, бо держава вже сьогодні витрачає більше, ніж отримує в казну. Навіть за офіційними даними, дефіцит бюджету становитиме понад 25 мільярдів гривень або понад 3 мільярди доларів. Зростатиме він ще й через те, що, по-перше, Україні доведеться більше сплачувати за газ Росії, по-друге, треба буде збільшити виплати зовнішнього боргу (наприклад, виплати МВФ тільки в 2012 р. – 2,7 млрд. доларів ), по-третє, обезціниться гривня в порівнянні до іноземної валюти.
Довідка «Кола»:
ВВП – це сукупна вартість усіх товарів та послуг, що виробляються в країні за певний проміжок часу в цілому або на душу населення. Зазвичай ВВП розраховують на рік.
Дефіцит державного бюджету – перевищення видаткової частини державного бюджету над доходним.
Павло Шуканов – доцент кафедри загальноекономічних дисциплін Полтавського університету економіки і торгівлі, докторант Харківського національного університету. Уже багато років досліджує проблеми глобалізації та регіоналізації світу.
Кризи – не уникнути
Щодо того, чи буде в Україні соціально-економічна криза в наступному році, то тут Павло Шуканов однозначний – її нам не уникнути. І почнеться вона з інфляції.
– Якщо криза буде навесні, то це означатиме остаточну дискредитацію нинішньої влади, – каже експерт.
Вплине на ситуацію в Україні й криза в США. Бо по мірі приходу кризи в Сполучені Штати, долар по відношенню до євро падатиме. Євро ж, навпаки, зростатиме і відповідно виросте по відношенню до гривні. Можливо, зростання розпочнеться вже влітку, а на кінець 2012 року та протягом 2013 року ця валюта виросте у півтори – два рази по відношенню до гривні, за один євро українець буде змушений віддавати 18 – 20 гривень, вважає Павло Васильович.
– Для заможних людей важливим ресурсом для збереження своїх вкладів і бізнесу стане банківське золото. На найближчі 3 – 5 років – це надійне збереження капіталу. Чим більшим буде протистояння євро і долара, тим більше зростатиме в ціні банківське золото. Його можна буде згодом обміняти на валюту, – розповів Шуканов.
Експерт радить не робити довготермінових банківських вкладів
Через кризу та рецесію, яка очікується в багатьох регіонах світу, знизяться іноземні інвестиції в економіку країни. А це означає, що для банківської системи України виникне загроза банкрутства. Як наслідок – виростуть ризики звільнення працівників фінансово-банківських структур. Тому експерт радить бути обережними з банками і не робити довготермінових вкладів. Чимало банків, спочатку міжнародних, а згодом і українських, збанкрутують. Такі банківські кризи вже почалися в США та Європі. В Америці за останні 3 роки збанкрутіло кілька сотень банків та їх філіалів. В Україні ж масове скорочення кількості банків прогнозується на кінець 2012 і протягом 2013 року. У нашій державі сьогодні майже 200 банків та їх філіалів. З них більше третини – це банки з іноземними інвестиціями.
Газ подорожчає
– Деякі економісти прогнозують, що у 2012 році російський рубель стане оптимістичною валютою для України. Я думаю, що цього не буде, але залежність України від російського рубля зросте через те, що частково за газ нашій державі доведеться розраховуватися з росіянами їхньою грошовою одиницею, – говорить Павло Васильович.
А ціна на блакитне паливо для України зросте до 416 доларів США за 1000 кубометрів. Ця сума вже закладена в бюджет держави. Як зазначив експерт, через це багато підприємств працюватимуть у збиток. Але переговори з Росією про ціну на газ ще не завершені.
– Скоріш усього, після Нового року буде додаткова угода за «Газпромом». Зниження вартості природного палива для України можливе лише в тому випадку, якщо ми вступимо до Митного союзу або продамо 50 відсотків газотранспортної системи Російському «Газпрому». Якщо ці угоди не будуть укладені, то 416 доларів виявляться зовсім не максимумом. Ціна на газ уже в першому кварталі підвищиться від 400 до 485 доларів за тисячу кубометрів, – зазначив експерт.