Колядник принесе в домівку мир та добробут. Фото із сайту kaputik.netСьогодні Україна і весь православний світ відзначають Святвечір, або Багату кутю. Цього дня завершується Пилипівський, або Різдвяний піст.
На столі має бути 12 пісних страв, на честь 12 апостолів. Обов'язковими на передріздвяній вечері має бути кутя та узвар. За старих часів кутю готовили частіше із пшениці, рідше з ячменю. Зерна товкли в ступці, але так щоб не роздрібнити їх, а тільки здерти з них лушпиння. У більш пізній час кутю стали робити з рису. Спочатку кутю готували з медом або ситою (розведеним медом). У пізніше в кутю стали додавати макове молоко (запарений і розтертий мак), родзинки, а також подрібнені горіхи й цукровий сироп.
Постують далеко не всі українці, але накривати на стіл 12 пісних страв на Святвечір вже стало традицією для всієї України.
А з першою зіркою вже можна колядувати. За біблійним переказом, саме вона вказала волхвам місце народження Ісуса.
Обряд колядування має ще дохристиянські коріння, коли наші пращури вшановували Сонце святом Коляди. Коли приходять колядники, важливо першим до хати впустити хлопця. Згідно зі звичаєм, він принесе в домівку мир та добробут.
Увечері, в храмах почнуться урочисті богослужіння, що нагадують про велику подію, з якої почався відлік нової ери.
Існує на Святвечір і погодне повір’я: якщо на багату кутю іній або сніг – то літо буде дощовим.
Готуватися до Святвечора наші предки починали із грудня. До свята кожному члену родину робили нову сорочку та білили хату. На покутті виставляли дідуха та плели павучки – язичницькі символи сучасних традицій.
Ще до світанку в переддень Різдва палили сім полін, які відкладали сім тижнів. На цьому вогні готували дванадцять пісних страв.
Колядники готували колядки та вертепи, а до церкви йшли у найкращому вбранні.
Довідка «Кола»
З давніх часів люди мали особливі святкування в другій половині грудня. І це було не без причини. Урожай був зібраний. У цей період скотарі забивали велику частину своєї худоби. Надлишок вільного часу і велику кількість свіжих продуктів радувало серця людей. До того ж до другої половини грудня закінчувалося бродіння в перших глеках з алкогольним напоєм. Саме в цей час язичницькі народи в подяку і вшановували своїх богів. Святкування тривали до двох тижнів.
По темі:
У Полтаві планують масово святкувати Різдво
Як у Полтаві святкували Різдво 200 років тому