При гаймориті не грійте ніс, а після промивання не виходьте відразу на вулицю

Хвороби та їх лікування
Ольга Правденко16 лютого 2012 о 15:3017168 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 При гаймориті не грійте ніс, а після промивання не виходьте відразу на вулицю
Поради, як вилікувати нежить.

Узимку наш ніс стає особливо чутливим до холодів та перепадів температури. Багатьом починає дошкуляти нежить. Більшість людей позбуваються від нього з допомогою крапель, переважно судинозвужувальних. При цьому забувають, що такі краплі не лікують, а навіть шкодять організму. А вчасно не вилікуваний нежить може призвести до гаймориту та хронічного риніту.

– Ніс людини – дуже складний орган, який виконує багато функцій. Для захисту від мікроорганізмів слизова оболонка носа покрита ворсинками, які знаходяться в постійному русі, – розповідає Микола Пономаренко, – головний отоларинголог області, завідувач ЛОР-відділенням Полтавської обласної клінічної лікарні. – До того ж ніс за добу виділяє до 200 мілілітрів слизу, щоб очищувати його від вірусів та пилу. Коли ж через зниження температури рух ворсинок уповільнюється, це означає, що вірус проник в організм та прикріпився до слизової оболонки. У результаті в людини закладає ніс, з’являється чхання та сухість у носі.

Лікар говорить, що помилково вважати ці симптоми захворюванням. Адже це захисна реакція організму на вірус.

На судинозвужувальні краплі можна «підсісти»

Категорично не можна закапувати ніс судинозвужувальними краплями (галазолін, нафтизин, санорин, називін та інші). Вони викликають спазм судин.

– У результаті – знижується живлення слизової оболонки, що призводить до погіршення захисної функції носа. Окрім того, при тривалому застосуванні таких препаратів відбувається звикання до них і навіть може розвинутися залежність, – наголосив Микола Пономаренко.

Особливо важливо, щоб ці судинозвужувальні краплі хворі не використовували на початковій стадії захворювання, коли весь час «тече» з носа.

Промиваємо ніс

Промиваючи ніс, ми таким чином не лише полегшуємо собі дихання, а й «вимиваємо» з нього шкідливі бактерії, пил. Найчастіше промивають ніс сольовими та фізрозчинами, а також настоями з лікувальних трав.

– Для полегшення дихання перш за все потрібно промити ніс, наприклад ромашкою, шавлією, звіробоєм. Також варто пополоскати горло, випити теплий чай, закапати ніс краплями на основі ефірних олій (м’яти, ментолу, хвої, евкаліпту), – рекомендує отоларинголог.

Промивання корисне при риніті та простудах, а от якщо у вас гайморит, то краще довірте цю процедуру лікарю. Адже правильно промити та вигріти ніс у таких випадках зможуть лише за допомогою спеціальних апаратів у лікарнях та поліклініках.

Способи промивання носа

1. При нежиті корисно промивати ніс теплою солоною водою. Вона знищує хвороботворні бактерії, усуває набряки, після чого дихається вільніше. Для цього приготуйте розчин – чайну ложку солі на склянку теплої кип’яченої води, додайте кілька крапель йоду та промийте ніс. Можна набирати воду в долоню та втягувати її носом або набрати її в шприц (без голки) та почергово робити спринцювання в ніздрі. Вода повинна вільно виходити через горло та ніс.

2. Крім сольових розчинів можна промивати ніс відварами трав – ромашки, шавлії, календули, м’яти, евкаліпту.

3. Можна для промивання носа купити спеціальний фізрозчин в аптеці та з допомогою гумової груші промити ніс. Інструкція з його використання зазвичай указується на упаковці.

У дитсадку №10 Полтави лікують нежить за допомогою УВЧ-терапіїУ дитсадку №10 Полтави лікують нежить за допомогою УВЧ-терапії

Що варто врахувати при промиванні носа

– Протягом 10 – 15 хвилин після промивання з носа може виділятися рідина, тому краще не проводити процедуру безпосередньо перед сном.

– У холодну пору року краще проводити промивання за годину – дві до виходу на вулицю, бо можна переохолодити носові пазухи. Улітку на вулицю можна вийти не раніше, ніж через 30 хвилин.

– Ніс не можна промивати при повній непрохідності носових проходів – поліпах, аденоїдах 3 – 4 ступеня, носових кровотечах, гаймориті.

– При сильному нежиті, фронтиті (запалення слизової оболонки лобних пазух), після операцій (наприклад, видалення аденоїдів) ніс можна промивати лише за рекомендацією лікаря.

При гаймориті заборонено гріти ніс

Гріти ніс можна різними способами, проте варто не забувати, що категорично заборонена ця процедура при гаймориті, коли гній накопичується в носових пазухах та не виходить назовні у вигляді жовто-зеленого слизу. Адже під дією тепла запалення може збільшитися. А от при лікуванні звичайного нежитю – риніту – прогрівання дуже ефективне та корисне.

Способи прогрівання носа

Інгаляції потрібно проводити 10-15 хвилинІнгаляції потрібно проводити 10-15 хвилин

1.Найвідоміший спосіб прогрівання носа – це мішечок із сіллю. Для цього сіль, можна кухонну або морську, нагрійте на сухій сковорідці. Врахуйте, що чим крупніша сіль, тим повільніше вона вихолоняє. Потім насипте гарячу сіль у полотняний мішечок, носову хусточку або в бавовняні шкарпетки і прикладіть до перенісся.

2. Дієвим методом є й прогрівання вареним яйцем. Для цього зваріть 2 яйця, загорніть їх у носову хустинку, прикладіть до пазух та тримайте до повного вистигання. Можна зварити й 1 яйце та перекочувати його по переніссі.

3. Також можна вигрівати ніс не сухим теплом, а паром – за допомогою інгаляцій. Для цього візьміть невелику ємність, закип’ятіть у ній воду та додайте кілька крапель евкаліптової, м’ятної олії та, накрившись покривалом або ковдрою, подихайте над паром хвилин 10 –15.

Чим удома можна закапати ніс

За народною медициною рекомендується закапувати ніс при нежиті соком столового буряка, алое, каланхое.

Приміром, каланхое добре прочищає ніс, викликаючи чхання та виведення слизу.

Дітям педіатри рекомендують закапувати соком буряка (по одній – дві краплі в кожну ніздрю).

Стоматологічний кабінет «Apple»