Перші швейні машини вміли робити лише пряму строчку.
Пізніше з’явилися машини, в яких голка могла переміщатися вправо-вліво і змінилася конструкція човника. Такі швейні машини були здатні зобразити зигзаг і більш складні строчки. У сучасних кількість швів обмежена лише фантазією розробника. Як же обрати побутову швейну машину, аби шиття приносило задоволення.
Щоб швидше визначитись, обираючи швейну машину, варто:
– визначити суму, яку готові витратити;
– чесно вирішити, що ви на ній будете робити, як часто будете шити, що від неї очікуєте;
– обрати марку машини, котра відома на українському ринку (зазвичай поширені марки мають широкий ряд моделей і менше проблем із післягарантійним обслуговуванням та ремонтом).
Отже, за принципом строчок сучасні швейні машини можна розділити на механічні й машини з комп’ютерним управлінням.
– Мені хочеться таку машину, яка хіба що каву не заварювала б, – говорить полтавка Олена. – Та бере сумнів, що в Полтаві зможуть відремонтувати, у разі коли вона вийде з ладу.
В обласному центрі дійсно не береться обслуговувати комп’ютерні швейні машини жоден сервісний центр. Принаймні журналісту відповіли відмовою ремонтувати таку техніку в восьми з таких центрах.
– Електроніку в Полтаві дійсно не ремонтують, – сказали в одній із майстерень. – От машини тих же виробників, але електромеханічні.
Хоча є й інші думки.
– Я купив комп’ютерну швейну машину переважно заради кількості декоративних стібків (їх там до 300), відсутність сервісного центру мене не зупинила, – говорить Владислав, художник. – По-перше, сервісні центри є в Харкові та Дніпропетровську, це для мене не так уже й далеко, коли виникне така необхідність. Механіку всю підправити можуть і в Полтаві. Почистити, налагодити – теж. Звичайно, аби творити на такій машині, варто мати навики шиття. А загалом, зламати її важко. Машина просто відмовиться шити, коли щось не так зробити. Тим більше, коли у машини є обмежувач швидкості. Машина тоді шиє повільно, обережно.
– Якщо людина хоче машину суто для шиття, то краще взяти, звісно, ж електромеханічну, – говорить Людмила, майстер із пошиття одягу. – А вже якщо шити багато, то краще взагалі промислову.
А от комп’ютерні машини мають великі переваги, якщо займатись вишиванням.
Розумну чи надійну?
Механічні швейні машини
Електромеханічні швейні машини дешевші. У таких машинах за переміщення голки і рух транспортера тканини відповідають шестерінки спеціальної форми і всякі важелі, колеса та інша механіка. Машини з механічним керуванням, в силу технологічних особливостей, не можуть виконувати строчки складної форми і мають обмежену кількість строчок.
Машини з комп’ютерним керуванням
У машинах з комп’ютерним керуванням, переміщенням голки щодо тканини керує мікропроцесор. Такий принцип управління знімає обмеження на складність швів і на їх кількість. Усе визначається об’ємом пам’яті й програмою, яку виробник заклав у ту чи іншу модель.
Додаткове приладдя
Часто в комплекті можна знайти лапку для прямої строчки, лапку для декоративних строчок, лапки пришивання ґудзиків та вшивання блискавки тощо. Проте лапок для шиття і спеціальних пристосувань існує настільки багато, що надати всі їх у комплекті з машиною неможливо, та й ні до чого. Ту лапку, яка раптом знадобилася, можна придбати в будь-якому великому магазині, де продаються швейні машини.