Микола Рибак рік тому залишився просто неба. «Коло» поцікавилось, як налагодилось життя хлопця.
Зараз Микола намагається радіти життю та збирає гроші на відбудову оселі, що згоріла
Нагадаємо, що рік тому, 8 березня 2011 року у Полтаві на вулиці Клари Цеткін сталася пожежа. Дівчата-підлітки ненавмисне підпалили будинок свого знайомого 20-річного Колі Рибака. Пожежників вчасно не викликали, і дім згорів до тла. Власник будинку, сирота та інвалід з дитинства, залишився без речей, документів та даху над головою. Спершу він жив на роботі, а потім,
завдяки допомозі журналістів «Кола», хлопець потрапив на прийом до мера Олександра Мамая. Той зробив виняток і,
попри всі черги, надав хлопцю помешкання на вулиці 8 березня. Але воно було не придатне для життя, тому хлопця переселили на провулок Клубний, де умови кращі.
Багато людей відгукнулося на біду Колі і допомагали йому речами.
Живе у зйомній кімнаті, відкладає гроші на відбудову власної оселі
В квартирі, де він проживає декілька хазяїнів. Його – лише невеличка кімнатка. В коридорі тепло, а от в кімнаті доволі прохолодно. Меблів небагато. Видно сліди ремонту – поклеєні шпалери та побілена стеля. На підлозі килимок, але лінолеуму немає. В кутку односпальне ліжко, декілька шаф та стіл. Маленький телевізор. Речей зовсім небагато. Можна сказати – взагалі немає.
– Тут не так живеться, як у власному будинку. До дому звикаєш, там свій двір, а тут як у коробці живеш. Незвично і трохи незручно. Хоча я не так часто тут і буваю. Сусіди в мене неблагополучні. У нас спільна кухня. Там постійні гулянки, в холодильнику залишити нічого не можна. Все висить в пакеті за вікном. У морози тут було дуже холодно. Грівся під ковдрами. Гарячої води теж майже немає. Я вже звик. Інколи грію в чайнику, інколи – ні, – зізнається Микола.
В кімнату Коля майже нічого не купує. Більшість зарплати відкладає. Витрачає лише на одяг та проїзд. Гуляти ходить лише на свята, так звик, бо працює з 14 років.
Отримав підвищення на роботі
Раніше хлопець був в охоронцем. Працював вночі, щоб десь ночувати після того, як втратив свій дім. Тільки настала весна – поїхав до Києва на 3 місяці на заробітки. Працював на будівництві. Але і там не все так просто. Заплатили, але не те, що обіцяли. Коли повернувся в Полтаву, пішов шукати роботу. Знову в охорону.
– Ночами охороняв будівництво. Але пішов звідти, бо почали звалювати на мене чужу вину та крадіжки. Три місяці тому влаштувався працювати в рекламі – спілкувався з людьми, махав прапором… Платили більше, ніж на попередній роботі – 15 грн за годину. Тому стояв по максимуму – 7-8 годин. Коли приносив туди документи, начальник «пробивав», чи немає у мене судимості, – говорить Коля.
Так він дізнався про Миколине горе. Вирішив допомогти. Спочатку дав завдання набирати людей для роботи, далі було все більше і більше роботи. Тепер Коля помічник замдиректора.
– Під наглядом у мене 17 магазинів. Це важко, звичайно, але працювати треба. У кожного магазину свої ж проблеми. Я також слідкую за відкриттям, викладкою товару, закриттям. Фізичну працю я теж люблю, тому часто допомагаю – то кран поміняю, то ще шось.
Коля не має вищої освіти. Навчався спочатку у 8 школі, потім у вечірній. Далі отримувати освіту поки не планує. Бо вже має досвід в сфері реклами (раніше додатково працював супервайзером, промоутером тощо), тому все це для нього не складно і нове схоплює на льоту. Місце роботи змінювати вже не збирається – вважає, що потрапив туди, куди потрібно.
Допомагають друзі та просто чужі люди
Після пожежі, а потім згодом, ще декілька раз люди допомагали хлопцю. Навіть ціла сім’я приїжджала з села Велике Болото. Давали гроші, але він старався відмовлятися.
– Речі – беру, а в грошах бачу лише зло. Вони дуже впливають на людину. Але по собі знаю, якщо розбагатію, то гроші мене не змінять, – впевнений хлопець.
Міська рада після того допомагала ще раз, – дала 1000 грн.
З деякими людьми, які допомагали, хлопець підтримував зв'язок, але нещодавно загубив телефон. Номер відновив, а от телефонну книжку – ніяк.
З дівчатами, які підпалили хату, не бачиться. Зустрічав їх лише двічі. Мати однієї дівчини постійно пропонувала поміч, але так нічим і не допомогла. Спілкується лише з Андрієм, братом цієї дівчини:
– Багато чим підтримав, мені він, як брат, – зізнається Коля.
Микола хоче власноруч відбудувати дім, що згорів
Зароблені гроші погорілець витрачає лише на їжу та проїзд. Все інше – відкладає на ремонт.
– Поки що нічого толком і не зробив у будинку. Лише повиносили все старе на вулицю, та затягнули плівкою, щоб через сніг та дощ не псувалася цегла. Як потепліє, буду займатися будівництвом. В мене один вихідний на тиждень, але я буду просити більше – хоча б 2 дні.
Багато у чому допомагали друзі. На весну пообіцяли і київські колеги приїхати, щоб зробити дах на хаті.
Микола не любить залишатися у боргу, хотів би усім якось допомогти.
Шукав батька – знайшов дядька
Точніше, це брат його діда . Йому 53 роки.
– Спочатку все було нормально. Ми познайомилися. Зразу він захотів допомогти мені переоформити ділянку на братів (Миколин брат живе в інтернаті – прим.авт). Просив документи, але йти збирався без мене. Це насторожило. Я відмовився давати йому папери, бо не дуже довіряю майже незнайомій людині. Він влаштував сварку, навіть в міліцію заяву написав, що я його побив. Мене потім визивали у відділок, але, звичайно, я і пальцем його не торкався. Міліція у цьому потім розібралася. Видно хотів відібрати у мене хату, але у нього не вийшло, – розповів Коля.
Після цього випадку «родича» як вітром здуло. А батька сирота так і не знайшов. В паспортному столі дізнався його адресу, але виявилось, що він розвівся з колишньою дружиною і тепер там не живе. І невідомо, де його шукати.
Мріє про родину і море
– Вже трохи прийшов у себе завдяки тим людям, які мені допомагали. Без них – я б не витримав. Але, як приходжу до хати, чогось не вистачає, в душі щось давить. Влітку приїжджав збирати яблука та груші в садок. Так сумно було.
Тепер хлопець має більш-менш нормальну роботу, друзів. Всі його колеги – бригада «прапорців», або, як ще їх називає Коля, «прапорщики», теж стали близькими приятелями.
У сердечних справах все добре. З однією дівчиною не зійшлись характерами, потім познайомився з іншою. Вона постійно посміхалася, а Коля любить веселих і щирих людей. Все склалося. Влаштував її помічником в один із магазинів, де працює.
Плани на майбутнє – відбудувати хату та завести сім’ю. А ще дуже хоче з’їздити на море, бо ніколи там не був.