Про те, хто може стати миротворцями, про особливості їхньої підготовки розповіли викладачі та майбутні миротворці.
– Циклова комісія підготовки спеціалістів зв’язку для миротворчих підрозділів у Полтаві існує з 2009 року, – каже Роман Кабакчей, страший викладач циклової комісії.– Наше місто для цієї місії обрали не випадково, адже ще з радянських часів полтавські зв’язківці вважалися найкращими.
Миротворчі контингенти, підготовлені в Полтаві, їдуть до Сербії, С’єра-Леоне, Конго, Ліберії, Кот-д'Івуару. Там вони забезпечують зв'язок на території країни, де перебуває місія. Наприклад, керівному складу, зв'язок між штабом та патрулем, або ж із рідними миротворців.
Миротворцями можуть стати військовослужбовці служби за контрактом та офіцери. Як правило, виконувати миротворчу місію прагнуть чоловіки, рідше – жінки.
За словами Романа Кабакчея, майбутніх миротворців на навчання до Полтави направляє командувач сухопутними військами збройних сил України. Група, як правило, складається з 15 – 20 осіб. Вони півтора місяці живуть та навчаються в Полтаві.
– От зараз готуємо контингент у республіку Сербія. Поїде він туди на рік, – зазначив Олександр Капустян, начальник циклової комісії підготовки спеціалістів зв’язку для миротворчих підрозділів.
Щоб стати мировтрцем треба вивчити англійську мову та звикнути до 16-ти кілограмового бронижелету
У Полтаві зв’язківців, перш за все, намагаються максимально адаптувати до тих умов, які будуть у країні, де вони служитимуть.
– Відтак з 6 до 18 вони носять бронежелет вагою 16 (!) кілограм та каску. Крім того вивчають коротку історію тієї країни, в яку вони їдуть, традиції та менталітет народу. Теоретично освоюють техніку, з якою їм доведеться працювати. Викладачі також розповідають їм про осбливості життя контингенту. Адже вони повинні бути в постійній бойовій готовності, окрім того, житимуть там із миротворцями з інших країн. З ними займається психолог. Обов’язкове для миротворців – знання англійської мови. Тому її викладають кожного дня по кілька годин, – зазначив Олександр Капустян.
Миротворці отримують зарплату приблизно 3 тисячі доларів за місяць. Окрім того за ними залишається грошове забезпечення на службі в Україні.
Українські миротворці купували африканським дітям шкільне приладдя
Більшість викладачів також побували в іноземних країнах з миротворчими місіями.
Роман Кабакчей у 2006 році був у республіці Конго. Каже, найбільше запам’яталося те, що у величезному мільйонному місті світло вмикали лише погодинно, водопровідної води взагалі не було. Вразила також безтурботність та безпечність мешканців Конго, які, при тотальному безробітті та низькому рівні життя, живуть одним днем та не турбуються про майбутнє.
Журналісту вдалося поспілкуватися із майбутніми миротворцями під час занять.
Прапорщик Оксана Гусаковська приїхала проходити професійну підготовку до Полтави з Рівного. Вона уже 20 років в армії. Миротворцем ще не була жодного разу.
– Мої товариші по службі, які виконували миротворчі місії в різних країнах, із захватом розповідали про нові засоби зв’язку, які їм доводилося бачити, про корінне населення, про стосунки між військовослужбовцями з різних країн, – каже Оксана.
Михайло Зозуля, прпорщик з Миколаєва, уже втретє в Полтаві. Миротворчий досвід у нього чималий. У 2002 році він забезпечував зв'язок керівному складу у республіках С’єра Леоне та Ліберії.
Зараз готується на посаду начальника радіостанції в Косово.
– Із попередніх місій запамяталося те, що С’єра-Леоне, приміром, багата і водночас дуже бідна країна. Там величезні родовища алмазів та іншого дорогоцінного каміння, але люди живуть надзвичайно бідно. Під час одного відрядження в С’єра-Леоне, ми заїхали в селище та побачили їхню школу. В одному класі вчаться діти різного віку. Крім того писали учні на дерев’яних дощечках трав’яним чорнилом. Ручки, зошити та підручники в руках вони ніколи не тримали. Нас це насітльки вразило, що ми поїхали в місто закупили зошити, ручки, альбоми, фарби, глобус, карти та інше канцелярське приладдя і привезли все це для дітей. З цієї нагоди старійшина селища влаштував свято.
Довідка:
Миротворчий контингент – підрозділ збройних сил України, оснащений відповідним озброєнням, військовою технікою, засобами підтримки та зв’язку. Контингент відряджають на територію іншої країни для виконання завдань передбачених місією.