Про позитивні зміни, яких чекають наші пенсіонери, та етапи їхнього практичного запровадження розповідає заступник голови ОДА, заступник голови обласної організації Партії регіонів, депутат Полтавської міської ради Олександр КОВАЛЬ.

Пенсійна система: зміни тривають
Незважаючи на те, що протягом останніх двох років рівень пенсій підвищився в середньому на 40%, існуюча система пенсійного забезпечення не може задовольняти непрацездатних громадян.
Нині середня пенсія в Полтавській області складає 1160 грн., що, безумовно, недостатньо. Більш того, понад 48% пенсіонерів отримують виплати від 800 грн. до 1 тис. грн., хоча після старту пенсійної реформи в жовтні минулого року частка цих людей і зменшилася на 17%.
Проблемним питанням є також зрівнялівка у виплаті пенсій, незалежно від тривалості стажу та рівня оплати праці, що викликано недосконалим пенсійним законодавством.
Зберігаються великі диспропорції в пенсіях залежно від часу виходу на заслужений відпочинок, незважаючи на те, що кожного року старі пенсії підвищуються на 20% від темпів зростання середньої заробітної плати в Україні.
Така ж ситуація і в інших регіонах Українию. Рівень бідності серед літніх людей – найвищий у порівнянні з іншими категоріями населення.
Два останніх роки роботи влади були націлені на подолання цих проблем економічної та соціальної політики, що дісталися від попередників.
Зараз настав новий етап – проведені раніше реформи та стабільність в пенсійній сфері дали чіткий сигнал про можливість забезпечення реальної ефективності пенсійних виплат, про що й наголосив Президент України В.Янукович у нових соціальних ініціативах.
Етапи зростання
Перш за все вже з квітня цього року буде піднято прожитковий мінімум, який є базою для нарахування чисельних пенсійних виплат (з 822 грн. до 838 грн.). Загалом же рівень зростання цього стандарту в поточному році очікується в середньому на 14% порівняно з минулим роком, і це іде мова лише про мінімальну пенсію та пов’язані з нею виплати.
Поряд з цим з 1 березня відбудеться традиційний щорічний перерахунок пенсій на 20% темпів зростання середньої заробітної плати, рівень якої за минулий рік підвищився майже на 388 грн.
Органи Пенсійного фонду розпочали всі масові перерахунки пенсій з метою забезпечення підвищених виплат уже в квітні цього року. Це питання знаходиться під постійним контролем обласної влади.
Другий етап реалізації соціальних ініціатив Президента України в пенсійному забезпеченні розпочнеться вже з травня. Саме цей місяць буде основним у 2012 році за рівнем збільшення всіх пенсійних виплат.
Суть травневих перерахунків полягатиме у збільшенні пенсій для тих людей, які вийшли на заслужений відпочинок 515 років раніше. Це старші люди, які зробили вагомий внесок у розбудову економічного і соціального потенціалу України, тому це для них особливо актуально.
Травневі перерахунки дозволять відійти від ганебної пенсійної зрівнялівки, при їх проведенні будуть враховані інтереси понад 300 тисяч (66%) полтавських пенсіонерів, які вийшли на пенсію до 2008 року та мають значний стаж роботи і високі заробітки. Очікуваний рівень пенсійного підвищення для цих людей складе в середньому 100 грн.
Також у травні підвищаться пенсії і ветеранам війни. Насамперед це стосується учасників війни з числа трудівників тилу, яких в області налічується понад 47,7 тис.чол. Зараз ці ветерани отримують надбавки до пенсій від 10 до 15 відсотків прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян, тобто майже на рівні дітей війни (7%). З травня ж ця планка підніметься для учасників війни від 30 до 50 відсотків залежно від їхньої категорії та наявності нагород за працю в роки війни.
Крім того, з травня розпочнеться поетапне підвищення пенсій в середньому на 119 грн. вдовам померлих інвалідів війни, які зараз отримують пенсії на 14% менше, ніж вдови загиблих воїнів, а також збільшиться вдвічі рівень разової грошової допомоги до Дня Перемоги для інвалідів війни.
Турбота про військовослужбовців
Наступним етапом реалізації соціальних ініціатив Президента стане липень 2012 року, коли буде підвищено в середньому на 165 грн. пенсії військовослужбовцям. У цій сфері також намітилися диспропорції в пенсійному забезпеченні залежно від часу звільнення із служби. Тому їх необхідно ліквідувати, оскільки останнє підвищення виплат пенсіонерам силових структур відбулося чотири роки тому – з 1 січня 2008 року.
Поряд із збільшенням пенсій військовослужбовцям буде проведено чергове липневе підвищення прожиткового мінімуму для всіх непрацездатних громадян. Рівень цього базового соціального стандарту зросте з 838 грн. до 848 грн., тобто додатково ще на 10 грн.
Зростання пенсій відбуватиметься і в подальшому – з жовтня та з грудня цього року, коли знову підвищуватимуться соціальні стандарти для непрацездатних громадян, як передбачено бюджетним законодавством.
Підйом економіки – основа для підвищення пенсій
Перед тим як вийти з соціальними ініціативами було проаналізовано стан надходжень до Державного бюджету та Пенсійного фонду. І саме поліпшення фінансово-економічної ситуації в країні стало підґрунтям для нового і більш суттєвого збільшення пенсій, про що і наголошував у своєму виступі Президент України В.Янукович.
У зміцненні фінансової платформи для майбутніх пенсійних нововведень не останню скрипку відіграла й економіка Полтавської області, про здобутки якої ми вже не одноразово говорили. Завдяки цьому область має досить стійку тенденцію до зростання власних бюджетних надходжень. Зокрема за 2011 рік до бюджету Пенсійного фонду області надійшло 6979,1 млн. грн., з яких 4 472,2 млн. грн., або 64,1%, – власні доходи.
У минулому році темпи росту власних надходжень значно випереджали темпи росту потреби на виплату пенсій, внаслідок чого показник самофінансування органів Фонду області зріс з 58,7% в січні до 83% в грудні.
Також у регіоні відбувається зменшення кількості найманих працівників, що отримують заробітну плату в мінімальному розмірі та менше мінімального. З початку року зменшення відбулося на 13,8 тис. осіб, що дало змогу збільшити суму єдиного соціального внеску на 2,4 млн. грн.
Курс на створення нових робочих місць
На черзі нашим основним завданням у цьому плані є створення 25 тис. нових робочих місць. Тільки цей підхід дозволить підвищити наповнення місячного бюджету Пенсійного фонду щонайменше на 10 млн. грн., адже основне джерело його надходжень – заробітна плата.
Також ми очікуємо збільшення фінансового ефекту від нещодавно запровадженої пенсійної реформи, перші результати якої свідчать про заощадження пенсійних коштів майже на 6 млн. грн. І це не тільки за рахунок підвищення пенсійного віку, який для жінок фактично ще не змінився, а насамперед – від збільшення верхньої межі для сплати пенсійних внесків – від 15 до 17 прожиткових мінімумів для працездатних громадян.
Отже, проголошене Президентом гасло про те, що багаті повинні поділитися з бідними вже діє, воно має ефект і буде лише посилюватися, адже на черзі – прийняття нових законів про запровадження податку на багатство, який також буде спрямовуватися на соціальні видатки.
Відхід від бюрократизму
Органи Пенсійного фонду переходять до нових форм обслуговування своїх клієнтів. Уже до 1 квітня в трьох управліннях Пенсійного фонду в Полтаві будуть створені окремі підрозділи, які діятимуть за принципом єдиного вікна. Люди відтепер не стоятимуть під кабінетами, чекаючи прийому свого дільничого спеціаліста.
Йти до людей, а не навпаки
У сільській місцевості акцент буде зроблено на виїзні прийоми за місцем проживання громадян. Ці прийоми будуть здійснюватися за спеціально затвердженими графіками, в них будуть задіяні так звані мобільні соціальні офіси. Також буде активізовано роботу гарячих телефонних ліній. Для пенсіонерів в обласному управлінні Пенсійного фонду вже відкрито безкоштовну гарячу телефонну лінію за номером 0800502510. Кожен може безкоштовно зателефонувати й вирішити ті проблеми, які не знайшли свого розв’язання на місцевому рівні.
Насамкінець відзначу, що соціальні ініціативи Президента держава гарантує й буде виконувати. А владна команда Партії регіонів в Полтавській області робитиме все, аби втілити ці ініціативи в життя.