Фото з radikal.ruПро найвідоміші сни та про різновиди снів.
6 березня – Всесвітній день сну. Заняття, якому середньостатистична людина приділяє близько третини свого життя. Кольорові, чорно-білі, віщі, летаргічні сни або їх відсутність наповнюють третину нашого життя.
Снів немає – добре, якщо вони кольорові – не дуже
– Сон – одна з форм існування людини, – говорить Віталій Закладний, головний психіатр управління охорони здоров’я облдержадміністрації. – Абсолютно нормальна фізична складова життя, якій людина віддає до 30 років життя. Цей фізіологічний процес можна поділити на фази: швидкого й повільного сну, які передуються. У фазі активного сну людина активно переживає минуле, може отримувати інформацію про майбутнє. Якщо у цей момент її розбудити – вона пам’ятатиме свої сновидіння. Якщо розбудити людину, яка знаходиться у фазі повільного сну, вона їх не згадає.
Той факт, що деякі люди заявляють, що вони не бачать снів, на думку психіатра, не є тривожним симптомом. Отже, сон протікає нормально й людина висипляється й прокидається у фазі повільного сну. А от надзвичайно кольорові сни можуть лікаря насторожити. Адже це може бути додатковим симптомами при певних ураженнях нервової системи.
Віщі сни бувають, але про це дізнаєшся не відразу
До віщих снів занадто серйозно ставитися фахівці не рекомендують.
– Нам багато снів сниться, якийсь із них збувається і нас це дивує й захоплює. На той факт, що 100 снів не збулося, ми не звертаємо уваги, – констатує Віталій Петрович. – Пояснень явищу віщих снів може бути кілька. Це може бути простим збігом обставин. А можна порівняти роботу нашого мозку з комп’ютером. Поки ми спимо, він активно переробляє, сортує інформацію. Якщо, наприклад, людина має якісь плани, вона свідомо чи несвідомо їх весь час обдумує, якісь процеси у мозку відбуваються і складаються у сни. Віщі сни можна пояснити з точки зору теорії Вернадського про інформаційне поле.
Ноосфера або інформаційне поле
Згідно з теорією Вернадського, в біосфері існує велика геологічна, або космічна сила, дія якої зазвичай не береться до уваги в уявленнях про космос. Термінами апелюють різноманітні езотеричні вчення, пояснюючи загадки як загальної світобудови, так і можливостей людини. Потрапляючи в простір ноосфери наш дух (душа, підсвідомість) бачить будь-яку інформацію, картинки або події можливого майбутнього. Потрапити у це поле можна тоді, коли свідомість відключена, саме у момент сну. Прокидаючись, людина пам’ятає якісь побачені картинки, які є своєрідними залишковими явищами.
Летаргічний сон буває, але Микола Гоголь на це не страждав
Летаргічним сном медики називають хворобливий стан, схожий на сон. Серед його характеристик – повна відсутність зовнішньої реакції, майже нечутне дихання, слабкий пульс і кров’яний тиск. Приступи летаргії тривають, як правило, від кількох годин до кількох тижнів, іноді – років. У минулому хворих у летаргічному сні без ознак життя та серцебиття помилково визнавали мертвими. На Україні випадок найдовшого перебування у летаргічному сні зафіксовано на Дніпропетровщині – жінка пробула у цьому стані 20 років. На Полтавщині найвідомішим хворим вважали письменника Миколу Гоголя. Проте цей факт заперечують медики. Зокрема Віталій Закладний у своїй книзі «Загадка смерті Миколи Гоголя».
– Достовірно відомо, що не було у Миколи Гоголя цього хворобливого стану, – зазначає лікар. – Він помер. Підтвердження цьому – свідчення художника, який знімав із Миколи Гоголя посмертну маску. Для того щоб її зробити, парафін або гіпс наносять на всю поверхню обличчя, не залишаючи ніяких отворів для дихання. Період затвердіння маски – 15 – 20 хвилин. Окрім маски, яка б не дала можливості дихати, є свідчення й про появу на тілі ознак розкладання.
Найвідоміший чиновник-сонько
Минулого року віце-президент США Джо Байден, імовірно, заснув під час останнього виступу Барака Обами. Такий висновок зробили глядачі, подивившись фрагмент відеозапису, який опублікував у своєму блозі американський канал АВС.
Найвідоміші віщі сни
Віщі сни можуть нести користь не тільки тим, до кого вони приходять, а й усьому людству.
Ученому Дмитру Менделєєву періодична система елементів наснилася уві сні. За легендою, він ніяк не міг упорядкувати хімічні елементи, поки не побачив закінчену систему уві сні.
Поету Михайлу Лермонтову, який захоплювався математикою, розв’язати складне завдання допоміг уві сні незнайомець. Здивований сном, поет вирішив намалювати своє видіння, у якому через багато років упізнали Джона Непера, творця логарифмів, який помер 2 століття тому. Сучасники поета стверджували, що до цього про існування математика Михайло Лермонтов не підозрював.
Джулії Сімон, матері пасажирки «Титаніка», наснився сон, у якому вона побачила аварію велетенського корабля і загибель у безодні доньки. Наступного дня світ дізнався про загибель «Титаніка», на борту якого серед понад 1500 загиблих пасажирів була і її донька.