У Полтаві розповіли, як виживали жінки в тилу та концтаборах у роки війни

Новини
Ольга Правденко27 квітня 2012 о 17:171804 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 У Полтаві розповіли, як виживали жінки в тилу та концтаборах у роки війни
Мешканці п’ятьох районів розпитували в літніх жінок про те, як вони жили в роки  війни в тилу, на фронті та на примусових роботах у Рейху.

Теятна Іваніна, керівник проекту розповіла про його здобуткиТеятна Іваніна, керівник проекту розповіла про його здобутки Сьогодні в Полтаві відбулася конференція «Регіональні аспекти біографічної роботи з жінками – жертвами соціал-нацистських переслідувань». Організована  вона  в рамках проекту «Жити і пам'ятати. Осмислення жіночого досвіду у воєнний час». Головне завдання проекту – зібрати усні спогади жінок-свідків подій тих часів.

У рамках проекту в Зіньківському, Кобеляцькому, Семенівському, Лубенському та Полтавському районах були створені історичні майстерні. Інтерв’ю у жінок брали працівники бібліотек, територіальних центрів, шкіл, громадських організацій. Було взято понад 100 інтерв’ю в жінок-остарбайтерів, з історій яких була написана книга «Історії обпалені війною» . Розповісти про свою роботу приїхали самі збиральниці історій.

Колишню остарбайтерку із Семенівщини віднайшли діти бавера

Марія Юрченко з села Крива Руда Семенівського району в роки війни була вивезена на примусові роботи до Німеччини. Племінниця жінки, Любов Клімук записала історію тітки. Жінка, розповіла, що тітка потрапила до бавера (господаря) в глухе село серед лісу. Доїла корів, робила хатню роботу. Їй пощастило з господарями, люди були добрі до неї, робили на рівні, їли за одним столом.

– Тітку в 2000-х роках знайшли діти бавера, в котрого вона працювала. Написали їй листа, в якому згадували як вона в лісі на поляні розчісувала косу, а в неї волосся було до п’ят, та співала українських пісень. Вони присилали їй посилки, навіть вислали запрошення – виклик, – розповіла Любов Іллівна.

Але Марія Олександрівна так і не поїхала до них в гості. Їй було соромно. Пенсія в жінки була мізерна – 54 гривні, вона соромилася, що не зможе привезти навіть ніяких гостинців їм.

Із цим рушником тітка Любов Клімук Марія Юрченко пройшла через усю війну Із цим рушником тітка Любов Клімук Марія Юрченко пройшла через усю війну

Хотіли тричі спалити в крематорії

– Мені запам’яталася історія Євдокії Калюк із села Гриньки Семенівського району, яка була в концтаборі в Освенцімі. Жінку тричі хотіли спалити в крематорії, але попри все вона вижила., – розповідає Любов Мазанько, завідувач Краєзнавчим музеєм в селищі Семенівці, збиральниця історій. – Жінка тричі тікала з концтабору. Першого разу її спіймали вже майже на кордоні Польщі та України. Одразу ж запроторили до крематорію, але там саме закінчився газ, тож Євдокію разом з іншими смертниками відправили працювати. Другого разу вона тяжко захворіла, і фашисти думаючи, що вона не виживе, вирішили спалити її. Дівчину врятувала польська медсестра. Поки німці відволіклися, вона витягла її з гори тіл та сховала на нарах серед лахміття. А останнього разу її хотіли спалити разом з іншими в’язнями у квітні 1945 року, але коли вона була вже в черзі до крематорію, в табір увірвалися солдати – визволителі. Мабуть, Бог був на її боці. Мені Євдокія Захарівна розповідала, що коли почалася війна, мати дала кожній зі своїх доньок, а їх було 3 сестри, по молитовнику. Дівчата ледь не цілодобово читали молитви. Євдокія Захарівна переконана, що вижила, бо Господь почув її молитви про спасіння.

До теми: Як війну пережили полтавські музеї та їх працівники.

Скільки євреїв розстріляли фашисти у війну

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter