Напередодні визначної дати – 67-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні Партія регіонів ініціює проведення Всеукраїнської естафети пам’яті «Пишаємося Великою Перемогою».
Подвиг ветеранів не раз висвітлювався на шпальтах обласної партійної газети «Полтавський регіон». Згадаймо сьогодні про них, героїв цих публікацій.
Віталій і Тетяна Стекольникови – визволителі Полтавщини й України… (Віталій Васильович, на жаль, вже пішов із життя);
Ганна Храмова – прототип героїнь фільму «А зорі тут тихі»;
Іван Лантух – очільник обласної організації інвалідів війни;
Олександр ЗаІкін – геройвизволитель Полтавщини.
Ми пам’ятаємо про вас, славні герої!
А читачам нагадаємо про вашІ мужність і патріотизм.
ЦЕЙ ДЕНЬ МИ НАБЛИЖАЛИ, ЯК МОГЛИ...
Іван Лантух – учасник бойових дій, інвалід Великої Вітчизняної війни ІІ групи – уже більше десяти років очолює
Полтавську обласну організацію інвалідів війни та Збройних Сил. Він був ще неповнолітнім, коли розпочалася війна, сповна спізнав усіх незгод того часу. Але й досі зберіг і стійкість, і цікавість до життя, і небайдужість до тих, кому важко в цьому світі живеться… Можливо, саме через те, що знає не з книжок і фільмів, що то таке – лихо війни… А для нього самого та війна починалася так...
12 жовтня 1943 року у складі 372-го стрілецького полку 218-ї Ромоданівської дивізії Іван форсував Дніпро на Букринському напрямку. У ніч з 12 на 13 жовтня назавжди залишилося у водах Дніпра майже 150 наших хлопців.
Після звільнення Києва дивізія, у якій воював Лантух, з боями просувалася далі, в напрямку Житомира. Це були дуже важкі бої – відсутність доріг, зливи не давали змоги тиловим частинам своєчасно доставляти на бойові позиції харчі, боєприпаси, пальномастильні матеріали.
– Нам доводилося воювати по суті голими багнетами, – згадує ветеран.
23 листопада 1943 року їхня дивізія звільнила Житомир, але незабаром потрапила в оточення. Німці пішли на хитрість, залишивши вздовж залізниці вісім цистерн зі спиртом. Наші бійці відволіклись на знахідку, а гітлерівці тим часом кинули на них усі свої сили…
– Сім днів ми вибиралися з оточення, в яке потрапило 1900 бійців і офіцерів, а вийшло звідти 300, – згадує колишній фронтовик.
Далі були бої за звільнення білоруського міста Пінська, українського Львова, форсування Бугу, Вісли… За звільнення Володимир-Волинського їхній дивізії було присвоєне звання 218-ї РомоданоКиївської Володимир-Волинської стрілецької дивізії.
До 10 січня 1945 року велися тяжкі бої за утримання Сандомирського плацдарму. За участь у цих боях Іван Лантух одержав 10-денну відпустку і змогу з’їздити на батьківщину.
День Перемоги Іван Якович святкував у Бреслау. Але вже наступного дня, 10 травня, його частину по тривозі було перекинуто на озеро Балатон (Угорщина), де 25-тисячне угрупування есесівців відчайдушно вело бої з нашою армією.
Під час форсування Вісли на Дороткінському напрямку Іван був тяжко контужений.
Додому повернувся тільки в липні 1947-го року, з бойовими нагородами – орденом Червоної Зірки (за форсування Дніпра) та медаллю «За відвагу» (за форсування Вісли)...
Іван Лантух один із ініціаторів створення Полтавської обласної організації інвалідів війни та Збройних Сил, і вже більше десяти років її очолює. Вважає цю міцну й солідну організацію, на рахунку якої немало добрих справ, своїм дітищем. Він узяв під особистий контроль вирішення всіх найболючіших питань соціального захисту тих, кого інвалідами зробила війна.
А зорі там зовсім не тихі...
Щоразу, коли полтавка Ганна Терентіївна Храмова переглядає фільм «А зорі тут тихі», вона хвилюється, не може стримати сліз: це фільм про неї і її бойових подругзв’язківців, про те, як хоробро вони воювали, як уміли любити й дружити, як віддали свою молодість на захист рідної землі і вийшли переможцями в цій кривавій битві.
…Сім десятиліть тому Ганна Храмова (тоді Лихачова) дівчиськом прийшла на курси машиністів у Запоріжжі. Закінчила їх і отримала призначення на Урал, на потужне алюмінієве підприємство. Саме там, вдалині від рідної України, застала нашу землячку війна.
– То було страшно, приголомшливо, – згадує нині інвалід Великої Вітчизняної війни 1-ї групи Ганна Храмова. – Ми, юні робітниці, працювали в цехах по дві зміни, бо знали: для оборони Вітчизни потрібен метал.
Жахливе обличчя війни вона побачила вперше вічна-віч, коли на їхню станцію прибув ешелон із пораненими. Разом із подругами Ганна бігла в госпіталь допомагати нашим бійцям: дівчата здавали кров, доглядали за пораненими. А душа боліла: її родина, що залишилася в Україні, була вже під німцями… І дівчина пішла у військкомат:
– Хочу на фронт, – сказала твердо, – буду боронити від ворога рідну землю …
Ганна Храмова боронила небо на важливих об’єктах Ленінградської і Калінінградської областей. А ворог постійно висилав туди десанти, аби знищити їхні бойові позиції.
Одного разу, біля села Чашники, висадився такий десант: дужі, кремезні вояки вермахту. І проти них – їхній жіночий батальйон на чолі з єдиним чоловіком – командиром. Те, як дівчата переслідували фашистів, можна уявити собі по фільму «А зорі тут тихі». На щастя, в їхньому випадку того разу все обійшлося без втрат. У полон юні фронтовички взяли 25 добре озброєних німецьких десантників! І коли на допиті їхній командир дізнався, що в полон їх взяли шестеро дівчат, він був вражений і вимовив:
– Я схиляю голову перед мужністю ваших жінок …
Сьогодні інвалід війни 1-ї групи Ганна Терентіївна Храмова мешкає сама в затишній двокімнатній квартирі будинку, що по вулиці Фрунзе, у Полтаві. Незважаючи на свій поважний вік – 87 років, колишня фронтовичка часто виступає у школах, до неї приходять друзі з роботи.