З цього приводу сьогодні в Полтавському університеті економіки і торгівлі відбулася конференція. Її присвятили пам’яті жертвам фашизму під час окупації Полтави у 1941 – 1943 роках. Тоді за архівними даними, в Полтаві нацисти знищили 15 тисяч мешканців міста, 15 тисяч солдатів Радянської армії. Скільки розстріляли євреїв у Полтаві й досі невідомо. Майже всі вони були розстріляні та поховані на окраїні міського цвинтаря, нині Пушкарівсьий парк. Після війни на братській могилі був встановлений пам’ятник, який знесли у 1968 році. З того часу на місці масового поховання не встановлено жодного пам’ятного знаку. Установлені згодом па’мятники Скорботної матері та загиблим євреям, стоять зовсім в іншому місці, а не на могилі. На думку дослідників пам’ятник повинен стояти на вулиці Пушкарівській.
Міська влада конференцію проігнорувала
Серед присутніх на конференції були історики, краєзнавці, ветерани, свідки масових розстрілів людей на території сучасного Пушкарівського парку, студенти. Проте ні міського голови, ані його заступників на конференції не було.
– Ми запрошували міську владу на захід. Та прийшов лише головний художник міста. Всі інші – проігнорували. За останній час міські чиновники не прийшли на жоден організований нами захід, – поскаржився Володимир Голуб, голова громадської ради при Полтавській облдержадміністрації.
2 роки тому міськвиконком прийняв рішення про створення пам’ятника жертвам фашизму. Віктор Лущай, головний художник міста, зазначив, що фрагменти цього пам’ятника виготовлені ще у 2010 році. Проте, на якому складі вони зберігається Лущай не знає.
Олександр Коваль, заступник голови Полтавської облдержадміністрації, говорить, що встановлять пам’ятник загиблим полтавцям чи ні залежить від міської влади.
– Тут своє слово повинна сказати міська влада Полтави. Але поставити це питання в площині реального здійснення, можливо під події осені, коли будемо відзначати річницю масових розстрілів, які відбувалися в Полтаві, – зазначив Коваль.