Згідно з народною уявою, русалки – це дівчата або молоді жінки, які втопилися під час купання. Вийшовши із води, русалки сідають на березі, розчісують своє довге волосся або водять хороводи. Іноді русалки вилазять на дерева й гойдаються на гіллі, співаючи пісень. Русалчині пісні небезпечні: хто почує їх, то, як зачарований, підійде близько до них, а русалки тоді заманять пришельця до себе, а потім залоскочуть і затягнуть у річку, на дно.
Дівчатам цими днями треба потурбуватись про вінки, бо вони є символом свята Трійці та оберігають від русалок. Вінки плетуть здебільшого з гілок берези або ж із живих квітів. Після використання їх слід зберігати у хаті аж до першого дня Петрівки. В Україні вірили, що кожний, хто помер чи втопився на зелені святки, стає русалкою.
Протягом Троїцького (русалчиного) тижня не можна:
– дівчатам ходити в ліс або на водойми, бо там їх можуть зустріти русалки й залоскотати до смерті;
– не можна вибілювати полотно: пустунки-русалки могли залишити на ньому незмивні сліди;
– не слід кидати лушпиння з яєць на землю, бо як потрапить воно на воду, то серед нього плаватимуть русалки й робитимуть шкоду людям;
– не можна сіяти борошно прямо в діжку, бо буде багато русалок.
По закінченні тижня після Трійці русалок урочисто виряджали із села. «Ідіте, русалочки, ідіте, та нашого житечка не ломіте», – співали, проводжаючи дівчину, вбрану русалкою, за межі села.
До теми: Зелена неділя – прикрасьте оселю клеченням і уникайте купання в річці.