Спецтема: Як на полтавській альтанці могли з’явитись герби 15 республік СРСР

Новини
18 вересня 2012 о 17:001325 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Спецтема: Як на полтавській альтанці могли з’явитись герби 15 республік СРСР
Білу альтанку (ротонду у формі підкови) спорудили у 1909 році до 200-річчя Полтавської битви.
У роки тимчасової окупації фашисти її знесли і влаштували там зенітну установку. Відновили альтанку 1954 року.







Фото з сайту kolo.poltava.uaФото з сайту kolo.poltava.ua









Нагадуємо, що до 69-ї річниці визволення Полтави від фашистських загарбників та Дня міста редакція «Коло» підготували спецтему. На нашому сайті читайте цікаві історії про полтавські пам’ятники в повоєнні роки.

Читайте також:

- Спецтема: Пам’ятник Петру І від фашистів ховав двірник Полтавського краєзнавчого музею

- Спецтема: У Полтаві п’єдестал для пам’ятника Сталіну створювали з каналізаційних кілець



1953 року архітектор Лев Вайнгорт, показуючи Полтаву важливому чину, товаришеві першого секретаря, розповів про зруйновану фашистами ротонди. І додав, що було б непогано спорудити нову до 300-річчя возз'єднання України з Росією. Такі наміри архітектора дійшли і до першого секретаря обкому. Тож прийняли рішення дійсно спорудити ротонду дружби народів на місці знесеної фашистами Білої альтанки.

У завершальні дні створення ротонди стався курйоз. Поважні особи міста разом із важливою персоною з ЦК ВКП (б) приїхали подивитись на роботу. Перший секретар обкому почав розповідати високому московському гостю про те, що - ось в Полтаві до 300-літнього ювілею возз'єднання України з Росією відкриють пам'ятну Ротонду, яка зазначає не лише цю ювілейну дату, а і символізує непорушний союз 15 республік

Представник ЦК здивувався:

- Але ж у спорудженої ротонді тільки 8 колон, а в СРСР - 15 республік. Де ще 7 колон?

Щодо "символу дружби союзних республік" архітектор почув вперше, але не підводити ж першого секретаря обкому. З переляку видав імпровізацію:

- Так, колон 8, але між ними 7 проміжків. У сумі буде 15.

Далі почав вигадувати про плани розмістити 15 гербів союзних республік. Над колонами  нібито мали бути герби більш великих республік, а в проміжках між колонами - прибалтійських і середньоазіатських республік.

Така імпровізація справила на всіх враження. Але герби союзних республік після того не встановлювали. Адже то була лише імпровізація, заради уникнення неприємної ситуації.

(За матеріалами Вайнгорта Арія-Леона Семеновича "Записки провінційного архітектора ")

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter