Депресія: міфи, поради як позбутися

Здоров'я
Надія Труш5 листопада 2012 о 13:595976 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Депресія: міфи, поради як позбутися
Як розпізнати та побороти найбільшу недугу сучасності – читайте далі.


Депресію називають найпопулярнішою недугою сучасності. фото best-woman.ruДепресію називають найпопулярнішою недугою сучасності. фото best-woman.ru

Апатія, байдужість до улюблених занять, нервозність, головний біль – мабуть, ці симптоми добре знані мало не кожному полтавцю.

Що це: один із видів депресії чи хандра? Хвилі депресії і хандри найбільше накривають восени, коли погода похмура, сонячного світла все менше, а  дощі все частішають.

Найпоширеніші симптоми депресії:

  • відчуття постійного смутку, туги, тривоги;

  • безсоння;

  • втрата інтересу до роботи, сексуального життя, втрата апетиту;

  • постійна втома;

  • втрата ваги, або навпаки, надлишкова вага;

  • головний біль, біль у спині, часто безпричинно болить усе тіло;

  • думки про самогубство і смерть.


Запримітивши такі симптоми, варто зробити так зване профілактичне лікування. Не варто соромитися й приховувати свій стан. По-перше, пригніченість завжди дуже легко помітити. По друге, депресивний стан може збільшуватися й перетворитися у так звану «затяжну депресію», яка може тривати роками. До речі, нещодавно вчені дійшли висновку: депресія здатна викликати ракові захворювання.

Депресію часто плутають із хандрою, бо їх симптоми схожі.

– Хандра це просто поганий настрій, він може тривати годину, дві, день, – зауважує Віталій Закладний, лікар-психіатр, головний лікар Полтавського психоневрологічного диспансеру. – А депресія – це хвороба, яка може тривати роками. Не варто «затягувати» з її лікуванням, адже потім боротися з нею доведеться довше.

Продукти, які врятують від хандри: цитрусові, груші, виноград шоколад, волоські горіхи, твердий сир. Можна зробити коктейль: змішати пластівці, горіхи, мед  плюс грейпфрутовий сік.

До теми - Нова гаряча лінія у Полтаві: можна поскаржитись на здоров’я чи лікарів

Не варто соромитися депресії

Успішне лікування депресії – біологічна терапія, психотерапія, система соціальних заходів. Ефективність лікування прямо залежить від клінічної картини та адекватності терапевтичних заходів. Можливо, лікар призначить антидепресанти.

– Не купуйте препарати самі – тільки після консультації із лікарем, – радить Віталій Закладний. – Депресія краще за всі інші психічні розлади піддається лікуванню.

Статистика : на депресію страждають близько 5% населення світу. Жінки хворіють на депресію у 2 рази частіше, ніж чоловіки. Приблизно 12 % людей хоча б раз за життя переживали період депресії.

Перевантаження на роботі чи навчанні - одна із причин депресії. фото vkurse.ua Перевантаження на роботі чи навчанні - одна із причин депресії. фото vkurse.ua 

Якщо поспішати жити – є ризик наразитись на депресію

Так ми, люди, влаштовані: постійно кудись поспішаємо. Не рідко наш час розписаний мало не по хвилинах: підйом, сніданок, турбота про рідних, робота, ділові зустрічі, переговори. Часто працювати доводиться навіть у вихідні. Недарма нині популярний жартівливий вислів: «день, коли ви готуєте, перете, прасуєте – теж у вас називається вихідним?»… А з іншого боку, це може обернутися серйозним збоєм організму, депресією. Висновок – не відмовляйтеся від відпочинку хоча б раз на тиждень, намагайтеся будувати свій розпорядок дня так, аби доводилося працювати без зайвого навантаження. Бувають моменти у житті, коли немає ніякої зацікавленості нічим і ніким. Через деякий час від такої безвиході втрачається сенс життя. Навіть якщо раніше здавалося, що така ситуація цілком влаштовує і нічого не потрібно, окрім, приміром,  графіку «дім-робота-дім». Тоді через деякий час у голову починають приходити негативні думки. Їх все дедалі важче позбутися, втрачається настрій. Вихід – шукати нове цікаве заняття. Можливо, варто поміняти роботу чи переїхати на іншу квартиру. Які саме зміни робити – вирішувати вам. Ще одне, що провокує появу депресії – проблеми на роботі чи навчанні, конфлікти з рідними чи коханими. І тут втечею на іншу роботу чи у інший район міста на проживання ситуацію не поліпшити. Тому варто вирішити конфлікти, якщо вони є.

Влаштовуємо депресії війну!

Зміни. Чудово позначаються на настрої, піднімаючи його на кілька щаблів вгору. Нічого, якщо особливого припливу настрою від покупки нової блузки чи спортивного журналу із біографією улюблених футболістів, не помітите. Головне – почати щось змінювати. Одного дня відчуєте, що стає ліпше, і рішення проблеми, яка зіштовхнула вас у болото депресії, прийде саме. Змініть гардероб, зачіску, колір волосся, купіть нову річ у дім, наприклад, караоке. Головне, не надто набридати сусідам. Влаштуйте ремонт, але не затівайте капітальний. Від того теж може погіршитися настрій, а це у плани «депресійної реабілітації» не входить!

Прогулянки на свіжому повітрі. Так, банальна порада, але дуже ефективна. Свіже повітря людині потрібне завжди, погляньте, природа дарує нам чудові заспокійливі засоби: шелест дерев, розмаїття квітів, можна сидіти на лавці у парку в сонячний день й дивитися. Або прогулятися тихими вуличками. Пікнік з друзями буде найкращим засобом.  Як альтернатива – сходіть у кіно, на концерт, виставку.

Влаштуйте свято. Влаштуйте вечірку вдома або сходіть із друзями в кафе чи навіть на танці. Забудьте скільки вам років, одягніться яскраво, але не забувайте про відчуття стилю, смаку. Яскраве освітлення приміщення, компанія друзів – і позитивний настрій незабаром з’явиться.

Побайдикуйте. Влаштуйте відпочинок, забудьте про те, що на кухні купа немитого посуду. Не думайте, що потрібно платити за комунальні послуги, а непосидюче чадо зіпсувало нову куртку у школі. Спробуйте пожити за правилом Скарлет  О’ Хара: «подумаю про це завтра». Звісно, буквально не варто сприймати пораду, турбуватися про родину треба, але не «зациклюйтеся» надто на сімейних проблемах. Плюс психологи радять пробачати образи, відпускати те, що болить. Почніть цінувати те, що маєте, не шкодуючи за втраченим. Почніть жити прямо тут і зараз, не чекайте «почну з понеділка».

Ставте мету і досягайте її. Спробуйте похитрувати з собою. Поставте перед собою невелику мету і досягайте її. Це принесе відчуття перемоги, нехай і невеликої, у боротьбі з депресією.

Шукайте плюси. Навіть у мінусах. Не варто думати, що світ складається лише із сірих кольорів – у нього багато відтінків. Тому намагайтеся у всьому шукати позитив, адже бачити плюси набагато приємніше.

Говоріть. З лікарем, психологом – але не мовчіть. Якщо не вдається самостійно впоратися й повернути бажання радіти, якщо відчуття байдужості й апатії не проходить, а натомість напосідають тривожні думки – йдіть до лікаря. Лише спеціалісту під силу правильно оцінити ситуацію й ризик її наслідків. Лікар порадить як вийти з депресії, якщо треба, призначить медикаментозне лікування.

Профілактика депресії:

На деякий час «ізолюйте» себе від негативу: відмовтеся від перегляду телевізору. Краще почитайте  книгу чи знайдіть нове хобі. Можна почати ходити у спортзал, до речі, це чудова нагода не лише забути про тривожні думки, але й підтримати свою фігуру у хорошому стані.

Три міфи про депресію, які варто розвінчати

Міф 1. Депресія не хвороба, тому не треба її лікувати.

Депресія серйозне захворювання, навіть із імовірними смертельними наслідками. За статистикою, основну масу суїцидів скоюють саме через розлади настрою – депресію.

Міф 2. Хворий на депресію – значить треба у психлікарню.

Навіть з хронічною депресією зазвичай госпіталізують не у психіатричні лікарні, а у так звані кризові центри, чи спеціалізований санаторій. На облік у психдиспансер можуть поставити лише в разі неодноразових госпіталізацій «швидкою» із спробою суїциду.

Міф 3. Антидепресанти можна призначати самому.

Антидепресанти це ліки, сильнодіючі речовини, їх лікар підбирає індивідуально, визначаючи дозування. Інакше наслідки можуть бути негативні.

Як визначити депресію по зовнішньому вигляду: бліде обличчя, розширені зіниці, тьмяний погляд, суха шкіра, опущені плечі, неохайність, відверта байдужість до свого зовнішнього вигляду. Буває замаскована депресія. Як її розпізнати: безсоння, відсутність апетиту й зміна маси тіла, порушення статевої функції. Вона проходить, як правило, під маскою іншої хвороби.

До теми - Що означає раптовий різкий біль

Будьте уважнішою до коханого, це допоможе побороти чоловічу депресію. фото aptekagal.com.uaБудьте уважнішою до коханого, це допоможе побороти чоловічу депресію. фото aptekagal.com.ua

Депресія може перетворити чоловіка в алкоголіка

Хоча жінки хворіють на депресію частіше, ніж чоловіки, останніх витяги важко, якщо вони потрапляють у такий стан. Жінку може врятувати фітнес, шопінг, розмови з подругами. А от чоловіки вдаються до ненадійних «ліків» - алкоголю. Одна із причин чоловічого депресивного стану – невдачі в кар’єрному зростанні, відсутність матеріального благополуччя, конфлікти з рідними та коханою людиною. Чим більше нестабільності у житті чоловіка – тим більше причин для депресії. Тому, якщо помітили, що ваш коханий постійно засмучений, його щось тривожить – не мучте докорами за невелику зарплату чи за те, що у єдиний вихідний він дивиться телевізор замість розмов із вами. Поговоріть з ним, якщо потрібно, «жіночими хитрощами» умовте коханого звернутися за допомого до фахівця.

Довідка «Кола»: Види депресій:  важка, середнього ступеня важкості, легка, емоційний розлад, біполярний розлад, сезонна (осіння тощо), гормонально обумовлена.

Також читайте:

МОЗ назвало заборонені для реклами ліки: перелік

Як позбутись гіповітамінозу та чим він небезпечний

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter