Готуємо до зими сад і квітник: поради від фахівців

Статті
Ольга Матвієнко12 листопада 2012 о 16:005814 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Готуємо до зими сад і квітник: поради від фахівців
Кожного року садівники у листопаді завершують садово-городній сезон. Основна задача цієї пори – зберегти та підготувати сади і квітники до наступної весни та літа.

Головна робота нині полягає в обрізці і пересаджуванні дерев і кущів, посадка весняних цибулинних квітів, укриття й утеплення зимуючих рослин, збір опалого листя та гілок.

Журналісти «Кола» і садівники нагадують, як саме проводити усі ці завершальні роботи в саду.

Фото Ніни КорольФото Ніни Король

Восени почистіть крони від старого гілля і прорідіть кущі

Для того, щоб дерева і кущі добре перезимували і наступного року плодоносили ще з осені потрібно образіти старі та хворі гілки. У чагарників прибирають прикореневу поросль. У малини та ожини зрізаються усі гілки, які відплодоносили, а молоді пагони залишають і пригинають до землі.

– Якщо кущі смородини чи агрусу розлогі, то не забувайте із зв’язати, бо важка снігова шапка може їх розламати, – радить Сергій Матвієнко, садівник із 20-річним стажем. – За літо дуже виростають весняні щепи, тому їх варто підв’язати на вищі кілочки, послабити обв’язувальний матеріал. Місця зрізів добре замазують варом, щоб кора не розтріскалася і до зрізу не потрапила інфекція. Взагалі обрізку дерев радять проводити навесні, коли починають рухатися соки і відбувається швидший процес загоєння. Проте хворе гілля все-таки краще прибрати до зими.

До теми - У полтавських школах пропонують заборонити насаджувати «дурман-дерево»

Посадка дерев та кущів

Восени можна і висаджувати дерева та плодові кущі. Для цього ретельно готують посадкові ями, видаляють бур’яни та збагачують добре перепрілим гноєм або компостом. Після посадки рослини обов’язково поливають. Формування ж дерев краще робити навесні. Пристовбурне коло саджанця мульчують шаром ґрунту завтовшки 30 сантиметрів для захисту коріння в безсніжну сувору зиму. Високі деревця необхідно прив’язати до опори, щоб вони краще закріпилися у ґрунті. Щойно посаджені кущі смородини, аґрусу або малини підрізають до двох бруньок, а навколо злегка притрушують землею.

Нині, оскільки клімат змінився і досі тепло, досаджують останні кущі та дерева.

Фото зі сайту vidido.uaФото зі сайту vidido.ua

Як зберегти багаторічні квіти

Пам’ятайте, що необхідно обрізати надземну частину багаторічних квітів. Наприклад, ехінацеї, флокси обрізають на висоту 10-15 см. Сухі суцвіття очитку, астильби можна не обрізати і залишити до весни.

Плашка

Квітникарі радять також під багаторічні та однорічні зимуючі рослини підсипати на зиму перегній із розрахунку піввідра на квадратний метр.

– До морозів треба посадити цибулини крокусів, мускарі, гіацинтів, тюльпанів. Цибулини та бульби жоржин та гладіолусів на зиму необхідно викопати, промити, просушити, вирізати пошкоджені місця і прибрати на зимове зберігання. Проте варто пам’ятати, що крокуси, наприклад, викопують і пересаджують раз на 3-5 років, – розповіла квітникар Світлана Козлова.

Однорічні квіти можна посадити на зиму

На зиму можна посадити деякі однорічні квіти – айстри, чорнобривці, маки, резеди, іберії та інші. Варто це робити після встановлення стабільної низької температури, щоб рослини не проросли ще в цьому сезоні. Насіння висипають на рівну землю і зверху засипають сумішшю піску, торфу і перегною. Навесні квіти рано проростуть і квітнутимуть теж набагато раніше.

Кущі хризантем, які квітнуть, можна викопати і пересадити у вазони, а потім зберігати до наступного сезону у прохолодному приміщенні.

Утеплюйте троянди перегноєм і бережіть дерева від зайців

Важливо утеплити зимуючі рослини. Молоді саджанці та маленькі кущі можна накрити повністю.

Клематиси і плетисті троянди знімають з опор, обрізають і пригинають до землі. Зверху їх можна накрити плівкою, ялиновими гілками і навіть рубероїдом.

– Звичайні троянді восени підрізають, щоб залишилось пагонів 20-25 см від землі, а потім навесні – ще на п’ять сантиметрів, зазначила Любов Орлова, досвідчений квітникар.

Потім їх присипають зверху перегноем-сипцем або землею. Весною перегній чи землю розгортають у різні сторони.

Накривати листям або тирсою квітникарі не радять не тільки троянди, а й інші культури, бо можуть оселитися гризуни.

Для утеплення коренів молодих рослин можна засипати пристовбурні кола компостом, тирсою або сухим торфом.

Як сховати від морозів та сонця туї та самшитові

Для туї, рододендрона і самшиту не так страшні морози, як весняне сонце, здатне обпалити рослини. Від морозу та сонячних променів їх захистить обгортка з рогожі, мішковини або інших укривних матеріалів крім поліетилену (під ним ці рослини можуть згнити). Щоб сніг не зіпсував хвойні дерева, зв’яжіть їх гілки шпагатом, поставте під них каркаси або підпори.

Якщо присадибна ділянка знаходиться за межами міста, то варто потурбуватися про захист молодих дерев від зайців, які в морози можуть пообгризати кору.

– Я використовую папір, мішковину, якою обмотую нижню частину стовбура та нижні гілки, – розповідає Сергій Матвієнко.

Вимести із саду листя: восени чи навесні

Фото зі сайту crazy.lavris.netФото зі сайту crazy.lavris.net

Прибирання в саду – теж важлива запорука здоров’я дерев і кущів. Ви пообрізали старі та хворі пагони, лиспя опало, тож варто його прибрати і спалити, оскільки все це може бути збудником садових хвороб, наприклад, грибків. Садівникам варто обдивитися також плодові дерева, з яких обірвати засохлі гнилі плоди. До вогнища кидають і стебла зрізаних однорічників та інші рослинні відходи.

До теми - у Полтаві на ярмарку продають саджанці екзотичних дерев

Удобрюємо дерева та кущі

Навколо стобура роблять лунки і заливають розчин органічного добрива. Для розчину беруть 1 частину перегною на 5-6 частин води або пташиний послід 1 частину на 10 – 12 частин води.

Зелене добриво із бур’яну

Посудину (тільки не металеву) на третину заповнюють свіжою подрібненою травою і заливають водою, але не доверху, бо в процесі бродіння рідина піднімається. Зверху накривають і виставляють на сонце.

Для цього можна використовувати будь-які зелені соковиті рослини, в тому числі й інсектицидні: листя хрону, лопуха, пижма, ромашки тощо. Хоча б раз на добу закваску слід перемішувати. Час приготування – 10-15 днів. Потім виймають залишки трави і розбавляють 1:10 водою. Вносять на зволожений грунт під деревами та кущами. Для дерев норма – 20-30 літрів розведеного добрива, для кущів – 10 літрів. Перед використанням зелене добриво можна збагатити суперфосфатом (1 ложка простого суперфосфату або 0,5 ложки подвійного на 10 л розведеного добрива) і сульфатом калію або калійною сіллю (0,5 ложки або 1-2 жмені попелу на 10 л добрива).

Обробка дерев і кущів перед зимою

Від мохів, лишайників, інших хвороб садок варто обприскати сечовиною (10%) або хлористим калієм. Це роблять після опадання листя.

Землю навколо дерев варто полити оздоровчим настоєм: в 10 літрах води розчинити 2 ст.л мідного купоросу, додати суміш (2-3 ст. л) рідкого мила та мідного купоросу, 0,5 л настою полину.

Настій робиться так: 2 – 3 кг трави полину залити 5 – 6 л кип’ятку, настоювати 2 – 3 доби. Після обробки землі її треба перекопати і внести органічні добрива.

Як найпростіше збагатити добривами город

Восени ділянку перекопати (чи зорати, якщо орете). У цю землю висіяти жито, пшеницю чи зерна гірчиці. До снігів збіжжя устигне прорости, воно збагатить вашу ділянку азотними добривами у природний спосіб. Згадані зернові – це сидерати, котрі проростаючи, збагачують ґрунт для наступних рослин. А навесні ділянку знову треба перекопати. Рослини краще ростимуть і плодоноситимуть.

Підготували Ольга Матвієнко та Ніна Король

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter