Нині триває Пилипівський піст, який закінчиться на Різдво, продукти тваринного походження – під забороною.
Для когось піст може стати шляхом до вегетаріанства, а для інших – допоможе снинути кілька кілограмів. Хоча для віруючих це час не стільки для утримання від тваринної їжі, а для молитви, духовної користі.
Фахівці поділились думками і фактами про користь та шкоду м’яса.
Тих, хто не вживає м’яса і продуктів тваринництва (чи лише деякі є в їх раціоні, як от молокопродукти), називають вегетаріанцями. Вони стверджують, що відмова від м’яса – здоровий спосіб життя.
Про той та інший бік відмови від м’яса і вегетаріанство у різних його формах ми спитали в Оксани Скиталінської, сертифікованого Міністерством охорони здоров’я України лікаря-дієтолога, м. Київ:
– Стверджувати, що вегетаріанство – це зло буде неправильно. Особливо це стосується найм’якшої його форми – лактовегетаріанства, коли вживається не лише рослинна їжа, але й молоко та яйця, тобто людина отримує незамінні амінокислоти, які необхідні для підтримки повноцінної життєдіяльності. Строга форма вегетаріанства – веганство, при якому виключаються будь-які види м’яса тварин, птиці, риби, морепродуктів, а також яйця, молоко і молочні продукти, а у деяких випадках – навіть мед.
Ставлення до вегетаріанства неоднозначне навіть серед спеціалістів. Згідно експертним даним ВООЗ (1989 рік) вегетаріанську дієту визнали адекватною. Але вже у 1990, та ж ВООЗ (Дослідження Young, Pellet) підтвердила, що в раціоні повинен в обов’язковому порядку бути присутнім білок тваринного походження (приблизно 30% від загального вмісту білка).
Чим шкідлива повна відмова від тваринної їжі
Як каже дієтолог, тривале застосування ортодоксального вегетаріанства або веганства з роками призводить до різкого дефіциту заліза, цинку, кальцію, вітамінів А, В2, В12, Д, незамінних амінокислот, оскільки вони відсутні у рослинній їжі, або є там у недостатній кількості.
– Хоча вміст кальцію, заліза, міді, цинку в раціонах веганів може бути достатнім, але засвоюваність їх із рослинних продуктів низька, – каже лікар Скиталінська. Навіть у здорових людей, які виключили із свого раціону всі продукти тваринного походження, можуть розвиватися дисбіоз, гіповітаміноз та білкова недостатність.
Як відмова від тваринної їжі позначається на вагітних, малюках та підлітках
Суворе вегетаріанство має ряд негативних наслідків через дефіцит незамінних амінокислот, що особливо небезпечно для дітей та підлітків.
– В їхньому харчуванні при цьому спостерігається дефіцит вітамінів В2, В12, А, Д і кальцію, заліза, цинку й міді. Діти нерідко відстають від однолітків у фізичному розвитку, мають підвищену схильність до інфекцій через імунодефіцит. Несприятливо впливає суворе вегетаріанське харчування на вагітних і матерів, які годують груддю, розвиток плода і здоров’я дитини грудного віку.
Шкідливість та користь м’яса
Про шкідливість
– Велика кількість червоного м’яса в раціоні так само погано вливає на здоров’я, як і його цілковита відсутність. Червоне м’ясо містить багато насичених жирів, які при надмірному вживанні порушують обмін речовин, спричиняючи надмірну вагу, ожиріння, і пов’язані із ними захворювання: атеросклероз, цукровий діабет, рак.
– Нездорова термічна обробка, наприклад, смаження, яке надзвичайно полюбляють українці (котлети, биточки, відбивні і тд.) ще більше підвищує ризик згаданих хвороб.
– Вживання м’яса у копченому вигляді значно підвищує ризик утворення злоякісних пухлин.
Про користь м’яса
М’ясо – це джерело незамінних амінокислот, тобто таких, які наш організм сам синтезувати не може і тому повинен їх отримувати з їжею.
Незамінні амінокислоти потрібні для:
– роботи м’язів, у тому числі – серцевого;
– утворення ферментів для перетравлення їжі;
– синтезу усіх гормонів, у тому числі – статевих;
– нормальної роботи імунної системи (всі клітини імунної системи утворюються із білка);
– для формування та росту молодого організму;
– відновлення усіх органів;
– підтримки пружності шкіри тощо.
Залізо, яке міститься у м’ясі (у так званій гемовій формі) найкраще засвоюється організмом, бере участь у кровотворенні, що особливо важливо для вагітних жінок, які мають схильність до анемій.
Тому щоденна невелика порція (розміром із вашу долоню) правильно приготовленого м’яса (вареного, тушкованого, запеченого) і велика порція салату зі свіжих та різноманітних овочів принесе лише користь для здоров’я.
– Чи є серед Ваших пацієнтів люди, котрі, ставши вегетаріанцями, оздоровились, позбулись якихось певних хвороб?
– Я нікому із своїх пацієнтів не раджу ставати вегетаріанцями, – говорить дієтолог Оксана Скиталінська. – Але у мене є немало лактовегетаріанців, цілих сімей, які приходять, щоб отримати фахові поради про те, які продукти краще вживати, як поєднувати між собою, щоб вони краще засвоювалися.
У мене є багато пацієнтів, які повністю викреслили із свого раціону смажене, жирне та копчене м’ясо і їхнє здоров’я значно покращилось, змінився зовнішній вигляд, стала свіжою шкіра, зникла зайва вага.
«Щодо того, що їжа не може вилікувати від багатьох хвороб – це хибна думка. Їжа – це основний, головний чинник, який впливає на наше здоров’я. Правильно підібрана їжа може набагато ефективніше лікувати чимало захворювань і без побічних ефектів, як це буває із ліками».
Лікарі у давні часи лікували своїх пацієнтів саме їжею, ці знання передавались тисячоліттями і нині знаходять підтвердження своєї ефективності у численних наукових дослідженнях.
«Наша їжа повинна бути нашими ліками, а ліки – їжею», – нагадала слова Гіпократа дієтолог.