Холодна вода бадьорить
Зимове купання у відкритих водоймах із кожним роком користується все більшою популярністю, особливо на Водохреща.
Правильно організоване моржування покращує здоров’я та настрій, забезпечує прекрасне самопочуття. Проте є захворювання, при яких лікарі не рекомендують займатися моржуванням.
Найкраще перед тим, як почати пірнати в крижану воду, послідовно та поступово загартовуватися. Не варто робити тривалі перерви в загартовуванні, бо організм втрачає вже набуту стійкість до холоду, і загартовуватись доведеться знову. Якщо ви загартовуєтеся перший рік, то перед купанням в ополонці потрібно зробити енергійну розминку. В ідеалі ж перед купанням у холодній воді лікарі радять пройти медичне обстеження (тиск, кардіограма серця, рівень цукру у крові).
Моржі, які купаються постійно взимку, кажуть, що робити ці процедури розпочали, щоб зміцнити здоров’я. Більшість стверджує, що вже через деякий час припинили хворіти на застудні захворювання, у них зникли мігрені, покращився загальний стан організму.
– Цього року я вже вшосте буду купатися на Водохреща. Вперше пірнув у крижану воду 6 років тому з цікавості та через бажання не хворіти, – каже Юрій Климченко, колишній лікар «швидкої допомоги» з Лубен. – Купатися їжджу з друзями на озеро в село Засулля. Завжди робимо це вночі і тільки голяка. Як почав купатися помітив, що застуди стали мене переслідувати раз на рік, а не 5, як раніше.
мер Полтави, Олександр Мамай вже 16 років займається моржуванням
Які речі знадобляться моржу з собою:
два махрові рушники, аби добре витертися та розтерти тіло;
гумовий килимок – на нього стають після виходу з води;
домашні капці;
запасна білизна, якщо купаєтеся в одязі.
Чого не можна робити перед тим, як пірнати в холодну воду та під час купання
– Пити спиртне.
У холодній воді судини звужуються, унаслідок цього порушується терморегуляція організму і може навіть зупинитися серце, – наголосив Юрій Климченко. – Тому ми з друзями п’ємо спиртне вже після купання та витирання.
– Не рекомендується вживати холодні напої – це посилить охолодження дихальних шляхів.
Моржам, які тільки почали цим займатися, не бажано пірнати у воду з головою.
Після того, як вийшли з води, не пийте одразу гарячі чай, каву чи алкоголь. Краще почекайте хоча б декілька хвилин, поки організм повернеться до свого звичайного стану.
– У крижаній воді не можна купатися тим людям, в яких є надмірна чутливість до холоду, – наголошує Любомир Ткач, лікар-кардіолог Полтавської станції швидкої медичної допомоги. – Проте заборонити моржування тим, хто має проблеми із серцем та судинами, лікарі не можуть. Варто до цього підходити обережно, можливо, краще не пірнати, а обливатися холодною водою.
Кому не можна займатися моржуванням:
– тим, хто має запальні захворювання носоглотки придаткових порожнин носа отити;
хвороби серцево-судинної системи (уроджені та набуті вади клапанів серця, ішемічну хворобу серця з нападами стенокардії;
перенесли інфаркт міокарда);
– гіпертонікам та гіпотонікам;
– людям, які мають захворювання центральної нервової системи (епілепсія, наслідки важких травм черепа; склероз судин головного мозку у вираженій стадії енцефаліт тощо);
– тим, хто має проблеми периферичної нервової системи (неврити, поліневрити), ендокринної (цукровий діабет, тиреотоксикоз);
– тим, хто має венеричні захворювання;
– людям, у яких залишилися великі рубці після опіків.
Золоте правило: якщо маєте будь-які хвороби у стадії загострення, запальні процеси – відмовтесь від моржування на цей період.
Нагадаємо, минулого року у Полтаві для купання в ополонці зібралося більше півтори сотні полтавців.
А ось