(далі – Закон „Про ОСЦПВ”)
Зміни внесені Законом „Про внесення змін до деяких законів України щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів” від 05 липня 2012 року, що вступив в дію (за винятком окремих положень) ще 4 листопада 2012 року, - йдеться на minprom.ua.
Зокрема, Законом визначено, що шкодою, заподіяною життю та здоров’ю потерпілого внаслідок ДТП, крім шкоди, пов’язаної з лікуванням, тимчасовою або стійкою втратою працездатності, смертю потерпілого (в попередній редакції Закону), є також моральна шкода, що полягає у фізичному болю та стражданнях. Крім того, змінені і умови відшкодування моральної шкоди, зокрема, страхова компанія буде відшкодовувати таку шкоду у розмірі 5 відсотків виплати за шкоду, заподіяну здоров’ю (в діючий редакції - в розмірі, встановленому судом, але не більше 5 відсотків ліміту, тобто, до 5 тисяч грн.).
Читайте також - Українці відтепер не сплачуватимуть податки за продаж або обмін автотранспорту
Встановлений мінімальний розмір страхового відшкодування за шкоду, пов’язану з лікуванням потерпілого, що становить 1/30 розміру мінімальної заробітної плати (визначеної законом на дату настання страхового випадку), за кожний день лікування, підтверджений відповідним закладом охорони здоров’я, але не більше 120 днів. Страхове відшкодування в зазначеному мінімальному розмірі буде виплачуватися страховиком у випадках , якщо потерпілий не надав документи, що підтверджують його витрати на лікування, або їх документально підтверджений розмір є меншим за вищезазначений.
Зазнав змін і порядок відшкодування шкоди, пов’язаної із стійкою втратою працездатності потерпілим, який наразі передбачає в цьому випадку відшкодування потерпілому доходів, не отриманих ним у результаті стійкої втрати працездатності (інвалідності), які не відшкодовуються за рахунок іншого обов’язкового виду страхування.
Читайте також - Гроші полтавським сім’ям з дітьми: хто має право і на скільки
Так, після набуття чинності змінами в редакції Закону встановлені мінімальні розміри страхового відшкодування за шкоду, пов’язану із стійкою втратою працездатності потерпілим внаслідок ДТП, зокрема:
- у разі встановлення I групи інвалідності - 36 мінімальних заробітних плат (встановлену законом на дату настання страхового випадку);
- у разі встановлення II групи інвалідності - 18 мінімальних заробітних плат (встановлену законом на дату настання страхового випадку);
- у разі встановлення III групи інвалідності - 12 мінімальних заробітних плат (встановлену законом на дату настання страхового випадку);
-у разі визнання неповнолітньої (малолітньої) особи дитиною-інвалідом - 18 мінімальних заробітних плат (встановлену законом на дату настання страхового випадку).
Змін зазнав і порядок відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок фізичного знищення транспортного засобу. Так, при знищенні транспортного засобу його власнику буде відшкодовуватись різниця між вартістю транспортного засобу до та після ДТП. Натомість, за попередньою редакцією Закону „Про ОСЦПВ” однією з умов для визнання транспортного засобу знищеним була згода власника з визнанням його фізично знищеним. В цьому випадку йому виплачувалося відшкодування у розмірі вартості транспортного засобу до ДТП, а страховик при цьому отримував право на залишки такого транспортного засобу. Відшкодування у розмірі різниці між вартістю транспортного засобу до та після ДТП виплачувалося лише у випадку, якщо власник не згоден з тим, що транспортний засіб є фізично знищеним.
Внесеними Законом змінами вирішено проблемне питання щодо правомірності страховика утримувати суму податку на додатну вартість у разі виплати страхового відшкодування безпосередньо потерпілому. Зокрема, прямо передбачено право страхової компанії у разі відшкодування витрат на проведення відновлювального ремонту майна безпосередньо на рахунок потерпілої особи, зменшити суму оціненої шкоди на суму визначеного відповідно до законодавства податку на додану вартість. При цьому доплата суми податку буде здійснена страховиком за умови надання йому документального підтвердження факту оплати проведеного ремонту.
Звертаємо увагу, що норми Закону не застосовуються до договорів ОСЦПВ, укладених до набрання ним чинності.
Фото з сайту history.lohotron.in.ua 5 лютого 2013 року набули чинності зміни до Закону „Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”