Полтавський стоматолог: міфи і правда про хвороби та лікування дитячих зубів

Статті
Ніна Король22 березня 2013 о 12:164029 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Полтавський стоматолог: міфи і правда про хвороби та лікування дитячих зубів
Про дитячі зуби і досі, в пору розвинутих технологій, доступу до Інтернету, існує чимало міфів.


У кабінетах дитячих стоматологів навіть зубки усміхаються, аби маленькі пацієнти не боялись. Фото Ніни Король У кабінетах дитячих стоматологів навіть зубки усміхаються, аби маленькі пацієнти не боялись. Фото Ніни Король

Дорослі помиляються, вважаючи, що молочні зуби не варто лікувати, мовляв, самі випадуть і виростуть нові здорові. Але це не так.

Тож розвіяти міфи та розібратись у найпоширеніших хворобах дитячих зубів допомогла Лариса Логвіна, лікар вищої категорії, стоматолог міської дитячої стоматологічної поліклініки Полтави.



Міф перший: зуби можна не лікувати, бо вони молочні



Це груба помилка, каже лікар. Адже через хворі зуби в дитинстві матимете такі ж у дорослому житті.

Тож найпоширеніші хвороби дитячих зубів

– Найпоширеніші хвороби, з якими приходять до мене  маленькі пацієнти:

– карієс;

– ускладнений карієс (пульпіт та періодонтит);

– флюороз (плями на емалі, які утворюються від надлишку фтору у воді, та крихкість зубів і кісток через це), – говорить Лариса Логвіна.

Карієс – найпоширеніший. Може уражувати як один, так і багато зубів одразу, якщо не лікувати, причому у будь-якому віці.

Лариса Логвіна ще й психолог. На прийомах у неї малюки отримують подарунки: приладдя, щоб лікувати зубки своїм іграшкам. Фото Ніни КорольЛариса Логвіна ще й психолог. На прийомах у неї малюки отримують подарунки: приладдя, щоб лікувати зубки своїм іграшкам. Фото Ніни Король

– Траплялось, що до мене приводили дитя, якому 2 роки. Із 20 зубів – 10 уже хворих. Лікувати їх треба в такому випадку під загальним знеболенням, адже для дитини іноді похід до лікаря – то уже стрес. Тому для лікування такої значної кількості хворих зубів ми застосовуємо анестезію, працюючи в парі з анестезіологом.  Проводимо лікування, доки дитина «спить» і не відчуває болю. У легших випадках пломбуємо зуби, посріблюємо. Але залишати зуб із порожниною всередині, чекати, доки він сам випаде, як вважають чимало батьків, у жодному разі не можна.

Міф другий: запущені зуби бувають у занедбаних дітей



Пульпіт і періодонтит частіше бувають у «бездоглядних» дітей, але це не говорить про статус родини. Може бути, що батьки не усвідомлюють і не знають, наскільки важливо лікувати молочні зуби. Своєчасно неліковані зуби дають ускладення, це веде до запальних процесів. Доходить до того, що уже треба видаляти зуб чи кілька. Чому «бездоглядні», бо хлопчик чи дівчинка живуть у нормальній родині, але зубами дитини ніхто не займається, на жаль. Або звернули увагу на проблеми дитини запізно: візит до лікаря відкладали. Усі діти, незалежно від статусу родини чи достатку, потребують уважного ставлення до здоров’я.

Як каже лікар, у дітей хвороби зубів розвиваються дуже стрімко: якщо у дорослого процес ураження і розвитку карієсу триває місяцями, то у дитини за кілька тижнів може дійти аж до видалення зуба.

До речі, у Полтаві не лише лікують зуби, а винаходять нові методи та прилади, щоб покращити стоматологію


Міф третій: на місці молочного виросте постійний здоровий зуб

Він може і не з’явитись зовсім або новий уже буде уражений карієсом. До того ж через гній та інфекцію у хворому зубі зачаток постійного зуба «плавиться», і новий може не прорізатись узагалі.

Лікар показує зачатки постійних зубів на рентген-знімку. Фото Ніни КорольЛікар показує зачатки постійних зубів на рентген-знімку. Фото Ніни Король

– А постійні зуби закладаються у дитини, ще коли вона знаходиться в утробі матері. Тому якщо не лікувати каріозні зуби в дитячому віці, то можна не мати постійних зубів – вони просто не з’являться на тому місці, хоч були закладені, – говорить стоматолог.

– Якщо ж не лікувати вчасно і хворий зуб видалити набагато раніше, ніж він мав служити дитині, – це веде до того, що частина щелепи не розвивається. Пізніше, коли з’являться постійні зуби, їм буде  недостатньо місця, адже постійні більші за розміром. Тож у дітей через передчасне видалення хворих зубів буде так зване скупчення зубів (ростуть криво, вкупі), яке усунути зможуть ортодонти, але лікування триватиме роками (носіння знімних пластин та брекетів).

Примітно: навіть якщо зуби здорові, буває, що постійні прорізуються не всі. 5-ті зуби можуть не вирости (один чи навіть усі 4) через спадковість, якщо у когось із родичів були відсутні саме ці зуби. Після Чорнобильської аварії пацієнтів із відсутніми постійними 5-ми зубами побільшало. Стали траплятись і пацієнти з відсутніми 2-ми різцями.

Міф четвертий: неважливо, яку воду пити



Насправді дуже важливо, а зуби – показник здоров’я усього організму.

– Якщо у воді надмір фтору – розвивається флюороз. Проявляється хвороба у плямах на емалі. Але насправді уражує не лише зуб зовні, а й всередині – емаль буквально кришиться. – У нормі у питній воді повинно бути 1мг/л. Але допустимо до1,5. Та іноді у районах цей показник зашкалює – 3 і більше, – констатує Лариса Сергївна.– Якщо казати доступно: фтор витісняє кальцій із кісток, молекули фтору заміщають молекули кальцію. Кістки стають ламкими. Через надмір фтору страждають печінка та нервова система (діти стають дратівливі).

Найчастіше з флюорозними зубами приїздять пацієнти із Миргородського, Шишацького, Семенівського районів.

Міф п’ятий: солодощі корисні



Деяка користь від них, звісно, є – заспокоюють нерви. Але ця користь не для зубів.

– Найбільше шкодять зубам і викликають карієс солодощі (адже там багато вуглеводів) та газовані напої. Причому карамельки більш негативно позначаються на здоров’ї зубів, аніж шоколад. А газовані напої також сприяють руйнуванню емалі.

Міф шостий: зуби слід чистити з 2 чи 3 років



– Від самої появи органа за ним слід доглядати. Як привчити дитину чистити зуби – одне з тих запитань, із яким приходять мами і тата малят, – ділиться лікар-стоматолог. –Малюків не треба вчити, а на власному прикладі показати, дати щітку, допомогти нанести пасту – і дитина копіюватиме ваші дії. Звісно, контролюйте процес. Для малюків це гра, і чим раніше ви залучите дитя до цієї гри, тим краще.

Тож 2 рази на день чистити зуби слід обов’язково, а після солодощів та їжі слід полоскати рот водою. Хоч мало хто це робить.



Що треба для здорових зубів

Лікар порадила, як подбати про здорову усмішку.

Про зуби варто піклуватись до народження дитини. Оскільки зуби дитини закладаються ще тоді, коли дитя розвивається в лоні матері, то вагітна, перш за усе, повинна дбати про власні харчування і воду.

– Як тільки  дізнались, що чекаєте дитину, навіть як тільки почали планувати її, бажано пити очищену бутильовану воду (і готувати на ній їжу – знову ж таки через надмір фтору це необхідно). Звісно, не усім так буде по кишені, але вода не з-під крана, а очищена – запорука здорових зубів у маляти, –  каже Лариса Логвіна.

Харчування. Збалансоване, з вітамінами та мінералами, різноманітне. Обов’язково:

усі молокопродукти;

компоти з сухофруктів (підвищують імунітет) та свіжих (чи заморожених) фруктів;

соки – лише домашні – справжні і дійсно корисні. Свіжовитиснуті зберігають усе цілюще протягом 20 хвилин;

перепелині яйця (сирі, у них немає сальмонельозу), але їх діти вживають за схемою, яку порадить лікар індивідуально.

Тверда їжа. Вона обов’язково повинна бути в раціоні. Капуста –ідеальний продукт цілорічно (як свіжа у салатах, так і квашена). Адже тверда їжа розвиває щелепи і допомагає уникнути скупчення зубів у дитини.

Візити до стоматолога раз на 6 (а якщо є проблеми, то і на 4) місяців.

Гігієна ротової порожнини.

Методи діагностики у дитячій стоматології

Рентген-знімок та ортопанорама.

Рентген-знімок дозволяє сказати про стан одного чи кількох зубів, а панорама – про стан усього зубного ряду.

Лікар порадить, які саме обстеження потрібні та де це зробити.

Де лікують

У дитячі поліклініці лікують пацієнтів не лише Полтави, а й області.

Адреса дитячої стоматполіклініки: вул. 1100-річчя Полтави, 9 тел.: 56-59-36.

Години роботи: з 8 до 18.

До теми: у Полтаві по-новому лікуватимуть діабетичну стопу.