Як зробити крашанки у крапочку, лінію та з іншими візерунками
Отримати цікавий візерунок на крашанках доволі легко. Яйце у цяточку виходить, коли його вологим обваляти в рисовій крупі, а потім загорнути щільно у тканину і зав’язати. Мармурові прожилки отримують, коли обгортають яйце у лушпини червоної цибулі і обмотують ниткою. До теми: У Полтаві продегустували великодні паски (+ фото) Коли заклеїти частину яйця клейкою стрічкою, то виходять різного кольору смужки. Якщо яйце на 1/3 занурити у сильний розчин барвника. А потім поступово доливати воду, то можна отримати градієнт (видно на фото). Одним із найцікавіших прийомів – яйця із силуетами листочків та квітів. Для цього назбирайте невеликих листочків, прикладіть іх до яйця і покладіть його капронових колготок. Потім пофарбуйте. На виході отримаєте такий результат, як на зображенні.
Журналісти «Кола» зібрали найцікавіші ідеї для крашанок до цьогорічної Паски.
lady.tochka.net
Натуральні барвники вимагають більше роботи, але безпечні для дітей
Обирати, чим фарбувати крашанки – справа кожної господині. Використання синтетичний полегшую приготування, а от натуральні дозволяють цікаво провести час із дитиною напередодні Великодня і не шкідливі для здоров’я.
Читайте також: У Полтаві зробили велетенську писанку (+ фото)
За допомогою природніх барвників можна отримати практично будь-який колір:
Охра: 4 чашки лушпин червоної цибулі. Час замочування – від 30 хвилин до 1 години (колір від яскраво-червоного до вишневого)
Жовтий: куркума, морква, цедра апельсина або лимона, насіння кмину, ромашка. На 2 склянки води – 2-3 столові ложки куркуми.
Помаранчевий: паприка
Бордовий (темно-вишневий): чорна смородина, гранатовий сік
Синій і блакитний: чорниця, червона капуста, ягоди бузини. Дві червоні капустини дрібно нарізають і замочують у 0,5 літрах води, додати 6 столових ложок оцту. Найкраще вистоювати яйця цілу ніч у відварі для отримання темно-синього кольору
Рожевий: червоне вино, лушпини червоної цибулі, малина клюква
Фіолетовий: червона мальва (продається у вигляді чаю)
Зелений: кропива, шпинат
До теми: Де і коли у Полтаві стятитимуть паски
Для ніжного кольору достатньо 15 хвилин
Якщо для пофарбування яєць використовувати сік, то його достатньо лише нагріти. Усі інші барвники спочатку 10 хвилин кип’ятять, а потім тримають на повільному вогні без кипіння. Для фіксації кольору додають кілька ложок оцту. Великодні яйця тримають у розчині доти, поки вони не набудуть потрібного кольору. Для отримання пастельних кольорів вистачить і 15 хвилин, а насичений колір вийде не раніше, ніж за 45 хвилин.
Для надання блиску крашанки після висихання натирають невеликою кількістю олії або свинним салом.