Діячі культури вкотре намагалися привернути увагу громадськості та влади до потреби збереження історичної будівлі у центрі міста, що повільно руйнується. А також активісти з народу заявили – не дозволять перетворити Кадетський корпус на черговий торгівельний центр.
Тривала мистецька акція з 12 до 16 години у Корпусному парку. Спочатку ведучі фестивалю роз’яснили публіці мету сьогоднішнього зібрання.
– Будівля Кадетського корпусу за найгірших часів – після Другої світової війни – була дуже швидко відбудована. У Полтаву нещодавно приїздили спеціалісти з Києва, які зазначили: ще рік-два, і дах будівлі зруйнується. За 10 років зникне і сама споруда. Ми не можемо цього допустити, – заявив ведучий заходу.
Тому небайдужі полтавці виступають за якнайскорішу повну реставрацію пам’ятки архітектури національного значення із обов’язковим збереженням первинного вигляду будівлі. Вони відстоюють концепцію створення на базі Кадетського корпусу культурно-мистецького центру «Мистецький Корпус» за зразком «Мистецького Арсеналу» у Києві.
– Ми бачимо там дитячі гуртки, музей міста Полтави, музей Кадетського корпусу, велику кількість виставкових залів. Такий собі туристичний центр Полтави, який єдиний з ансамблю Круглої площі буде відкритий для усіх без винятку людей, – розповідає Борис Трістанов, голова Комітету порятунку Кадетського корпусу.
Проект перетворення Кадетського корпусу на полтавський «Мистецький Корпус», над яким працюють архітектори та історики, зараз перебуває на стадії розробки. Закінчити його планують до кінця року, щоб потім представити на обговорення широкому загалу. Потім розпочнеться пошук спонсорів задля втілення масштабних планів у життя.
– По-перше, держава має виконати свої конституційні обов’язки. У Конституції записано, що держава зберігає пам’ятки архітектури, тому вона має виділити частину коштів на реставрацію. На функціонування ми також будемо збирати гроші. Відкриємо фонд, зустрічатимемося з меценатами, бізнесменами, представниками культури, будемо влаштовувати благодійні концерти заради збору коштів. Ми говоримо владі, що це наша спільна проблема, – зазначив Борис Трістанов.
Паралельно вже розпочався збір підписів під он-лайн петицією до влади всіх рівнів з вимогою вжити термінові дій щодо консервації споруди: відновити дах та вікна, знищені часом та пожежами, встановити постійну огорожу та охорону на території будівлі заради запобігання нещасним випадкам і пошкодженню споруди. На черзі також – проведення соціологічного дослідження на тему, яким полтавці бачать майбутнє Кадетського корпусу.
Сьогодні на підтримку своїх вимог організатори влаштували концерт. Його учасники безкоштовно грали на бандурі та гітарі, читали вірші, виступали гурти «ДельТора», «Брат Кіндрат», «Транс-Формер», «Дух Свободи», «City-Fires», «Пан Коцький». Глядачами дійства стали переважно учасники маршу у вишиванках, які почали збиратися у Корпусному парку одночасно з початком мистецького заходу, та випадкові перехожі.
У Полтаві відбулася мистецька акція під назвою «Відродження» заради порятунку Кадетського корпусу.