7 червня пішов із життя Микола Кириченко, заслужений артист України, чоловік легендарної співачки Раїси Кириченко.
Він пережив свою знамениту дружину на 8 років. Того року відкрили пам’ятник Чураївні, на який довго збирали кошти і нарешті справу довели до кінця. Микола Кириченко відкрив його і через півроку помер.
Подружжя Кириченків завжди було взірцем кохання та самопожертви. Адже коли Берегиня народної пісні, як називали Раїсу Кириченко, співала на сцені і тихенько плакала від болю, бо хворіла ще з 80-х років минулого століття, Микола Михайлович завжди був поруч. Спогадами про зіркове подружжя поділилися друзі родини Кириченків Микола Ляпаненко, генеральний директор ТРК «Лтава».
Миколу Кириченка перехожі часто плутали з Миколою Ляпаненком
– Їх не можна було не любити, – каже про Раїсу та Миколу Кириченків Микола Ляпаненко. – Як на мене, вони були кристалічно чистими, скромними, порядними людьми, справжнім надбанням української нації. – Ми познайомилися ще у середині 70-х років, коли Раїса та Микола працювали у філармонії. Вона співала в ансамблі «Чураївна», а він був художнім керівником ансамблю. Микола Михайлович завжди і всюди був поруч із Раєю. У Херсоні, Житомирі, Черкасах, де вона співала у хорах, Микола був баяністом.
Микола Ляпаненко згадує, що Кириченко був йому, як рідний брат. Із ним говорили про все, навіть про потаємне.
– Нас навіть плутали. Був такий випадок у Полтаві: я прийшов на базар по масло. Кажу продавчині, симпатичній жіночці, схожій на Раю Кириченко, дайте тільки свіже, бо жінка з дому вижене. А вона мені у відповідь: «Ви що одружилися вже?». Виявилося, вона подумала, що я Микола Кириченко, – сміється Микола Іванович. – Схожа історія трапилася і з Миколою Кириченком. Якось навесні, коли на вулиці ще були калюжі, він йшов біля театру, а назустріч йому чоловік кричить: «Привіт полтавському радіо і телебаченню!». А Кириченко йому «Ну, привіт, а я при чому?». «Так а ви що, не Ляпаненко?» – викрикнув чоловік, схопив шапку – і в калюжу! Це свідчило про те, що ми з ним були дуже близькі, навіть зовні схожі.
Після того як Раїсі Кириченко видалили обидві нирки, чоловік узяв усі побутові турботи на себе
Єдиним хобі Миколи Кириченка були пісні та творчість, а основною турботою – Раїса. Коли в Раїси Опанасівни почалися проблеми з нирками, відданий чоловік не відходив від неї ні на крок. За спогадами друзів, був добрим і скромним чоловіком. Під час гастролей готував дружині суп у чашці. Коли у Німеччині Раїсі Кириченко видалили обидві нирки, він доглядав за дружиною, як міг. Увесь побут лежав на Миколі Михайловичу – від приготування вівсянки до прання білизни, розповів його друг.
– Максимально швидко пересадити нирки артистці можна було, якби вона прийняла громадянство Німеччини, – каже Микола Ляпаненко.
Німці, зачаровані співом полтавської Чураївни, подарували їй апарат діалізу. За спогадами друзів, після повернення з лікування полтавська квартира Кириченків перетворилася на лікарський склад, так багато тут було ліків. На діалізі артистка прожила півтора року.
Згодом Раїсу Кириченко прооперували в інституті урології в Києві – пересадили нирку. Президент України Леонід Кучма дав сім’ї Кириченків квартиру у Києві. Після цього здоров’я народної артистки значно покращилося. Вона відновила концертну діяльність, намагалася відгукнутися на кожне прохання допомогти: посприяла, щоб у рідному селі Корещині відновили клуб, збудували церкву. Сама ж не гналася за гонорарами, продовжувала жити скромно.
Після смерті дружини жодного разу не взяв до рук баян
Коли Раїса Кириченко померла, Микола по-справжньому осиротів. Попри те, що було багато друзів, почувався самотньо, дітей у подружжя не було.
– Після смерті дружини Микола Михайлович так і не взяв до рук баян, на якому дуже добре грав. Хоча обіцяв нам цього року заграти, але не судилося, – зітхає Микола Іванович. – Він упорядковував архів, займався активною громадською діяльністю. Згодом дуже хотів, аби для нього та Наталки Шинкаренко (протеже Раїси Кириченко – прим. авт.) ми написали якусь оптимістичну пісню, в основі якої було б гасло, що життя продовжується. Але чи то не встигли, чи то не зуміли, але такої пісні не написали.
Микола Михайлович удруге не одружився. Хоча охочих жінок пов’язати з ним свою долю було чимало. Він витримав кілька атак листами та особистими приїздами українок, які хотіли за нього заміж. Одні вважали, що в нього багато грошей, інші прагнули реалізуватися на тлі відомого чоловіка.
Смерть 70-річного заслуженого артиста застала в рідному селі Раїси Кириченко, Корещині, де він завжди проводив літо у батьківському будинку.
Минулого року в Миколи Кириченка був інфаркт, лікарі зуміли поставити його на ноги. Але час від часу в нього траплялися напади аритмії.
– Він лікувався, а останнім часом через хворе серце навіть боявся сідати за кермо. Завжди носив із собою ліки. Того фатального дня чоловік був у Корещині. Чомусь не взяв із собою пігулки, зайшов до хати і не зміг дотягнутися до ліків, – розповідає Олексій Чухрай, український композитор, давній друг родини Кириченків. – Знайшов Миколу Михайловича того ж вечора сусід, який зайшов у гості, а поховали його наступного дня, 8 червня, на Корещинському цвинтарі поряд із дружиною та тещею.
За словами Миколи Ляпаненка, лікар, який робив розтин тіла, казав, що цього разу це був не інфаркт, а напад аритмії.
Чи залишив Микола Кириченко заповіт – Ляпаненко не знає
– Я цього не знаю, для мене це – теж запитання. Хотілося б, аби родичі були при здоровому глузді і правильно розпорядилися майном. Київська квартира ще за заповітом Раїси, була подарована її племінниці. – Щодо творчої спадщини, то більше ста пісень артистки записані та лежать у нашій фонотеці, інша частина – у Києві. Це вже – надбання держави. Частина відео та аудіозаписів зберігалася в полтавській квартирі. Ми працюватимемо з ріднею в цьому напрямку.
Після смерті Миколи Кириченка Полтавою почали поширюватися чутки, що до шлюбу з Раїсою в нього була сім’я і там залишилися діти.
– Я категорично заявляю, що це не правда, а плітки. Раїса – його єдина дружина, – акцентував Микола Ляпаненко.
Також читайте: На Полтавщині поховали чоловіка Раїси Кириченко