Проте лише правильно виконаний підготовчий етап (шпаклювання та вирівнювання стін) і фарбування із дотриманням інструкції гарантують блискучий результат. У минулому номері «Кола» та на сайті ви можете переглянути статтю про шпаклювання стін. Тепер ми розповімо, як вибрати фарбу із усього розмаїття на полицях магазинів.
Обираємо фарбу
Аби не розгубитися у магазині, зверніть увагу на основні критерії під час вибору фарби.
Усі фарби поділяються на два основні види – для зовнішніх та внутрішніх робіт. Для пофарбування стін та стелі у квартирі вибираємо другий різновид.
Основні типи фарб:
– водорозчинні (емульсійні) – основний розчинник – це вода. Не мають запаху і вважаються екологічно чистими. Різновидами цих фарб є акрилові, силіконові, силікатні, латексні та інші. Різниця полягає у складі, проте всі вони розчинені у воді, тому легко наносяться, не залишають розводів, швидко висихають, не шкідливі для середовища та людей;
– алкідні та масляні – добре покривають поверхню в один шар і тримаються на погано очищених поверхнях. Проте із часом тріскуються. Погано сохнуть і через розчинники мають неприємний запах, шкідливі під час використання у внутрішніх роботах.
Внутрішні роботи краще виконувати водоемульсійними фарбами.
За ступенем відбиття світла покриття виділяють:
– глянцеві,
– напівглянцеві,
– матові фарби.
Глянець легко миється, блискуча поверхня має привабливий вигляд. Проте він підкреслить кожну нерівність стіни. Тому для стін та стелі пропонують використовувати матову фарбу.
– Для пофарбування стін рекомендують брати латексні фарби. Вони менше стираються і їх можна мити. Стелі фарбують акриловими, які краще піддавати лише сухому стиранню, – порадив Максим Фірс, мененджер відділу збуту одного із полтавських будівельних супермаркетів.
Загалом зносостійкість – один із важливих критеріїв. Зараз є матова фарба, яка переносить від 2000 тисяч циклів миття і стійка до стирання та вицвітання кольору. Проте матова поверхня все ж забруднюється більше і вимивати її важче. Тож поверхні, які експлуатуються більше, фарбують глянцевими та напівглянцевими покриттями (вікна, двері, підлога). Скільки «проживе» пофарбована стіна чи вікно під час постійного миття, говорить позначка на банці.
На банках або відрах, як свідчення екологічно чистого продукту, є значок про пройдену екологічну сертифікацію.
До теми: На що звернути увагу при виборі м’яких меблів
Під час вибору фарби добре діє правило «співвдіношення ціна-якість»
На емності із фарбою виробники зазначають витрату на квадратний метр. За словами Максима Фірса, дешеву фарбу, у найгіршому випадку, доведеться класти у кілька шарів. Середня ціна якісної фарби – 260 гривень за 10 літрів. Але менше будете сумніватися у якості, якщо ціна дорожча. Фарбу за 800 гривень за 10 літрів, за умови правильного виконання підготовчих робіт, точно не доведеться наносити двічі.
Усі фарби білі
Мало хто знає, що від початку уся фарба біла. Потім до неї додають барвник. Це можна зробити вдома. Для цього вибирають барвник потрібного кольору і розмішують із білою фарбою. Для отримання потрібного тону можна змішати кілька барвників. Недолік такого методу в тому, що вдома дуже важко отримати потрібний колір, а повторити його вдруге буде неможливо.
Ще один нюанс: на полицях магазинів можна побачити великі туби із барвником і невеликі флакони із концентратом.
– Склад великих емностей із барвником – невелика кількість недорогої білої фарби із невеликою кількістю концентрованого барвника. Колір у них виходить розбавленим. Щоб отримати насичений колір, вам доведеться використати велику кількість такого барвника. Концентрат дасть результат швидше, – пояснив Володимир Підлепич, заступник директора фірми із виробництва та реалізації лакофарбової продукції.
У магазині є примірники кольорів. Вибравши із каталогу той, який вам сподобався, можна замовити кольорування. Виробники фарби пропонують від кілька сот до сотень тисяч віддітнків. Кожен із них у каталогу має свій номер. Працівник за формулою кольору робить суміш барвників на спеціальній кольорувальній машині.
– Послуга колірування безкоштовна. Замовник платить лише за барвник. Причому суму розраховуйте за принципом: чим яскравійший колір, тим більше грошей, – зазначив Максим Фірс.
Підготовчі роботи
– Перед початком робіт фарбу ретельно перемішують. Для цього недостатньо струсити банку чи покатати відро. Візьміть будівельний міксер або тривалий час вимішуйте фарбу вручну. Це потрібно для того, щоб розмішати важчі частинки у фарбі, і тоді вона рівно ляже на поверхню, – наголошує Володимир Підлепич.
Підготовлену поверхню – стелю чи стіну – перед пофарбуванням ґрунтують. Ґрунтовка сприяє кращій адгезії (склеюванню). Під час нанесення на стіну намагайтеся рівномірно розподіляти рідину. Якщо валиком із ґрунтовкою поставити пляму, а потім розмазувати її по поверхні, то в цьому місці фарба ляже нерівно.
Розмішану фарбу наливаємо у спеціальний лоток. Такі лотки мають заглиблення для фарби і мілку частину для прибирання надлишків із валика. Мокнувши валик у фарбу, кілька разів прокрутіть його по мілкій частині піддону – фарба розподілиться рівномірно і ви позбудетеся надлишків.
Спочатку фарбують стелю, а потім – стіни, щоб вони не постраждили від бризок. Елементи декору, стелю, на які не повинна потрапити фарба зі стін, заклеюють малярним скотчем. Він продається будь-якої ширини у будівельних магазинах і легко видалєються, не пошкоджуючи фарбу.
Як впливає колір на простір кімнати
Низьку стелю фарбуйте білим або таким же кольором, що і стіни, тільки на кілька тонів світлішим. Це зробить стелю візуально вищою. Високу стелю у незатишному приміщенні можна «опустити» темною матовою фарбою.
Простір маленької кінмати розширять світлі стіни та стеля. Меблі також вибирають світлого кольору.
Квадратна кімната здаватиметься більш витягнутою із темними стінами та світлими стелею і підлогою. Такий прийом вирівнює простір у мансардних приміщеннях із нерівною стелею (наприклад, похилий дах).
Щоб видовжити невелику кімнату, зробіть світлими роздільну стіну, стелю і підлогу.
Глибину приміщення зменшить поєднання світлого приміщення із темною дальньою стіною.
Камерного ефекту можна досягти темними стінами і білою стелею. Таке кольорове вирішення надасть кімнаті камерності.
Збільшать простір стіни, пофарбовані протилежними кольорами. Наприклад, синя і червона стіни будуть «відштовхувати» одна одну.
До теми: Як підготувати будинок перед поїздкою на відпочинок
stroy-sila.com Фарбування стін – один із найпростіших способів вдихнути нове життя у звичний інтер’єр.