
За народними віруваннями, Ілля є наступником громовика Перуна. Ілля проганяє нечисту силу із неба, ганяється за бісами, пускає у них огненні стріли: громи і блискавку. Якщо в цей час блискавка запалить хату, то селяни вірили, що цю пожежу неможливо загасити і казали: «Як Бог запалив, то чоловік не погасить!».
Від цього дня в Україні бувають горобині ночі – нічні грози з блискавками та громом. Коли йде гроза, люди намагаються не підпускати до себе собак і котів, бо в цих тваринах, за народними забобонами, нечиста сила може від Іллі сховатися.
У день пам’яті цього святого традиційно йде дощ. Він вважається благодатним, і, якщо вмитися ним, можна зцілитися від хвороб і прокази.
Після 2 серпня вже не купаються, бо кажуть: «Ілля воду остудив», або «До Іллі мужик купається, а з Іллі – з водою прощається».
З’являються перші ознаки наближення осені: відчутна різниця між температурами ночі і дня.
Пасічники цього дня підчищали вулики, а мисливці робили перший виїзд на вовків. День Іллі – початок полювання, оскільки з цього часу в лісах відкривалися звірині, зокрема, вовчі нори.
У народі вірили:
Протягом дня сонячно – на недорід.
До Іллі дощ ходить за і проти вітру, як накаже пророк, а після нього – лише за вітром.
Минув Ілля – чекай гнилля.
На Іллю з’являться хмари зранку – наступного року вродить хліб на ранніх посівах; хмари з’являться в обід – добре вродять середні посіви; хмари з’являться надвечір – добре вродять пізні посіви.
Іменинники 2 серпня :
Георгій, Іван, Ілля, Костянтин, Олександр, Панас, Сергій, Федір, Юхим.