Підприємство "Леся Українка" зберігає традицію вишивки у Полтаві (+ фото)

Дозвілля
4 серпня 2013 о 09:555570 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Підприємство "Леся Українка" зберігає традицію вишивки у Полтаві (+ фото)
Українська вишивка, яка містить у собі національний код та оберігає народ із давніх-давен, і зараз не втрачає актуальності.
Вишита сорочка – не тільки традиційний костюм, а й модна річ для повсякденного вжитку та свята.

Із року в рік майстрині полтавського ТОВ «Леся Українка» виготовляють одяг та інші речі з елементами української вишивки. Вони використовують у своїх роботах понад 200 технік і технологій народних майстрів Полтавщини та України. Серед продукції підприємства – вишиванки класичного та сучасного кроїв, рушники, народні костюми, столова та постільна білизна, вишиті прапори та штандарти.

«Леся Українка» продовжує народні традиції понад 70 років



– У 20-ті роки минулого століття було складно виживати народним майстрам і поодинці реалізовувати свою продукцію, захищати права. Тому почали об’єднуватися в артілі. Хто стілець приніс, хто – машинку. 1928 року саме так було засноване наше підприємство – Полтавське виробничо-художнє об’єднання «Полтавчанка», – розповідає заслужений працівник культури України Ангеліна Яківна Петрова. Саме вона після занепаду у 90-х роках зуміла зберегти виробництво і заснувала на базі «Полтавчанки» сучасне підприємство – ТОВ «Леся Українка».

Товариство продовжує створювати неповторні вироби, зберігаючи народну традицію. У роботі вишивальниці використовують стародавні техніки та сучасні надбання, продовжують пошуково-наукову роботу.

– Основна мета нашого підприємства – збереження і розвиток народних промислів, а саме полтавської вишивки, зазначає Ангеліна Яківна. Для відновлення забутих технік їздимо селами, у скринях бабусь вишукуємо старовинні рушники, сорочки, переносимо орнаменти.



Спираючись на досвід поколінь та власний, вишивальниці ТОВ «Леся Українка» розробляють свої неповторні візерунки та орнаменти. Наприклад, і досі використовують у роботі малюнки та схеми, створені Олександрою  Кузьмівною Великодньою, заслуженим майстром народного мистецтва, яка присвятила роботі понад 60 років.

Ексклюзивні сорочки та рушники, створені вручну



ТОВ «Леся Українка» пропонує широкий асортимент виробів на будь-який гаманець: і недорогі сорочки та рушники, і ексклюзивні, розшиті вручну.

Саме серед виробів цього підприємства можна знайти одяг та білизну із полтавською вишивкою:

– Тільки на Полтавщині вишивали та мережили сорочки, рушники білим по білому. Ще для нашого краю характерні рослинні та геометричні орнаменти блакитного, зеленуватого, світло-сірого та вохристих відтінків, – зазначає Ангеліна Петрова.

Використовують також кольори та орнаментику різних регіонів України – геометричні узори Закарпаття яскравих кольорів, блакитну по білому вишивку Чернігівщини та інші.

Незважаючи на те, що не кожен замовник чи покупець знає символіку української орнаментики, і в найдорожчих сорочках, і в машинній вишивці на виробництві ТОВ «Леся Українка» дотримуються чітких правил та законів.

– Є розподіл на чоловічі, жіночі та дитячі вишиванки. Для кожної – свій узор. Наприклад, на жіночій замкнений квадрат зберігся ще з трипільської культури – символ вічного буття, оберіг для жінки, – пояснює засновниця підприємства.

Купити готові сорочки або рушники можна у фірмовому магазині «Український сувенір» або художніх салонах міста. А от любителям ексклюзивної роботи доведеться почекати. Адже, залежно від складності техніки, орнаменту, на одну сорочку може піти від 60 годин до кількох місяців роботи. Пояснюється це ще й тим, що майстрині рахують кожну ниточку на тканині. Техніку традиційної вишивки на полотні так і називають – рахунковою.

Усю продукцію підприємства – одяг та речі для побуту – виготовляють лише з натуральної тканини. Сорочки із льону, бавовни, тонкого маркізету приємні для тіла влітку.

На весілля – у вишиванці від «Лесі Українки»



Усе більшої популярності набувають весілля в українському стилі. Ангеліна Яківна розповідає, що останні кілька років дедалі частіше на підприємство приходять молодята і замовляють традиційні костюми до урочистого дня.

У фірмовому магазині ТОВ «Леся Українка» «Український сувенір» можна повністю зібратися до весілля.

– Весільний рушник – одна з основних речей для обряду. Ми створюємо весільні рушники за традицією предків – з обох сторін вишиваємо дерево життя, гілки якого символізують родовід і тягнуться до центру полотна, а по краю рушника оточуємо це дерево нерозривним колом орнаменту, що захищатиме жінку та її родину з тієї миті, як молодята стануть на рушник, – розповідає Ангеліна Яківна.

Унікальні костюми для колективів Полтавщини

Дизайнери та майстрині ТОВ «Леся Українка» розробляють костюми для танцювальних та пісенних колективів. Це як традиційні костюми, витримані відповідно до народних канонів, так і стилізовані. Для кожного колективу розробляють своє неповторне вбрання.

– Ми виготовляємо одяг від початку до кінця – сорочки, спідниці, віночки для дівчат та очіпки із кольорових хустин для жінок, – говорить керівник підприємства. – Навіть взуття підбираємо.

Вишиті ж на підприємстві прапори та штандарти напевне бачив кожен полтавець. На прапори будь-якого розміру наносять державну, корпоративну символіку. Із цеху ТОВ «Леся Українка» виходять величезні військові знамена та настільні прапорці різних держав світу.

Вишивайте самі з «Лесею Українкою»

Хоча на підприємстві немає офіційної школи для вишивальниць, кожен може звернутися до майстринь підприємства за допомогою.

– На виробництво приходять дівчата, які самі хочуть вишити сорочку для себе або коханого і не знають, як почати, – розповідає Ангеліна Петрова. – Ми допомагаємо намітити тканину, радимо, скільки комірця вишити, манжетів. Адже тканину на сорочку спочатку вишивають, а потім шиють. Коли повертаються із вишитим, то допомагаємо покроїти, аби сорочка «сиділа» якнайкраще і зшиваємо. Ще жодній людині не відмовилися допомогти.

Вишивка полтавських майстринь прикрашає стіл королеви Швеції



ТОВ «Леся Українка» знають не тільки на Полтавщині та в Україні. Вишивка полтавських майстрів отримала міжнародне визнання. Серед власників вишиванок від «Лесі Українки» – політики, музиканти, художники, спортсмени. Віктор Ющенко, Юлія Тимошенко, Володимир Литвин, Леонід Кравчук, Людмила Супрун, Софія Ротару, Андрій Шевченко та багато інших.

– Зараз престижно дарувати вишиванки та рушники. Їх замовляють для політиків, артистів, – розповідає Ангеліна Яківна.

Ексклюзивне вбрання виготовляють на замовлення представників діаспори, дипломатичного корпусу. Вишивальниці ТОВ «Леся Українка» готували до приїзду королеви Швеції Сильвії скатертини та серветки. Вони прикрашали столи під час бенкету. Окремий набір полтавської вишивки для столу королева забрала до Швеції.

Роботи вишивальниць підприємства відзначали на всеукраїнських та міжнародних виставках у Буенос-Айресі, Софії, Сан-Франциско, Москві, Парижі, Ганновері. Не можна уявити без виробів полтавського підприємства жодного ярмарку чи народного гуляння. Ангеліна Яківна зазначає, що таким чином несуть до народу його ж традиції:

– Ми багато їздимо Україною, а нашу продукцію можна знайти у художніх салонах усіх обласних центрів. Любить наше підприємство і ярмаркувати. Сорочинський ярмарок, наприклад, не може без нас, як і ми без нього.

ТОВ «Леся Українка»

36003, м. Полтава,

вул. Балакіна, 20

(05322) 2-96-01

(0532) 502-381

Магазин «Український сувенір»

36000, м. Полтава,

вул. Комсомольська, 19-А

(0532) 50-00-27

www.vushuvanka.pl.ua

slvinok@kot.poltava.ua

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter
на правах реклами ®