«Коло» дізнавалося про те, де може оселитись студент, умови та підводні камені оренди помешкання.
Поселення у гуртожитку
Найдешевшим варіантом для студента в усі часи залишався гуртожиток. Основні полтавські виші пропонують студентам проживання за ціною до 260 гривень за місяць.
Полтавський національний технічний університет імені Ю. Кондратюка
У розпорядженні університету 5 гуртожитків, які загалом вміщують 2260 студентів. Кожен абітурієнт, який проживає за межами Полтави, може розраховувати на місце у гуртожитку. Для цього необхідно заповнити заяву та подати відповідні документи. Першокурсників поселяють обов’язково.
– Усі 5 гуртожитків мають Інтернет. У нас укладений договір із провайдером щодо меншої вартості послуги, – розповідає Андрій Поставний, директор студмістечка ПолНТУ.
За словами Андрія Михайловича, студенти живуть у 2-, 3- та 4-місних кімнатах. Кожна з них умебльована, відповідно до санітарно-гігієнічних норм, столами, стільцями, ліжками, тумбами та іншим. У гуртожитках є кімнати відпочинку та самопідготовки. Наприклад, у помешканні архітектурного чи будівельного факультетів стоять столи для креслення. Є також невеликі зали, у яких відбуваються збори студентського самоврядування та невеликі концерти. У деяких гуртожитках нещодавно обладнали безкоштовні тренажерні зали. Вартість проживання у трьох гуртожитках – 201 гривня на місяць, а в інших двох – 206-223 гривні. Ціна варіюється залежно від комфортабельності житла. Де кімнати дорожчі, там зробили ремонт, встановили нову техніку на кухнях, поміняли сантехніку.
До теми: У полтавських вишах остання хвиля зарахування – перевірте списки он-лайн
Полтавський університет економіки і торгівлі
У чотирьох гуртожитках університету живуть до 2 тисяч студентів. Усі приміщення нещодавно були повністю відремонтовані.
– Ми замінили всі вікна на металопластикові, зробили ремонт у кімнатах. На першому поверсі розмістили пральні машини. На відремонтованих кухнях встановили нові плити, – розповіла Оксана Марченко, проректор вишу. – Ремонт зробили повністю коштом університету, і це в жодному разі не позначилося на вартості проживання.
Так само за рахунок університету проведений Інтернет, яким студенти можуть користуватися безкоштовно. У гуртожитках стоять тенісні столи, є кімнати відпочинку та самопідготовки.
Поселення відбувається з дозволу декана та ради гуртожитку. Кожного першокурсника зустрічають, і він може вибирати кімнату, в якій житиме.
Місце у двох-, трьох- та чотирьохмісних кімнатах коштує 230 гривень за місяць.
До теми: Полтавський виш потрпив у рейтинг непопулярних
Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка
Університет розселяє всіх бажаючих студентів у 4 гуртожитках. Загальна кількість місць – близько 1550.
– Щороку в гуртожитку здійснюється плановий ремонт. Це поступова заміна вікон на металопластикові, ремонт дахів на гуртожитках, встановлення сучасних душових кабін та обладнання на кухні, заміна електропроводки та інше, – зазначив Віталій Хан, проректор із господарської роботи ПНПУ.
У гуртожитках є Інтернет. Університет співпрацює із двома провайдерами. Підключення у кожній кімнаті здійснюють за окрему плату на добровільній основі. У всіх навчальних корпусах є доступ до безкоштовного безпровідного Інтернету – Wi-Fi.
Поселення відбувається за встановленими правилами університету. Усіх першокурсників селять обов’язково. У подальші роки навчання студента можуть виселити із гуртожитку або не продовжити термін проживання за рішенням студентської ради (за погану успішність чи порушення дисципліни).
Проживання в гуртожитку педуніверситету коштує 230-260 гривень за місяць.
Полтавська державна аграрна академія
У 5 гуртожитках проживає близько 1600 студентів. Право оселитися в гуртожитку має кожен студент-першокурсник.
– Поселенням першого курсу в нас займається адміністрація університету, адже це потрібно зробити до 1 вересня і студрада не може взяти в цьому участі. А от наступні курси щороку поселяють саме представники студентського самоврядування, – зазначила Олена Костенко, проректор ПДАА.
Усі гуртожитки обладнані пральними машинами, скрізь є гаряча вода. Деякі помешкання навіть обладнані альтернативними джерелами енергії, і саме вони здійснюють підігрів води теплої пори року. Гуртожитки не мають власних тренажерних залів, проте спортивний комплекс університету відкритий для бажаючих студентів із 7.00 до 22.00. Крім того, є тренажери на подвір’ї. У деяких будівлях передбачені танцювальні зали. Кімнати відпочинку та самопідготовки, обладнані комп’ютерами, є в кожному гуртожитку.
На території університету, у тому числі в гуртожитках, є Wi-Fi.
– Студенти, які приїхали до нас навчатися, мають можливість не виходити за межі студмістечка і не витрачатися на проїзд. Усе це завдяки компактному розміщенню навчальних корпусів та гуртожитків на території площею 7,5 гектара, – зазначила Олена Костенко.
Вартість проживання – 200 гривень.
До теми: Полтавські виші потрапили у топ-10 Міністерства освіти
Допомога ріелтора збереже час
Якщо не хочуть жити в гуртожитку чи місця не вистачає, студенти вирушають на пошуки квартири. Якщо немає бажання приїжджати в місто раніше заради цього і шукати самостійно, зверніться до ріелтора.
– Ріелтор запитує клієнта, у якому районі потрібне житло, на яку суму, скільки людей житиме. Далі за цією інформацією у нашій базі ми підбираємо варіанти. Звертаємося також і до «Жовтої газети», якщо у нас немає потрібного житла. Пропонуємо клієнту варіанти і їдемо з ним дивитися на помешкання. При цьому замовнику не потрібно нічого робити, бо пошуком займеться агентство, – розповів представник полтавської агенції нерухомості Володимир Геращенко.
Варіанти житла для студентів різноманітні:
– кімната на кілька осіб;
– окрема кімната;
– однокімнатна квартира.
Є також недорогі варіанти проживання з господарем квартири.
Найдешевший варіант – близько 350 гривень за кімнату, якщо поселитесь із кимось. 700-800 – окрема кімната. Винаймати однокімнатну квартиру – від 1500 гривень. При цьому може додаватися вартість комунальних послуг, це обговорюється із власником житла під час поселення.
За послуги полтавські агенції нерухомості одноразово беруть 50% місячної плати за житло з того, хто шукає помешкання.
– Ті агентства, які вимагають попередню оплату, найчастіше просто дурять клієнтів і ніякого житла вам не знайдуть, – наголосив Володимир.
Якщо студент задоволений знайденим варіантом житла, він укладає договір спільно з ріелтором та власником квартири.
До теми: Як у Полтаві вибрати надійну агенцію нерухомості
Як шукати самостійно та на що звертати увагу в квартирі
Якщо не хочете віддавати гроші ріелтору, то вирушайте самостійно шукати помешкання.
Варіант 1. Пошук в Інтернеті та за оголошеннями в газеті. Недоліки методу полягають у необхідності правильно вибрати сайт, де вказана свіжа інформація та реальні ціни на житло. На сайті «Жовтої газети» (zhovta.ua) легко зорієнтуватися у рубриках, а в оголошеннях вказують ціну. Із великої кількості оголошень студент може підібрати житло, яке йому підходить.
Варіант другий – оголошення біля університетів. Практично біля кожного вишу, де часто збираються студенти, власники квартир розклеюють оголошення. Так само абітурієнт може розмістити своє оголошення про оренду житла.
Обравши кілька варіантів, під час огляду квартири зверніть увагу на такі речі:
- Труби та електрика.
- Вікна.
- Справність колонки чи бойлера, газової плити.
- Стан каналізаційних труб.
- Наявність меблів та речей власників.
- Поцікавтесь, чи немає проблем із опаленням.
Якщо плануєте жити з господарем, то уважно придивіться до нього. Адже саме проблеми у спілкуванні з власником часто змушують переїжджати посеред навчального року.
– Під час знайомства не соромтесь попросити у господаря паспорт та документи на квартиру. Якщо у них зазначені інше ім’я, а не особи, яка здає вам житло, запитайте хто власник і вимагайте відповідні документи. Це може бути доручення чи свідоцтво про народження, які підтвердять, що той, хто здає житло, – родич власника і має право здавати помешкання, – пояснила Наталія Жовтяк, полтавський юрист.
Досвід студента
– Ми винаймаємо квартиру й уклали договір, у якому зазначається число сплати за оренду. Якщо ж ми вирішимо з’їхати, то повинні попередити господаря за місяць. Так само і він не може нас виселити без попередження. У нашому договорі є пункт про зобов’язання власника ремонтувати водопровід або електрику в квартирі власним коштом. Меблями господар забезпечив, дещо було наше. Ми укладали договір на півроку. Хоча зараз власник не вимагає його продовження, адже вже знає нас. Загалом живемо на цій квартирі два роки, – розповіла Юлія, студентка педагогічного університету.
У гуртожитках полтавських вишів передбачене безкоштовне проживання для дітей-сиріт. Інші пільговики мають право проживання в гуртожитку за 50% вартості.