Полтавцям вручать медалі за операцію "Дунай" в Чехословаччині

Новини
Ольга Правденко14 серпня 2013 о 12:011252 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Полтавцям вручать медалі за операцію "Дунай" в Чехословаччині
Полтавцям, які 45 років тому брали участь в операції "Дунай" у Чехословаччині вручать пам’ятні медалі. 


Про це розповів Іван Петренко, голова Октябрської районної спілки ветеранів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів). Нагадаємо, 45 років тому війська соціалістиних країн, які були в складі міжурядової військово-політичної Організації Варшавського договору (ОВД), увійшли  на територію Чехословаччини. Це був крок у відповідь на демократичні реформи (дозволялася діяльність інших партій, відмінялася цензура тощо) Александра Дубчека, першого секретаря ЦК компартії Чехословаччини.

– Основний  етап цього протистояння тривав з 21 серпня до 21 вересня.  В той час  загинуло 98 радянських бійців, в тому числі 2 з Полтавщини, – каже Іван Петренко. – І тоді, і тепер ставлення до них було різне, чехословаки називали наших воїнів окупантами, але ж це були діти солдат-визволителів. Їхніх батьків, коли вони звільняли Прагу, чехи зустрічали з квітами.  Солдати ж не пішли туди самовільно, вони виконували наказ військового керівництва. Тому 30 полтавцям, які 1968 року були в Чехословаччині, вручать пам’ятні медалі. Замовляли їх ми у приватній фірмі, оплачували власним коштом.

Такий вигляд має медаль зі зворотнього бокуТакий вигляд має медаль зі зворотнього боку

Крім того 20 серпня  в обласному Краєзнавчому музеї відбудеться науково-практична конференція. На ній виступлять історики та  поділяться своїми спогадами про ті події самі учасники операції "Дунай". Також колишні солдати передадуть до музею фотографії тих подій, які робили попри заборону військового керівництва фотографувати.

Болгарський (зліва) та радянський воїни під час операції "Дунай"Болгарський (зліва) та радянський воїни під час операції "Дунай"

ДОВІДКА "КОЛА" Чехословацька криза або Празька весна – це  період демократичних перетворень у Чехословаччині в 1968 році. У зв'язку з наростаючим спадом в економіці й придушенням інакомислення в компартії Чехословаччини виникла реформістська течія, головним лозунгом якої стала побудова «соціалізму з людським обличчям».  Секретарем ЦК компартії став Александр Дубчик – ініціатор реформ. Брати участь в управлінні державою дозволили представникам інших партій і рухів, була відмінена цензура, визнавалося право на існування опозиції.   Радикальні зміни у Чехословаччині викликали  негативну реакцію з боку керівництва СРСР. У липні керівники компартій СРСР, Болгарії, Угорщині, НДР і Польщі попередили лідерів Чехословаччини, що реформи, які проводяться ними, загрожують «контрреволюцією». Але політичний тиск не дав результатів, 21 серпня на територію Чехословаччини були введені війська 5 країн — членів Варшавського договору, розпочалася операція "Дунай". Керівництво КПЧ було фактично заарештовано і доставлено в Москву. За підписаною там угодою на території Чехословаччини розміщувалися радянські війська.

Микола Ляшенко та Павло Поух - учасники операції "Дунай"Микола Ляшенко та Павло Поух - учасники операції "Дунай"

Нині між істориками точаться суперечки, як назвати ті події. Одні вважають, що країни ОВД окупували Чехословаччину, інші продовжують називати це братньою допомогою. Радянський Союз боявся, якщо соціалістична армія не увійде до Чехословаччини, значить це зроблять американці.  Не варто забувати, що військам ОВД був відданий наказ не стріляти  в мирне наслення  і не реагувати на провокації з боку чехословаків.

Прага 21 серпня 1968 рокуПрага 21 серпня 1968 року

До теми: У Полтаві відзначили 25-ту річницю виведення військ з Афганістану

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter