«Коло» з’ясовувало, якими матеріалами, хто і за якою технологією утеплює квартири.
Навіщо утеплювати стіни
Стіна під дією низьких температур та вітру взимку не може захистити помешкання від втрати тепла. Крім того, через перепади температури на поверхні утворюється конденсат. Це відбувається через те, що точка роси знаходиться всередині стіни. Тож стіна всередині залишається холодною, а зверху нагрівається. Волога спричиняє появу грибків та плісняви. Теплоізоляція дозволяє змістити точку роси (або точку нульової температури) на кілька сантиметрів: охолоняє або нагрівається теплоізоляція, а температура стіни залишається сталою.
До теми: Робимо ремонт у квартирі: шпаклювання та пофарбування стін
– Утримати температуру в неутепленому ззовні будинку можна лише за допомогою збільшення витрат енергоресурсів. Якщо у будинку автономне опалення, то витрати на обігрів більші на 40-50%. Якщо централізоване – доводиться ставити обігрівачі, які працюють від електромережі або мерзнути всю зиму, – розповідає Сергій Ладний, промисловий альпініст із 10-річним досвідом роботи на ринку утеплення фасадів. – Термоізоляція дає ефект термоса. Різниця між зовнішньою і температурою всередині квартири як мінімум 4-6 С°.
Не утеплюйте будинків зсередини
Останнім часом популярністю користується утеплення стін із внутрішнього боку.
– У жодному разі досвідчений фахівець не порадить робити таке утеплення. Логіки в цьому немає, адже стіна все одно охолонятиме, а між утеплювачем та стіною збиратиметься конденсат, – зазначив Сергій Ладний.
Шукаємо спеціаліста
Звичайно, для виконання висотних робіт вам доведеться знайти спеціаліста. Утепленням фасадів займаються промислові альпіністи, які мають досвід роботи на мотузках.
Зорієнтуватися у якості послуг, які надає обраний вами спеціаліст, можна за ціною.
– У середньому 1 м2 утепленого фасаду «під ключ» (із матеріалами та платою за роботу) коштує від 200 гривень. Невисока ціна повинна наштовхувати на думку про неякісне виконання роботи, використання дешевих матеріалів, – пояснює Сергій Ладний.
Власник квартири та спеціаліст укладають договір. У ньому зазначають замовника та виконавця, їхні реквізити, предмет (послуга, що надається), вартість, орієнтовні терміни та умови виконання роботи.
Чим утеплювати
Одна із головних складових утеплення фасаду – ціна – залежить від матеріалу, яким будуть утеплювати помешкання. Це найперше питання, якого слід очікувати від виконавця робіт. У свою чергу досвідчений спеціаліст допоможе підібрати утеплювач, який найкраще підійде саме для вашого житла. Найпопулярніші з них – пінополістерол (пінопласт) різної щільності та товщини, екструдований пінопласт і мінеральна вата.
Утеплення пінопластом
Недорогий матеріал, середня ціна – 28 грн/м2. У будівельних магазинах є пінопласт різної щільності – 15, 25 та 35. Це означає, що вага кубічного метра буде відповідно 15, 25, 35 кг. Утеплення здійснюють пінополістеролом щільністю 35 кг/м3. Він має найкращі теплоізоляційні властивості. Мінуси цього матеріалу – низька температура плавлення та слабка звукоізоляція.
Екструдований пінопласт
Використовується при підвищеній вологості та навантаженнях на поверхню. Має чудові звукоізоляційні та теплозберігаючі властивості. Не вбирає вологу. Через високу щільність та стійкість до продавлювання важчий у роботі. Використовується найчастіше для утеплення цокольних поверхів будинків, фундаменту, приміщень із підвищеною вологістю. Коштує у середньому 40-45 грн/м2.
Мінеральна вата
Для утеплення будинків використовують спеціальні блоки із мінеральної вати. Найбільша перевага цього матеріалу у тому, що він має високу звукоізоляцію та не горить. Крім цього, мінеральну вату вважають екологічно чистою. Недолік – вбирає вологу через губчату структуру. Тому, якщо недотримуватися технології, може постійно відволожуватися. Спеціалісти радять використовувати мінеральну вату у спеціальних вентильованих фасадах, які коштують дорожче за звичайне утеплення, вимагають спеціальної підготовки робітників. Вартість мінеральної вати – 50-60 грн/м2.
– Для утеплення квартири підійде будь-який із матеріалів. Усі вони мають свої переваги та недоліки. Головне – досвід людини, яка утеплюватиме. Найбюджетніший варіант – теплоізоляція пінопластом найвищої щільності. Мінеральна вата стійка до загорання. Екструдер підійде при підвищеній вологості. Важлива товщина матеріалу, аби точка роси не припала на межу стіни та утеплювача, а саме на утеплювач. Зазвичай це не менше 5 сантимерів матеріалу, – резюмував Сергій Ладний.
Дотримання технології – довговічність утеплення
Обрати утеплювач – половина справи. Монтаж утеплення передбачає використання якісних клейких сумішей, армувань, будівельної сітки та шпаклівки.
– Недобросовісні робітники економлять чималі гроші, закуповуючи матеріали низької якості або ті, в яких має закінчитися термін використання. Не полінуйтеся поцікавитися, яким матеріалом будуть клеїти пінополістерол чи мінеральну вату, уточніть виробника, дату виготовлення, – зазначає спеціаліст.
Технологія утеплення фасаду:
1. Підготовка стіни. На стіну наносять ґрунтівку. Якщо стіна, яку утеплюють, постійно відволожується і вкривається грибком, використовують протигрибкову ґрунтівку. На панельних будинках перед утепленням оцінюють стан міжпанельних швів. Якщо вони повисипалися, їх додатково заповнюють ущільнювачем.
2. Плиту утеплювача кріплять до стіни спеціальним клейким розчином. Для цього наносять суміш гребінцевим шпателем. Кріплять пінопласт або вату, починаючи з низу. Протягом доби утеплювачу дають вистоятися, а клейкій суміші висохнути. Коли плита висохне, її додатково закріплюють спеціальними дюбелями із парасольками. Кожну плиту утеплювача кріплять 5-6 дюбелями. Варто зазначити, якщо ширина утеплювача – 5 см, дюбель беруть на 10 см.
3. На утеплювач наносять перший шар армування. У нього втоплюють спеціальну сітку для фасадних робіт. Сітка обов’язково повинна всією площею кріпитися на суміш для армування. Якщо прикріпити її лише в одному місці, а не по всій площі, то зменшиться термін експлуатації утеплення і армування, штукатурка або шпаклівка просто обсипляться з утеплювача. Зверху сітки наносять ще один шар суміші, який сохне ще протягом доби.
4. Фінішне оздоблення утеплення має кілька варіантів: шпаклювання та фарбування, нанесення декоративної фарби або використання декоративної штукатурки («короїд», «баранець», «шуба» тощо). Шпаклівка після висихання і перед фарбуванням затирається та ґрунтується. Під декоративні штукатурки та фарби вирівнювання поверхні шпаклівкою не потрібне, адже нерівності стіни не будуть помітні, як після пофарбування звичайною фарбою.
5. На верхній зріз утеплення ставиться металева планка, яка запобігає затіканню води. Козирок герметизують.
– Якщо усі технологічні умови утеплення виконані, воно прослужить не одне десятиліття, – гарантує Сергій Ладний. – За 10 років роботи ще жоден із замовників не вимагав переробити чи доробити. При цьому часто звертаються люди, які на самому початку найняли недобросовісних працівників за дешевшу ціну. Переробити утеплення коштує іноді половину його початкової вартості.
Утеплення (uno.te.ua)Чим ближче зима – тим актуальніше питання утеплення фасадів будинків.