11 вересня за церковним календарем – свято Усікновення (Всічення) Голови святого Пророка Предтечі й Хрестителя Господнього Івана, або, як кажуть у народі, Головосіка.
Цього дня дотримуються суворого посту. Не можна нічого різати, що нагадує собою голову. Взагалі вважається, що цього дня не варто брати у руки ніж, сокиру, пилку. Тобто, все, що нагадує мученицьку смерть святого.
Предки вірили: «Якщо зрізати головку капусти цього дня, то може потекти кров». На Усічення не можна їсти круглі фрукти та овочі: яблука, капусту, картоплю (їхня форма нагадує відрубану голову Предтечі), а також червоні помідори, кавуни, бо вони нагадують кров святого. Відтак не можна їсти й будь-що на блюді – на ньому лежала голова Івана Предтечі.
Цього дня не варили борщ, це був єдиний день, коли гріх їсти борщ. Картоплю варили в «мундирах», гарбузи пекли, хліб відламували руками. Їли тільки пісні страви або й зовсім не їли.
У народі казали:
«Іван пісний – осені батько хресний».
«Іван Предтеча гонить птиці за море далеча».
«На Івана Предтечу гримить грім – на довгу і теплу весну».
«На Івана Хрестителя журавлі потягнулися на південь – до ранньої зими».
День 11 вересня насичений вкрай небезпечними подіями. Найбільше він запам’ятався США. Нині цей день для Сполучених Штатів – День патріота, як згадка про загиблих у результаті терактів 2001 року.
1927 рік – стався землетрус на Південному березі Криму, він призвів до численних руйнувань від Севастополя до Феодосії.
1993-го у Києві на Михайлівській площі відкрили пам’ятний знак жертвам Голодомору.
Народилися:
1862-го – О. Генрі, американський письменник;
1864-го – Павло Грабовський, український письменник, поет;
1937-го – Йосип Кобзон, радянський і російський естрадний співак (баритон);
1974 -го – Дмитро Парфенов, український футболіст.