Андеграундний колектив вперше приїхали в Україну. Їх тур включає лише декілька міст: Харків, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Донецьк. Не оминули вони й Полтави.
Не дивлячись на популярність в Росії, суботнього вечора в залі пивниці зібралося не так багато прихильників гурту. Розігрівав публіку перед виступом російських гостей полтавський панк-колектив «КТУЛХУ». Лідер гурту Костянтин Захарченко із такою енергетикою співав, що під кінець виступу майже повністю роздягся. Особливо активно зал реагував на пісні «Шизофрения» та «Геополитика». Також вони презентували нову композицію «Тайные знаки».
Звісно, більшість прийшло послухати гостей. На сцену під овації вийшли учасники «Ансамблю» - засновник Олексій Глухов, Старуха Изергиль та барабанщик.
Старуха Изергиль – «исконно русская православная жєнщина»
Вона боса, одягнена в куфайку з надписом «міліція», пов’язкою санітара, квіточкою та бусами на грудях. Це натякає на багатозначність персонажа – і «женщіна», і полікує, і справедливість відновить. Тільки страшний чорний макіяж наводить на роздуми про тяжке життя бабулі. Насправді, в образі старої – поет та актор Олександр Константінов.
Розпочала концерт фрікова Изергіль із слів « Я обычно падаю, но тут негде». Своїм старечім голосом Изергіль виконала найпопулярніші пісні гурту: «Синагога», «Убивай космонавтов», «Наши иконы», «На теплоходе библию читают», «Я не поеду на Нашествие» тощо. Під час виступу вона хрестилася, плювалася, кривлялася та засовувала собі до рота мікрофон. Часто її спів переходив в нелюдський крик. Изергіль виступала по справжньому «хардкору».
У гурті є ще одина учасниця – Ксенія Гітлер, яка до Полтави не приїхала. На запитання присутніх: «Де внучка?» Старуха після паузи відповіла: «Болеет».
Публіка шаленіла він музики – підспівувала, мотиляла шевелюрами та «козами», водила навколо Старухи хороводи.
В кінці довго кликали на «біс», і гурт таки задовольнив бажання фанів! Після концерту всі бажаючи отримали автографи від учасників «Ансамлблю» та фотографувалися.
Чи справді гурт пропагує православ'я?
Проект “Ансамбль Христа Спасителя та Мать Сыра Земля” дуже неоднозначний. Він, за словами лідера гурту Олексія Глухова, «представляет собой социальную сатиру, направленную на высмеивание и тем самым исправление негативных проявлений нашей сегодняшней реальности».
Виправляють вони негатив у суспільстві своїми піснями та начебто пропагандою православ’я. Але тексти пісень аж ніяк не відповідають християнським канонам. Вони носять більше псевдорелігійний, націоналістичний та антисемітський характер. Наприклад:
«Убивай космонавтов: они лезут на небо,
И делают, что не дозволено Богом» із пісні «Убивай космонавтов»;
«Убей президента
Ведь всему же есть предел!» із пісні «Убей президента»;
«Синагога-синагога, у меня патронов много.
Не спасти им своё тело - мама Русь взялась за дело»;
«Я верю в войну и террор!(И в бога!)
А я верю в террор и войну! (А это и есть бог)» із пісні «Я верю в Войну и Терор».
Звісно, «радикальний політичний хардкор» – так визначають свій стиль самі музиканти – передбачає гострі критичні тексти, як і їх абсолютну несерйозність та абсурдність. Тож, сприймати чи ні таку популяризацію православ’я, вирішувати тільки кожному самостійно.
Засновник проекту «АХС и МСЗ» (скорочено) Олексій Глухов розповів, що ніколи не мав конфлікту із церквою з приводу текстів:
- Мы церкви не конкуренты. Наоборот, популяризируем православие. Мы враги церковной номенклатуре, которая не имеет ничего общего ни с верой, ни с чем. У нас проблемы только с фанатиками дурными, которых и не назвать верующими. Эти люди делают себе имя на скандалах и притворяются, что они очень оскорбленные. Больные люди!
Також запевнив, що образ «русской старухи», яка несе в народ православ'я є дуже вдалим:
- Мы со старухой учились на филологов. Там у нас был русский фольклор. Образ старухи исчезает. Лет через 50 уже не останется кондовых деревенских бабушек. Таким образом, мы даже пытаемся сохранить часть нашей культуры.
Коли ми попросили побажати щось своїм слухачам у Різдво Пресвятої Богородиці (саме в цей день був концерт – 21 вересня), то лідер гурту був абсолютно не в курсі. Після наших пояснень, він лише побажав “стать сверхправославными“. Це ще раз підтверджує той факт, що гурт немає абсолютно ніякого відношення до православ’я, а лише використовує цю тематику для більшого резонансу пісень.
На концерті в «100 доріг» не було противників російського гурту. Полтавські панки скандували все заспіване зі сцени. Маємо надію, що це було бездумно і несерйозно.
У декого такі пісні визвали нерозуміння:
- Це «ужасно», вони не можуть так грати. Вони проти всього співають: проти євреїв, проти церкви, проти Путіна, проти Росії. Я не можу зрозуміти, це такий стьоб? Мої православні почуття це не задіває, бо я виріс на музиці Лєтова. На «Ансамбль Христа Спасителя» можна дивиться як на шоу. Це шок саме для Полтави, - поділився враженнями від концерту полтавський колажист Олег «Геба» Гаврилюк.
Фото: Дар'я Розумняк