Як не розгубитися під час вибору даху для вашого будинку, з’ясовували журналісти «Кола».
Що потрібно врахувати під час вибору покрівлі
Перед походом до магазину потрібно врахувати основні чинники, які вплинуть на вибір матеріалу для даху будинку.
По-перше, беруть до уваги навантаження на покрівлю: вага самої покрівлі та максимальна вага снігового покриву, а також силу вітру у місцевості.
По-друге, вид покриття вибирають відповідно до конструкції даху.
Важливий фактор під час вибору покрівельного матеріалу – довговічність та вогнестійкість.
– Консультант у будь-якому магазині обов’язково запитає, що ви збираєтеся перекривати. Звичайно ж він не порадить перекривати натуральною черепицею сарай, – пояснює Олександр Грицюк, покрівельник із багаторічним досвідом. – На кожну покрівлю виробник дає гарантію. Вона діє, якщо дотримана технологія перевезення, монтажу та експлуатації.
Строк служби покрівель:
натуральна черепиця (20-30 років);
сланцеве покриття (30-40 років);
шиферна покрівля (10 років);
м’яка черепиця, металочерепиця, бітумні листи, профнастил та покрівельна сталь, фальцеві покрівлі (15-20 років).
Проте, за словами монтажників та спеціалістів будівельних магазинів, під час правильної експлуатації реальний термін служби даху не обмежується гарантією. Відтак сланцева покрівля може прослужити і до 150-200 років, а натуральна черепиця не втратить властивостей і через 100-150.
Асортимент покрівельних матеріалів
– Кожен покрівельний матеріал має свої плюси та мінуси. На вибір впливає не тільки фізичні властивості, й естетика та головне – ціна, – зазначає Олександр Грицюк.
Сланцева покрівля
Сланцева покрівля вважається найелітнішим покриттям. Це невеликі плитки із натурального каменю. Довговічність такого даху вражає так само, як і ціна – близько 700 грн/м2. Також сланець має хорошу гідро- та шумоізоляцію, антисептичні властивості (на ньому не буває грибків).
Черепиця
На сучасному ринку існує кілька видів цього покрівельного матеріалу: керамічна, цементно-піщана, бітумна, металочерепиця.
Керамічна черепиця по праву вважається елітним покриттям для цегляних, кам’яних, дерев’яних будинків будь-якої поверхні. Через велику вагу (40-70 кг/м2) вимагає посилення конструкції даху. Серед головних переваг – шумоізоляція (не чути стукіт дощу по даху), не горить, морозостійка, завдяки пористості сприяє швидкому виведенню вологи. Керамічна плитка стійка до корозії.
Мінуси – через велику вагу (40-70 кг/м2) вимагає посилення покрівельної конструкції. Також доволі крихка. Хоча керамічна черепиця має приємний естетичний вигляд та більше переваг, ніж недоліків.
Вартість її теж доволі висока – 165-400 грн/м2.
Цементно-піщана черепиця легша за керамічну. Квадратний метр покрівлі важить 35-45 кг. Виготовляється не з глини, а із суміші цементно-піщаного розчину, а барвники у складі надають колір та вигляд справжньої керамічної черепиці. За властивостями така покрівля мало чим відрізняється від керамічної, проте має менший термін експлуатації. Серед мінусів те, що плитки масивніші за керамічні, а під час неправильного транспортування може бути великий відсоток брухту.
Коштує цементно-піщана черепиця у середньому 100 грн/м2.
Бітумна черепиця виготовляється зі скловолокна, целюлози або поліестеру на бітумній основі. Має вигляд листа 100х30 см. При цьому вага квадратного метра становить 8-12 кг.
– Бітумна черепиця має ряд переваг та недоліків у порівнянні з керамічною чи цементно-піщаною. Вона не ламається, монтується на будь-яких найскладніших формах даху, має хорошу шумоізоляцію. Проте ваш дах не матиме такого елітного вигляду, бо покрівля швидко вицвітає. До того ж бітумна черепиця дуже добре горить, – зазначає покрівельник Олександр Грицюк.
Середня вартість бітумної черепиці – 80 грн/м2.
Металочерепиця коштує у два-три рази дешевше за керамічну або цементно-піщану. Продається листами, які схожі на кілька скріплених плиток черепиці. Цей покрівельний матеріал легкий у монтажі на дахах із різною формою та нахилом, стійкий до механічних впливів.
– Купуючи метало черепицю, зауважте, що ви будете добре чути шум дощу та граду, падіння яблук чи горіхів, бо звукоізоляція цього матеріалу дуже погана, – пояснює професійний покрівельник.
За квадратний метр металочерепиці ви заплатите від 50 гривень.
Шифер (азбестоцементні плити)
Покрівля із шиферу – економічний варіант для перекриття дачних будинків, літніх кухонь та господарських будівель.
– Ціна шиферу звичайно низька, але він має більше мінусів, – говорить Олександр Грицюк. – Найперше, азбест шкідливий для людини. Крім того, шифер добре насичується водою і на ньому з’являється грибок і починає рости мох. Плюс до всього – шифер абсолютно не прикрасить ваш дім.
Коштує у середньому 20 гривень за квадрат.
Металеві покрівлі
До цього виду покрівельних матеріалів відносяться профільований настил, сталева фальцева покрівля, мідна та алюмінієва фальцеві покрівлі.
Профільований настил (профнастил) – металеві листи із профілями (хвилями) різної форми. Через погану шумоізоляцію його використовують переважно у промисловому будівництві, а також для покрівлі господарських будівель. Він швидко монтується, доволі довговічний. Коштує у середньому 60 грн/м2.
Сталева фальцева покрівля утворює рівне покриття, що сприяє стіканню води.
– Фальцеві покрівлі здавна використовують для покриття приватних будівель. За рахунок швів, або фальців, досягається герметичність даху. Крім того, антикорозійні властивості матеріалів для фальцевих покрівель дуже високі, – говорить Олександр Грицюк. – Важить мало, тому є суттєва економія на кроквяній конструкції. Листи металу гнучкі, тому підходять для дахів складної конструкції.
Серед мінусів – погана теплоізоляція, тому під фальцеві покриття продумують систему утеплення. Середня вартість – 140 грн/м2.
Мідна та алюмінієва фальцеві покрівлі мають ті самі властивості, що і зі сталі. Проте є переваги. Олександр Грицюк наголошує, що одна із них – естетичний вигляд такого даху:
– Мідна покрівля дуже дорога. Її ціна наближена до дорогої керамічної черепиці. Але і переваг немало. І мідь, і алюміній на повітрі окислюються і вкриваються плівкою. Яка захищає метал від корозії.
Бітумний шифер
Продається у вигляді гнучких листів із целюлозних волокон, просочених бітумом. Цей матеріал називають «гнучким шифером». Спеціалісти наголошують на легкості роботи з матеріалом:
– На відміну від шифера, бітумні листи мають кращу гідроізоляцію, тож грибок даху не загрожує. Вистеляти бітумним шифером можна і майже пласкі дахи (під нахилом 5 градусів) та хвилясті конструкції.
Варто звернути увагу, що недоліком є гарна горючість та низька стійкість до морозу. Під дією ультрафіолету бітумний шифер вигорає.
Коштує приблизно 90 гривень за квадратний метр.
ld44.ruДах будинку настільки ж важливий, як і правильно закладений фундамент. У будівельних магазинах зараз представлений великий вибір покрівельних матеріалів.