Кожному хочеться вихворітися якнайшвидше, але не всім це вдається. Здорові люди роблять усе, аби не захворіти. Тож що допоможе? Звичайно, похід до лазні.
Історія лазень налічує цілі тисячоліття. Жителі арабських країн близько шести тисяч років тому надавали великого значення гігієні свого тіла і тому активно користувалися лазнями. Наразі найпопулярнішими залишаються три види: російська лазня, фінська сауна, турецька лазня (хамам).
Які бувають лазні
Лазні поділяються на сухоповітряні (міська громадська лазня-кам’янка, російська, фінська сауна) із температурою повітря від 60° до 120° C і вологістю від 5 до 25%), лазні сирі (парна, східна), температура в яких коливається від 50° до 70° C, а вологість – від 80 до 100%) та водяники, або японські лазні.
Слід зазначити, що багато людей не розрізняють російську лазню і фінську сауну. Дві найбільш яскраві відмінності між ними – це температурний режим і вологість.
На відміну від російської лазні, де температура нечасто досягає 100° С, у фінській сауні 120-125° С – це норма.
Головне – здоров’я
Небезпідставно вважається, що для профілактики застуд та грипу людині потрібно ходити саме в лазню. Процедури в лазні корисні будуть тим, хто схильний до застуд, хронічних захворювань верхніх дихальних шляхів, у тому числі астми. Окрім цього, сауни та лазні допомагають при лікуванні вегетативних розладів серцево-судинної системи, на початкових стадіях гіпертонії та гіпотонії та багатьох інших захворювань.
Ціни
– Ціна в Полтаві на сеанс у лазні буде коштувати людині від 100 гривень, – розповідає Анатолій, працівник однієї з лазень міста. – Взагалі, вартість залежить від кількості осіб, наявності басейну, більярду чи подібних послуг та місця розташування. – Звісно, у навколишніх селах буде дешевше, ніж у Полтаві. Якщо немає шапок і віників для лазні – не проблема. Придбати їх можна безпосередньо у парильні. Середня ціна – 10 гривень на шапки та білизну і 20 – на віники. Врахуйте: дадуть вам їх лише на час паріння.
Правила користування лазнею
За словами працівника лазні, потрібно дотримуватися певних правил, аби не зашкодити своєму здоров’ю.
– По-перше, потрібно обов’язково прийняти душ перед тим, як заходити в парильню. Але обов’язково без мила чи гелю для душу. Паритися можна і голим, але з шапочкою на голові, щоб не було проблем із тиском.
Окрім цього:
– Людям, які паряться вперше, заходити можна без прогріву, але сидіти лише 8-10 хвилин. Для досвідчених – до 15-20 хвилин. У нас колись був випадок, коли 40-річний чоловік взагалі півгодини парився, але такого я б не радив робити.
Кому не можна до лазні та сауни
– вагітним;
– онкохворим на будь-якій стадії захворювання;
– при загостренні хронічних недуг будь-яких органів і систем організму;
– при підвищеній температурі;
– хворим на відкриту форму туберкульозу;
– при схильності до кровотеч і тромбозів;
– при вираженому атеросклерозі судин;
– тим, хто має будь-які інфекційні захворювання шкіри.
Окрім цього, багато косметологів теж відмовляють своїх клієнтів від відвідування лазень, але остаточний вибір, звісно, залишається за вами.
Віники – незмінний атрибут лазні
За стародавнім звичаєм, віники заготовляють на Трійцю, 49-й день після Великодня. Вона зазвичай припадає на початок – середину червня. Віники потрібно заготовляти в сухий день. Тому якщо на Трійцю дощова погода, роблять це на кілька днів пізніше. За звичаєм, ламають віники в першій половині дня, коли зійде роса. Спочатку вибирають березу, найкраще для цього підходить плакуча, бо гілки в неї гнучкі й неламкі. Добре зберігати віники в стозі сіна. Можна заготовлені гілки зберігати взимку й одним снопом, у міру потреби зв’язуючи їх у віник. В обох випадках листя зберігається краще.
Дубові віники ріжуть у червні – серпні у вогкуватому, затемненому лісі. Сушіння й в’язання віника таке саме, як і в березового.
Загалом, банний віник є невід’ємним атрибутом лазні. З його допомогою паріння більш ефективне, віник забезпечує хороший масаж. При застуді та кашлі потрібно акцентувати пропарювання на грудній частині тіла, а також на ногах і стопах. Між ногами і горлом існує дуже велика залежність, із чого навіть народилося веселе прислів’я: «промочиш ноги – горло болить, промочиш горло – ноги плутаються».
Ефірні олії підсилюють позитивний вплив пари
Пару додатково можна збагатити вкрай корисними для здоров’я компонентами. Речовини, які посилюють корисні властивості цілющої пари, – це ефірні олії.
Ефірні олії – висококонцентровані витяжки з рослин. Натуральні мають багатокомпонентний хімічний склад. Можна самостійно приготувати ароматичний розчин з ефірної олії, емульгатора і води. Що для цього потрібно:
– 3-10 крапель вибраної ефірної олії змішайте з 1-2 столовими ложками морської солі або меду, після цього додайте все це у півлітра води.
Для сеансу знадобиться 1-1,5 літра ароматичної води. Протирайте нею полиці, змочуйте запарені віники, потроху лийте на кам’янку в парильні.
Корисні поради для тих, хто користується в лазні ефірними оліями:
– не використовуйте олії, на які у вас алергія;
– починайте паритися, взявши для ароматизації води мінімальну дозу олії.
– перевірте протипоказання до використання ефірних олій;
– ефірні олії мають як лікувальні, так і косметичні властивості.
Пам’ятайте, ефірні олії – це концентрат в рідкому вигляді. Поводитися з ними потрібно дуже обережно і використовувати за принципом: більше не означає краще. Тому що збільшення дозування у багатьох випадках подразнює шкіру.
Грип не перешкода
– Вважається, що обливання холодною водою після лазні чи стрибання у сніг загартовує організм, – розповідає Анатолій, працівник лазні. – Але не слід це робити без певної підготовки, тому що можна захворіти.
Загалом, при високій температурі повітря в парній гине дуже багато хвороботворних мікробів. Але для посилення антисептичного і бактерицидного ефекту потрібно піддати на кам’янку спеціально приготовлений розчин із вмістом олії або відвару м’яти, евкаліпта, календули або ялівцю. Аромати цих рослин добре допомагають очистити верхні дихальні шляхи і сприяють лікуванню нежитю та кашлю.
Якщо у вас застуда – не біда. Хворим у лазні потрібно домогтися максимального потовиділення. Для цього слід прогрітися і гарненько пропарити тіло.
Сауна чи лазня – фактично ідеальне місце для корпоративів на новорічні свята, які вже не за горами. Адже святкувати в кафе вже давно не модно. Саме тому представники підприємств та фірм все частіше обирають сауни та лазні, поєднуючи приємний відпочинок із корисними властивостями парилень.
Фото flex.dp.uaЗима – це час не лише новорічних та різдвяних свят, а й недуг – грипу, бронхіту.