
Про особливості зимової їзди розповіли спеціалісти Полтавського навчального центру Полтавської обласної організації ТСО України (ДОСААФ).
Різниця між зимою та літом в автомобільному світі
Правила дорожнього руху незмінні й улітку, і взимку. Проте у зимовий період є значна відмінність у тому, як поводить себе транспортний засіб на дорозі.
– Взимку якість дорожнього покриття набагато гірша, ніж влітку. Зчеплення коліс із дорогою зменшується, тому водієві потрібно бути вкрай уважним під час керування автотранспортом, – розповідає Станіслав Володимирович Місан, старший майстер виробничого навчання Полтавського навчального центру.
Спеціаліст Полтавського навчального центру зазначає, що саме в зимовий період полтавців, які хочуть навчитися керувати автомобілем, більшає. Це зумовлено тим, що на зимових дорогах водії отримують досвід їзди у різних умовах – на чистих та засніжених, покритих льодом тощо.
– Те, як діятиме водій на нерозчищеній дорозі взимку, залежить, перш за все, від його досвіду. Заняття взимку допомагають нашим студентам отримати цей досвід і бути більш підготовленими до непередбачуваних ситуацій. Такої пори здавати на права складніше, але можна сказати, що людина отримує більше знань та навичок і з керування, і з догляду за авто, – говорить Станіслав Місан.
Особливо небезпечно на зимових дорогах під час перших снігопадів. Інструктори розповідають, що водії ще не встигли пригадати, як поводитися на засніженому покритті, тому на початку зими часто трапляються ДТП.
Читайте також - як захистити автомобіль взимку: поради для полтавців
Водії, будьте ввічливими!
Через погодні умови поведінка автомобіля на дорозі часто буває непередбачуваною. Недопущення аварійної ситуації багато в чому залежить саме від досвіду та стилю керування водія.
– Головне правило на дорозі взимку – дотримання швидкості руху та безпечної дистанції. Гальмівний шлях, коли дорога засніжена чи покрита ожеледицею, збільшується в рази, – наголошує Станіслав Місан.
Отже, основні правила зимової їзди:
1. Перед виїздом очищуйте машину від снігу повністю, адже сніг на кузові спотворює відчуття габаритів, а «снігова шапка» на даху із часом тане і може зсунутись на лобове скло.
2. Не гальмуйте різко на слизькій дорозі, адже авто стає некерованим. Якщо спрацювала система блокування коліс, то негайно відпустіть педаль та зменшуйте швидкість частим і переривчастим натисканням на гальма.
3. Не здійснюйте різких маневрів. Набагато краще потрапити у неглибоку вибоїну, ніж злетіти з дороги під час її об’їзду.
4. Намагайтеся не обганяти машини, особливо коли на лівій смузі лежить сніг, ожеледиця або «каша» із мокрого снігу.
5. Під час руху вгору обирайте таку передачу, щоб її не доводилося перемикати до самого верху. Перемикання передачі може спровокувати пробуксовування коліс.
6. Під час спуску рекомендують застосовувати гальмування двигуном, ввімкнувши знижену передачу.
7. Не забувайте про пішоходів. Під час наближення до пішохідних переходів знижуйте швидкість, адже людина може підсковзнутися і впасти.
Велика кількість аварій, у тому числі на зимових дорогах, трапляється через відсутність ввічливості.
– Багатьох аварійних ситуації можна уникнути, якщо водії частіше поступатимуться на дорозі. На заняттях у нашій автошколі ми присвячуємо багато часу навчанню культурі на дорозі. Це важлива складова курсу, – розповідають у Полтавському навчальному центрі.
Доглянуте авто – менша вірогідність неприємностей на дорозі
Правильний догляд за авто – це теж складова безпеки на дорозі, адже транспортний засіб безпечний ще й тоді, коли він справний.
У Полтавському навчальному центрі розповіли, на що варто звернути увагу:
1. Найголовніший пункт безпеки взимку – зимова гума на колесах. У технічних характеристиках машини вказано, які повинні бути шини. «Перевзувати» машину радять тоді, коли температура знижується до 5ºС. Зимова гума м’якша і забезпечує краще зчеплення з дорожнім покриттям. Шипована гума ефективна під час ожеледиці.
2. Захистіть машину від хімічних реагентів та солі, якими обробляють дорожнє покриття. Продаються спеціальні мастики, які запобігають роз’їданню та іржавінню кузова авто.
3. Ще один пункт підготовки до зимового періоду – заміна мастила та рідини для охолодження двигуна. Останнє особливо стосується тих, хто залишає машину на автостоянці на ніч. Рідину замінюють на ту, яка не замерзає при сильних морозах.
4. Очищувач для скла на зиму теж купують спеціальний. Інструктори Полтавського навчального центру застерігають, що не варто робити зимову суміш для склоочисника у домашніх умовах, а краще купувати спеціальну в магазинах. Саморобний склоочищувач пошкоджує лакофарбоване покриття та гумові ущільнювачі на вікнах.
5. Використовуйте спеціальні шкребки та щітки для очищення скла від льоду та снігу. Завважте, що використання цих самих шкребків для очищення кузова шкодить покриттю.
6. Стежте, щоб не було намерзання на колесах, адже затвердіння гумового покриття сприяє виникненню аварійних ситуацій. Крім того посилюється вібрація коліс, від чого страждають кузов та підвіска.
7. У машині повинно бути тепло. У теплі людина більш зосереджена на дорозі та не намагається зігрітися. У той же час зимовий об’ємний одяг заважатиме керувати автомобілем і не дозволить правильно працювати паскам безпеки.
Стати досвідченим водієм допоможуть в автошколі «Полтавський навчальний центр Полтавської обласної організації Товариства сприяння обороні України» (ДОСААФ) за адресою: м. Полтава, вул. Сінна, 7. Телефони для довідки: (099) 473-16-55, (096) 765-40-38, 7-26-15.
Підготувала Ольга Матвієнко