Ті, хто зіткнувся з проблемою каменів в організмі, прагнуть видалити їх швидко і з мінімальними ризиками та наслідками.
Уже 10 років такі операції успішно проводять у Полтавській обласній клінічній лікарні імені Скліфосовського. Про операції лікар-хірург Андрій Калюжка розповів «Колу».
За словами фахівця, каміння в жовчному міхурі чи нирках – підстава для рекомендації операційного втручання. Хоча трапляються випадки, коли каміння є, але воно не турбує, і людина не відчуває болю.
– Якщо камінчик більший, ніж 2-3 міліметри, то жовч не потрапляє в кишку, – пояснює лікар Андрій Калюжка. – Тому та жовч, яку виділяє печінка, жовтіє, а отже, відбувається токсикація. Якщо каміння перекриває доступ жовчі у кишечнику, тоді й потрібно робити операцію, щоб хвороба не набула більш серйозної форми.
Вік пацієнтів, яким рекомендують робити операцію, доволі різний – приблизно від 16 до 90 років.
Дроблення каменів при сечокам’яній хворобі ультразвуком – незабаром у обласній лікарні це буде можливим
У таких великих містах України як Київ, Харків у медичних закладах, переважно у спеціалізованих урологічних центрах, успішно використовують апарат, яким роблять операції за допомогою ультразвуку. Проте на Полтавщині його лише планують купити – обладнання доволі вартісне. У народі його називають «лазером». Проте це помилкова назва.
– Лазерних апаратів не існує взагалі. Лазером ніде не роблять операції на жовчному міхурі. Лазер – народна назва, але вона не правильна, це груба помилка називати так апарат, – пояснює лікар. – Правильна назва – відеоендоспопічний апарат. Лапароскоп – складова апарату.
За словами Андрія Калюжки, операція відбувається так: людині роблять кілька маленьких розрізів черевної стінки. Потім вводять спеціальну апаратуру, на якій є відеокамера, й зображення передається на екран. Кількість розрізів залежить від патології. Наприклад, при грижі треба робити три отвори. При холеститі можна чотири.
– Операції з дроблення каменів у нашій лікарні роблять здебільшого в урології. Як відбувається така операція? Майже аналогічно, як і в нашому відділенні – камінчики дроблять за допомогою ультразвуку, – зазначив хірург.
Які обстеження потрібні тим, хто готується до операції
– У принципі, це стандартний медичний огляд, – пояснює Андрій Калюжка. – Якщо людина має інші захворювання (приміром, серцеві патології, перенесений інсульт тощо, ендокринну патологію), тоді лікар направляє пацієнта ще й на обстеження цих органів. Тобто все індивідуально, слід враховувати всі недуги чи хронічні захворювання.
Перелік основних обстежень:
– загальний аналіз крові розгорнутий;
– загальний аналіз сечі;
– група крові Rh;
– біохімія крові;
– коагулограма;
– RW Hbs. аnd;
– цукор крові;
– ЕКГ;
– ФГДС, RRS, ФКС, іригоскопія;
– УЗД черевної порожнини, щитоподібної залози;
– флюорографія;
– консультація (кардіолога, терапевта, гінеколога).
Довідково: іригоскопія – рентгенологічне дослідження товстої кишки з ретроградним введенням у неї рентгеноконтрастного препарату. У ході дослідження виконуються рентгенівські знімки (іригограми).
– Якщо людина має чи мала онкозахворювання, то обов’язково направляємо пацієнта до онколога, який робить свій лікарський висновок. І лише після цього оперуємо. Якщо у людини є онкозахворювання на момент операції, яке потребує оперативного втручання, то спочатку необхідно вилікувати його, а потім вже видаляти камені, – коментує Андрій Калюжка. – Також чимало залежить від того, хронічний холецистит у пацієнта чи гострий. Якщо гострий, то навіть із онкозахворюванням операцію необхідно робити.
Скільки часу займає операція з видалення каменів у нирках чи жовчному міхурі, визначити складно, усе залежить від індивідуальних особливостей хворих. У середньому операція може продовжуватися від 10 хвилин до 2-4 годин.
Які можуть бути ускладнення після операції
– Після таких операцій, як і після будь-яких, можуть бути ускладнення, – підкреслює Андрій Калюжка. – Фактори цих ускладнень можуть бути різними – механічний (тобто кровотеча) і больовий синдром, адже люди по-різному переносять біль, один – легше, а хтось – важче. Але вони в обласній лікарні трапляються рідко.
На пізніх термінах вагітності операції з видалення каменів – табу
Дуже часто до лікарів приходять вагітні, в яких жовчокам’яна хвороба. Але вагітним операції з подрібнення каменів ультразвуком можна робити до 18-22 тижнів. Якщо ж хворобу виявили на більш пізньому терміні, то намагаються її позбутися якомога консервативнішим способом, без оперативного втручання. Роблять уколи, ставлять крапельниці. Якщо ж це не допомагає, тоді роблять операцію.
Харчування після операції
Після операції – деякий час табу на жирну їжу. Півтора-два місяці треба дотримуватися дієти (можна їсти супи, відварене м’ясо і рибу, варені овочі).
ЦИФРА: За статистикою, за 10 років в обласній лікарні зробили більше трьох тисяч успішних лапароскопічних операцій. Для Полтавської області це досить високий показник, говорить Андрій Калюжка.
Довідка «Кола»: Лапароскопія – це сучасний метод травматичної ендоскопічної хірургії. Операції на внутрішніх органах проводять через невеликі (діаметр – 0,5-1,5 см) 2-4 отвори за допомогою лапароскопа та лапароскопічних інструментів.
Автор – Ірина Ольха
Читайте також
Як полтавцям лікувати варикоз та запобігти йому