Однак, незважаючи на такі глобальні політичні проблеми України і світу, у минулому 2013-му все одно працювало й розвивалося популярне мистецтво, зокрема література. Пропонуємо огляд книжкових новинок, які найбільше користувались попитом і були популярними минулого року.
Світові бестселери:
1. Стівен Кінг
«Доктор Сон» – (жахи/містика) Харків: «Клуб сімейного дозвілля», 2013.
Свіжесенький, вважайте, переклад. Вперше українською продовження роману «Сяйво». Книги майстра жахів завжди закінчуються не зовсім однозначно. Кінг дає можливість пофантазувати, що ж відбувалося далі, яким було життя героїв після пережитого? На продовження «Сяйва», поза сумнівом, чекали усі. Яким був життєвий шлях Денні Торренса після того, як він із матір’ю вистояв у протистоянні – ні, не з рідним батьком, а з готелем «Оверлук»? Власне, сам автор пише, що часто думав про те, яким могло б бути життя Денні після повернення із цього жахливого місця, яке прагнуло забрати його собі.
2. Ден Браун
«Інферно» – (пригоди/ історія/інтелектуальний детектив) Харків: «Клуб сімейного дозвілля», 2013.
Сьомий роман і четверта історія з циклу про професора з релігійної символіки Роберта Ленгдона («Янголи та демони», «Код да Вінчі» і «Втрачений символ»). У новому романі Роберт Ленгдон втрачає пам’ять і вирушає до Італії, де змушений шукати тлумачення своїх посттравматичних видінь та галюцинацій. Пошуки наштовхують його на послання напівбожевільного генетика-трансгуманіста, яке пов’язане з поемою Данте Аліг’єрі «Божественна комедія» і новим надзвичайно небезпечним вірусом, котрий нагадує чуму.
3. Джоан Роулінг
«Несподівана вакансія» – (міський молодіжний роман) Київ: «А-ба-ба-га-ла-ма-га», 2013.
«Несподівана вакансія» – напружена психологічна драма. У книзі є інцест, дитячий секс, родинне насильство, політичні перипетії провінційного ґатунку. Місцями вражає приголомшлива, неприваблива правда описаного в ній життя. Шокує така реалістичність не зовсім сильно, буває й похмуріша проза, але від наївного чарівного світу «Гаррі Поттера» теж нічого не залишилось.
4. Пауло Коельйо
«Рукопис, знайдений в Аккрі» – (популярна філософія/притчі) Харків: «Клуб сімейного дозвілля», 2013.
«Рукопис, знайдений в Аккрі» належить до скарбниці мудрості Пауло Коельйо, де вже є такі збірки притч як «Книга воїна світла» та «Мактуб». Варто зазначити, що, як і у випадку зі збіркою «Мактуб», у цій роботі уславлений автор спирається на задокументовані мудрості, котрі пережили не одне століття. «Рукопис…» є переказом пергаменту з письменами арабською, гебрейською та латиною, знайденими 1974-го сером Волтером Вілкінсоном і датованими 1307 роком.
5. Е. Л. Джеймс
«П’ятдесят відтінків сірого» – (трилогія/еротична проза) Москва: «Эксмо».
Третій рік поспіль ця трилогія входить до світових хітів продажу, про що свідчить навіть книжковий рейтинг Forbes. Неймовірний успіх еротичної трилогії підняв загальні продажі паперових книг у магазинах і «перетворив еротичну прозу на гарячий товар». Книги розповідають про історію стосунків підприємця Крістіана Грея і студентки Анастасії Стіл; у книзі містяться відверті сексуальні сцени, що включають елементи такої сексуальної поведінки, як рабство/дисципліна, домінування/підкорення і садизм/мазохізм.
Українські бестселери:
1. Люко Дашвар
«На запах м’яса» – (популярна література) Харків: «Клуб сімейного дозвілля», 2013.
Перед читачем постає типова історія життя дівчини Майї Гілки з курортного Генічеська, яка разом з двома подругами – Лількою і Віткою – вирушила до столиці у пошуках кращої перспективи… Але чи вдасться дівчатам досягти омріяного успіху? Чи, може, їх чекає розчарування, смуток, зневіра і розпач? Завдяки гострому психологізму сюжету книги уява читача постійно в очікуванні доленосного і непростого вибору в реальних ситуаціях, які можуть статися із кожною людиною.
2. Макс Кідрук
«Твердиня» – (пригоди) Харків: «Клуб сімейного дозвілля», 2013.
Чудернацькі історії, пригоди, пошуки скарбів, містика, жахи, трохи гумору – все це можна знайти в новому романі Макса Кідрука «Твердиня».
П’ятеро друзяк збираються у Перу на пошуки міфічного золотого міста інків Паїтіті. Згодом цікава подорож перетворюється на неймовірні випробування.
3. Вікторія Гранецька
«Тіло тм.» – (наукова фантастика/драма) Харків: «Клуб сімейного дозвілля», 2013.
Юрій, або Доктор Паскуда − головний персонаж у романі. Здається, ця людина не має серця, здатна на будь-який жахливий вчинок, навіть без мотивації. Він може безбожно убити іншу людину заради реалізації власних бажань. Убивства – це і робота, і повсякденне його життя. На роботі Доктор Паскуда переганяє душі одних людей в тіла інших, відбираючи в тих, хто хотів би жити, їхні мрії, цілі, бажання, спогади, їхні родини зрештою, знищує їхні душі, щоб потім у бажаних тілах могли оселитися впливові й заможні. За межами ж лікарні Юрій легко може закохати в себе жінку, заволодіти її незайманим тілом, а потім убити й утопити в річці. Просто так. Його зовнішність, яку без зусиль можна уявити з описів авторки, і його вчинки викликають обурення й відразу. Здавалося б, хіба може така людина когось любити? Чи може існувати для такої людини ідол? Виявляється, може. Його ідолом з дитинства стала Іванка.
4. Наталка Сняданко
«Фрау Мюллер не налаштована платити більше» – (заробітчанська драма/ психологічний роман) – Харків : «Клуб сімейного дозвілля», 2013.
Книга торкається тем заробітчанства, пошуку себе, жіночої дружби та нетрадиційних сексуальних стосунків. Головна героїня розповіді Христина – молода викладачка музики, яка через закриття школи мусить шукати роботу в іншій країні. Христину ніщо не тримає у рідному Львові. У неї немає дітей, чоловіка. І здається, нічого, окрім комплексів з минулого. Нова сторінка життя Христини починається трагічно – у чужому Берліні її збиває машина. Але ця подія стає доленосною у всіх сенсах – за кермом авто виявляється Ева, яка піклується про жінок-заробітчанок. Між ними зав’язуються стосунки.
5. Сергій Грабар
«Три кольори спокуси» – (новели, етюди / популярна філософія) – «Ярославів Вал», 2013
Лірично-прозові сповіді серця, сповненого любов’ю до життя і єдиної жінки, біблійні сюжети, переповідані наново і свіжо – все це чекає на читача в новій книзі Сергія Грабара. У цього письменника особливий погляд на дійсність, і стиль письма теж осібний – лаконічний, імпресіоністичний і романтичний водночас, що дає підстави сказати – так міг написати тільки Сергій Грабар.
Огляд підготував Юрій Мостовий
Читайте також на "Коло" проект "Книга на вихідні"
Сноуденівський скандал, війни на близькому сході, європровал України та новий революційний майдан – саме цим найбільше запам’ятався минулий 2013 рік.