Дехто починає частіше дивитися у дзеркало після новорічних свят, інші – перед початком літнього сезону. Жорсткі дієти дають можливість на деякий час позбутись кількох кілограмів та очистити організм. Проте у світі існує безліч спеціальних технік харчування: вегетаріанство, сироїдіння, роздільне харчування та інші. Часто такий філософський підхід до їжі стає стилем життя.
Вегетаріанство – відмова від м’яса, риба та морепродуктів
Вегетаріанство – спосіб харчування, при якому людина відмовляється від споживання продуктів тваринного походження. Найбільше вегетаріанство притаманне країнам, де розповсюджені такі релігії як буддизм, індуїзм, джайнізм. Класичне вегетаріанство передбачає відмову від червоного м’яса, м’яса птиці, риби та морепродуктів. При цьому допустиме вживання яєць, молочних продуктів, желатину, меду (тобто, субпродуктів тваринного походження). Прихильники суворого вегетаріанства (веганізму) вживають виключно рослинну їжу.
Дієтологи усього світу на основі численних клінічних досліджень стверджують: вегетаріанський спосіб харчування сприяє загальному покращенню здоров’я. Оскільки вегетаріанці вживають менше насичених жирів, то менш схильні до ожиріння, нижчий і ризик виникнення серцево-судинних захворювань.
Противники вегетаріанства наголошують, що людина при такому стилі харчування не отримує всіх необхідних мікроелементів, вітамінів та речовин, потрібних для повноцінного функціонування організму. Проте при збалансованому підході вегетаріанці отримують білки, вітаміни, залізо, кальцій тощо із зернових, овочів та фруктів, кави, чаю, какао тощо.
Сироїдіння – від веганства до фрукторіанства
Сироїдіння – система харчування, яка повністю або частково не дозволяє вживати їжу після теплової обробки (варіння, смажіння, запікання, копчення, приготування на парі тощо).
Існують кілька різновидів сироїдіння:
– вегетаріанське: допускається вживання виключно сирої рослинної їжі, іноді – сирих яєць, молока та молочних продуктів;
– веганське: виключає вживання будь-яких продуктів тваринного походження;
– фрукторіанство: харчування тільки плодами. Не допускається вживання моркви, картоплі, буряка, капусти, редиски і круп.
– всеїдне або м’ясоїдне: основний раціон – сира риба, м’ясо, дичина, яйця та овочів. Виключає вживання зернових, молока, бобових, рослинних олій.
Раціон сироїда складають крупи, овочі, фрукти, горіхи тощо. Із овочів та фруктів готують салати, горіхи додають в кашу. При цьому крупи не варять, а замочують у воді, поки ті не стануть м’якими. Розмаїття страв на кухні сироїда вражає: сирий хліб, супи, торти, котлети, піца.
Прихильники цієї системи стверджують, що вона сприяє очищенню усіх систем організму, а противники – те, що сироїдіння не забезпечує організм необхідними речовинами, що може призвести до депресії, занепаду сил, вживання сирого м’яса та риби – до зараження паразитами.
Дієтологи радять переходити на сироїдіння поступово, уважно збалансовуючи свій раціон.
Роздільне харчування – сумісні та несумісні продукти
Роздільне харчування – система, заснована на теорії сумісності та несумісності продуктів.
Автор методики роздільного харчування Герберт Шелтон стверджує, що білки, вуглеводи та рослинна їжа у шлунку перетравлюються різними ферментами. Коли в шлунок одночасно потрапляють несумісні один з одним продукти, їх перетравлення ускладнюється, а не окислені жири і вуглеводи відкладаються у вигляді жиру, і тому несумісні продукти можна вживати не менше, ніж через дві години.
Лікарі-дієтологи стверджують, що теорія Шелтона не має наукового підґрунтя. Це особливий режим життя, процес звикання до нього складний, і людина постійно відчуває голод. Не всі лікарі згодні, що роздільне харчування – це корисно. На думку критиків, застосування цієї методики – штучне порушення нормального травлення.
У народі кажуть: «Ми – те, що ми їмо».