Погода не припиняє дивувати полтавців. Зимовий період 2013-2014 доволі аномальний.
Новий рік та Різдво зустрічали без снігу. Відчути січневий морозець та сніжок вдалося лише з 13 січня. До цього надворі була плюсова температура. Як вплине тепла зима на врожай – читайте далі.
Аномальна погода примусила природу прокинутись. На клумбах прокльовуються квіти, на деревах з’являються бруньки. І хоча перший сніг полтавці могли бачити досить рано, на початку жовтня, відтоді природа не особливо балувала українців «білими мухами». Середина січня: за вікном дощик змінюється сонцем. Погода більше нагадує весняну, ніж зимову. В інших областях України, зокрема в Одесі та Харкові, розцвіли квіти, буяє зелень.
Сьогодні ж, 18 січня, зима нарешті прикрасила Полтаву снігом.
Господині через аномальну погоду економлять, а агрономи б’ють на сполох
Буяє зелень і на городах у полтавців.
– На Новий рік смакували салатами з петрушки та молодої зеленої цибульки з власного городу, – каже Ірина, жителька Полтавської області. – І кріп навіть свій є! Не пригадую такого, щоб серед зими не купували зелень, а на город по неї бігали.
Поки господині у захваті готують серед зими весняні салати, агрономи й садівники б’ють на сполох. Адже якщо аномально тепла безсніжна погода триватиме й далі, а потім вдарять сильні морози – врожаю не буде.
– Для сільськогосподарських угідь така погода не вельми втішна, бо вимерзне те, що вже почало розвиватись, як от озимина, – каже агроном за освітою Лідія Гетьман. – У нас вже бруньки на смородині, порічках приготувались розкриватись, на деяких деревах теж так само. Часник і цибуля також прокинулись і ростуть.
Синоптики обіцяли найсуворішу за 100 років зиму-2014
Ще на початку осені синоптики у всеукраїнських ЗМІ попереджали: зима-2014 буде найсуворішою за найближчі 100 років. Такий прогноз зробили, беручи до уваги, що взимку до Європи відбуватиметься перенесення арктичних повітряних мас і мас із північного сходу. Також фахівці передбачали, що жорстку зиму віщують так звана негативна північноатлантична осциляція і зниження сонячної активності. Проте вже наприкінці вересня синоптики спростували невтішні прогнози. Мовляв, в Україні немає передумов для суворої зими.
– Можливо, в деяких регіонах Європи зима дійсно буде суворою. Але це не означає, що такий прогноз можна застосувати до України, – так пояснював заступник директора Укргідрометцентру Анатолій Прокопенко.
Довідково: Жителі Сполучених Штатів випробували на собі в останні дні найсильніші морози за останні 20 років. Через «крижану воронку», що принесла в США повітряні маси з Північного полюса, за статистичними даними, у 48 із 50 американських штатів (за винятком Аляски і Гаваїв) була зафіксована аномально низька температура. У деяких штатах температура сягала -48 за Цельсієм.
Як аномальна погода вплине на врожай
Аномально тепла зима поки сприяє посівам озимих. Урожай хліба варто очікувати хороший. Саме так вважають синоптики і прогнозують збір врожаю на 10-20% вищий, ніж 2013 року. Про це на всеукраїнській офіційній прес-конференції розповідала начальник відділу агрометеорології Гідрометцентру України Тетяна Адаменко.
– Тепла зима працює позитивно на сільське господарство. В середньому температура повітря в Україні збільшилася на 2,5 градуса в січні. Це може добре позначитися на сільському господарстві. Зокрема, такий температурний режим сприятливий для озимої пшениці. За прогнозом, цього року озимих буде на 10-20% більше, приблизно 28-30 мільйонів тонн зерна, – сказала вона.
На противагу думці, що аномальна погода цьогорічної зими не вплине на врожай – є й дещо інша. На офіційному сайті Асоціації фермерів та приватних землевласників України зазначають: аномально тепла перша половина зими вже ослабила приблизно 10% озимих. Проте таку цифру поки не вважають критичною, а шукають у теплій погоді плюси. Приміром, якщо раніше через низькі температури січня ми втрачали до 15-20% врожаю, то зараз тільки 5-7% з природних причин. Крім того, через дуже вологу осінь Україна вперше за 20 років увійшла в зиму з оптимально зволоженим ґрунтом, повідомила Тетяна Адаменко.
Є й протилежні думки спеціалістів щодо теплої зими. Селяни фактично можуть розраховувати взимку на новий урожай, адже цибуля, часник та зелень зійшли. Однак морози все це можуть знищити. А березневі та квітневі заморозки можуть знищити урожай фруктів. Наприклад, ті садівники, хто вирощує на присадибних ділянках карликові яблуні, – ризикують залишитися без плодів.
– Карликові яблука дуже погано витримують зимові морози, – пояснювали у Полтавській державній аграрній академії.
Раніше «Коло» уже писало про перелік культур, які можуть постраждати від сильних морозів найбільше. Під загрозою абрикоси, черешні, виноград – так пояснював Олександр Горб, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Полтавської державної аграрної академії.
Коли ж таки настане зима
Нинішня зима рекордно перевищує кліматичну норму, переконана всеукраїнський синоптик Наталія Діденко.
– Ми спостерігаємо найбільш тривалий період перевищення кліматичної норми за всю історію метеорологічних спостережень, – говорить Наталія Діденко. – Вже досить довго температура повітря вдень коливається у межах +4 +10 градусів, а на півдні України стовпчик термометра піднімається і до +17 градусів. Ці показники температури повітря, характерні для березня, на 3-9 градусів вищі за кліматичну норму.
За словами фахівця, аномальний січень можна пояснити природними причинами: Україна і вся Європа вже довгий час знаходяться під впливом теплої повітряної маси з Атлантики.
– 9 січня в столиці температура повітря становила +8° С, і це всього на один градус менше, ніж історичний максимум 2005 року, – каже Наталія Діденко. – Морози будуть 19 січня, на Водохреща, вночі температура повітря може досягти -14-15 градусів. При цьому в Україні очікуються снігопади.
В Україні змінюється клімат
– Україна поступово входить у новий клімат, – пояснює Тетяна Адаменко, начальник відділу агрометеорології Гідрометцентру. – До 1990 року в Україні було зафіксовано лише три випадки аномально теплого січня, в той час як після 1990 року – 10 випадків перевищення кліматичної норми. Частота аномалій збільшилася втричі. Клімат не стабільний. Тому говорити, що після чудової осені настає чудова зима не варто. Швидше за все, ми плавно переходимо в новий клімат, як і припускають світові експерти. Це підтверджується прямими вимірами температури повітря.
Читайте також
Урожай-2013 на Полтавщині: збитки через рекорди