Мер Лубен Олександр Грицаєнко теж пірнав у Сулу. Він щороку купається на Водохрещу, передає наш кореспондент Юрій Климченко. Доки не був на посаді міського голови (мер з 2010 року), теж дотримувався цього обряду.
Наш мер узагалі прихильник здорового способу життя – сам 2-3 рази на тиждень бігає о 5 ранку на стадіоні, і підтримує завжди спорт у місті, – каже Климченко. Нині міський голова Лубен вітав городян зі святом та бажав усім добра, здоров’я, терпіння, удачі, благополуччя і вдалого купання.
Загалом Водохреще зібрало багато люду: хтось прийшов по свячену воду, а хтось і скупатись та оздоровитись. До Мгару з’їхалися кілька тисяч вірян з різних куточків області та України.
До речі, у воді можна перебувати 10-15 секунд, більше – небезпечно для здоров’я. А саме такого часу вистачає, аби життєві сили організму мобілізувались, імунітет покращився і опірність хворобам підвищилась, – говорить лікар і журналіст Юрій Климченко, який одним із перших скупався в області. Враження деяких лубенців від купання зібрав Юрій Климченко. Володимир Башлій, начальник райвідділу ДСНС України у Полтавській області: У мене, як і завжди, відчуття колосальні! Кожне Водохреще – це сімейна традиція. Звичайно, у воді прохолодно, але, як саме мені здається, холодніше виходити з води, бо систематичним купанням у крижаній воді не займаюсь. Зараз будемо грітися в сухому теплому одязі чаєм, а хто, можливо, іншим – міцними напоями. Адже кожен святкує по-різному. Дмитро й Олена Фещенки, лубенці: – Ми нині у святкову ніч вперше пішли купатися зі своїми кумами, бажали очищення, навіть полегшення, і духовного, і фізичного. Зважилися на купання перш за все, бо відчували втому від буденності, від повсякденної роботи . Відчували потребу у тому, щоб зробити щось приємне, духовне і добре. А премудростей, як потрібно іти купатися, не так уже й багато. Більшість лікарів погоджуються, що, навіть, непідготовлені люди після купання дивним чином не хворіють. Нам сподобалося! Олена Тузова, медпрацівник: – На Водохреще в ополонку пірнаю три роки підряд. Найяскравіші відчуття були, коли купалася вперше. По-перше, я трохи боялася, бо не могла собі уявити, які будуть відчуття, переживала, що у крижаній воді не зможу дихати. Все виявилося не таким вже й страшним. Взагалі, те, що відчуваєш, важко описати словами, судини звужуються, а на декілька секунд, навіть, перехоплює дихання. Втім, після купання почуваєшся свіжою та бадьорою. Цілий рік після Водохреща я не хворіла ніякою застудою, грипом чи запаленнями. Віктор Савчук, працівник ПАТ «Лубнифарм»: – Разом із друзями і рідними до Сули на Водохреще ходимо щоразу з 2008 року. У силі цілющої води впевнилися цілком, адже за весь цей час ніхто з нас не хворів. А торік один мій знайомий пірнав у річку, навіть, з ангіною, після чого хвороба відступила. Коли заходиш у воду, виникає дуже сильне збудження, адреналін. Таке відчуття ніби заново народився.
Історія Щороку всі православні християни і греко-католики відзначають Хрещення Господнє (Водохреще) або Святе Богоявлення, одне з найбільших християнських свят, яке відзначається щороку 6 січня (у католиків) і 19 січня (у православних). Хрещення - завершальне свято різдвяно-новорічного циклу. Воно пов’язане з хрещенням Ісуса Христа в річці Йордан Іоанном Хрестителем, під час якого, згідно з Євангелієм від Матвія, з небес зійшов на Ісуса Святий Дух у вигляді голуба. Звідси й назва – Богоявлення. Адже, справжній день не той, в який Христос народився, а той, у який він хрестився й освятив воду. Саме цього дня Господь вперше з’явився у трьох особах – Отець, Син і Святий Дух. Головний обряд свята – освячення води у церквах. Хоча зберігся й інший старовинний обряд, який проводять на водоймах: у кризі вирубують ополонку у формі великого хреста, священик читає молитви над водою і опускає в ополонку срібний хрест, потім випускають у повітря кілька пар голубів. Після цього вода вважається освяченою (святою) і люди несуть її до дому. Хрещенська вода додає здоров’я, лікує від всіляких недуг. Звідси й звичай занурюватися в ополонці тричі й хреститися. Щоб весь рік бути здоровим і щасливим, необхідно напитися святої води або покупатися. Примітно, що свячена вода не псується і може зберігатися не один рік. Крім того, вважається, що освячена вода протидіє нечистій силі. Для вигнання з дому злих духів слід окропити всі кімнати (і особливо кути) помешкання, а також двір. Також свячена вода стає благодатною і її потрібно пити натщесерце як святиню.
Текст – Ніни Король та Юрія Климченка, фото – Юрія Климченка.
До теми: як у Полтаві освячували воду.