«Коло» продовжує стежити за подіями у Києві.
Щоб розібратися в ситуації, журналіст звернулася до Івана Петренка, голови Октябрської районної спілки ветеранів війни в Афганістані (воїнів-інтернаціоналістів)
Як Ви можете охарактеризувати події у Києві, що там відбувається: переворот, революція, масові акції протесту, інше?
– У Києві зараз революція, цілком можна застосувати класичне визначення: верхи не хочуть, а низи не можуть. Народ далі вже не хоче терпіти того, що нині відбувається в країні. Страшить тільки те, що є у революції початок, але немає кінця. У 1979 році в Афганістані почалася революція, яка вже триває 35 років. По-суті вже третє покоління росте в умовах війни. Тому влада повинна вчинити розумно.
Які, на Вашу думку, варіанти подальшого розвитку подій у Києві (найоптимальніший та найгірший варіанти)?
– Влада або буде чинити опір, або піде на дострокові президентські вибори. Свого часу так мудро вчинив перший президент України Леонід Кравчук, який достроково склав повноваження, красиво вийшов із ситуації, не ставши диктатором.
Чим можуть завершитися масові заворушення у столиці?
– Якщо дострокові вибори не оголосять, то можуть скластися передумови до громадянської війни. Уже війська воюють з народом, а народ з військом. А, хто знаходиться у військах? Наші діти, які служать в армії і яких влада використовує, як гарматне м’ясо.
Які, на Вашу думку, стратегічні промахи та правильні кроки обох сторін протистояння?
– Чим більше влада буде тиснути на народ, тим дужче люди чинитимуть опір. Згадайте, був і Сталін, і Берія, яких вже давно немає, а залишилася лише правда про їхню діяльність. Промах влади – закони, які вони прийняли 16-17 січня, зоврема, що протестувати не можна в масках і касках.
Разом з тим хочу зазначити, що не можна все характеризувати однобічно. Від влади є представники, які ведуть себе достойно, зокрема в Полтаві. Наприклад, Оксана Деркач, секретар міської ради, не раз підтримувала діяльність та ініціативи нашої громадської організації, за що ми їй дуже вдячні.