Нещодавно вся культурна спільнота відзначила 90-ту річницю від дня народження великого митця, лауреата Державної премії України ім. Т.Шевченка Сергія Параджанова.
Це ім’я золотими літерами сяє у списках кращих кінематографістів світу. Не є чужим воно і для нас, полтавців. Адже один із своїх перших фільмів – кінокомедію «Перший хлопець» він знімав саме за сценарієм лубенських авторів, тож побував і на Полтавщині. Пам’яті великого кінорежисера був присвячений вечір із промовистою назвою «Український всесвіт вірменського митця», який підготувала Полтавська обласна бібліотека для юнацтва імені Олеся Гончара за активної підтримки облдержадміністрації, Полтавської обласної вірменської громадської організації «Ванк» та Полтавського університету економіки і торгівлі.
Серед присутніх на вечорі були представники обласної влади, місцевого самоврядування, численних обласних громадських організацій (вірменської, грузинської, німецької, російської, єврейської, чеченської), освітяни, студенти та школярі. До Полтави також завітали гості з Чернігівської, Донецької, Харківської обласних спілок вірмен.
Урочистий вечір розпочався з презентації арт-виставки «Діалог з Параджановим». Її привезла гостя із Києва – віце-президент Вірменського товариства культурних зв’язків, куратор всеукраїнського проекту «Параджанов-арт» Олена Оганесян. За її словами, цю виставку уже побачили у 17 регіонах України, бо проект існує вже протягом 10 років і збирає навколо себе людей, справді закоханих у творчість Майстра. Спочатку вона була стандартною арт-виставкою високої елітності, а пізніше її вирішили зробити доступною для всіх тих, хто вважає себе «людьми світу Параджанова». Тобто зараз тут представлені роботи і відомих митців, і початківців на теренах прекрасного.
Урочистий захід представив увазі присутніх різнобічний, живий портрет творчої особистості Сергія Параджанова, який вважав, що має три Батьківщини – Грузію, Україну і Вірменію. А славу кінорежисера започаткував тріумфальний хід планетою неперевершеного фільму «Тіні забутих предків», п’ятдесята річниця з часу виходу на екран якого минає цього року. Варто нагадати, що у 2014році українська спільнота відзначить 150-річчя неперевершеного майстра художнього слова Михайла Коцюбинського, за повістю якого було знято фільм. Фахівці ще й сьогодні намагаються розгадати, як же вдалося вірменину за національністю так точно і колоритно відтворити не тільки життя, але і душу українців у «Тінях забутих предків». А секрет простий – глибинна схожість між культурою вірменською і гуцульською, близький внутрішній дух цих народів.
Драматична доля Сергія Параджанова не могла залишити байдужим нікого із присутніх на вечорі. Його нищили довго, систематично. Довелось побачити і тюрми, і табори. Але сам маестро писав: «Збагачений і щасливий, принижений і ображений, відчуваю себе вільним». Тому і не погоджувався стати номенклатурним режисером, бо не міг творити за замовленням. З величезним задоволенням гості урочистостей переглянули трейлер фільму «Тіні забутих предків», який, незважаючи на численні міжнародні нагороди, був надовго викреслений із історії українського кінематографа. Сергій Параджанов із великою побожністю ставився до нашої культури, він прекрасно знав українську мову і з задоволенням нею говорив, коли жив у Києві. Приємною несподіванкою на вечорі був відеоролик із записом української народної пісні «Вербовая дощечка» у виконанні Параджанова. Перегукувалися із цим сюжетом і вокальні виступи вихованців Полтавської вірменської недільної школи. Порадували всіх присутніх і учасники ансамблю народного танцю «Ані» Харківської громади вірмен, які продемонстрували прекрасні національні хореографічні постановки і тим самим допомогли відчути самобутній колорит вірменської культури.
Тож діяльність Сергія Параджанова в Україні є уособленням споконвічних дружніх зв’язків українського та вірменського народів. А яскравий, непересічний талант цього Митця належить не лише Україні, не лише вірменському, грузинському чи українському кінематографу, він прикрашає світову культуру.
Вікторія Піскова, провідний бібліотекар науково-методичного відділу Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва ім.О.Гончара
Позначення:
Категорії:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter