Останній тиждень травня 2015 р. довелось перебувати з 4-денним робочим візитом у Федеративній Республіці Німеччина. Зараз, коли вже збігло декілька тижнів з початку цієї подорожі, мав час пережити і осмислити те, що побачив і почув. Тепер хочу поділитися побаченим з вдумливим читачем. Тож, як і обіцяв, звітую громаді по цій поїздці.
Посада голови підкомітету з питань місцевого самоврядування Комітету ВРУ з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, яку я обіймаю, зобов’язує відвідувати такі заходи, як наш робочий візит. Приємно, що абсолютно всі витрати взяла на себе приймаюча сторона.
Українська делегація постійно перебувала у м. Франкфурт, але щодня виїздили на ті об’єкти, де можна було б повчитися чомусь корисному для України. Таким чином за програмою візиту відвідали Міністерство внутрішніх справ та спорту Федеральної землі Гессен, міську раду м. Естріх-Вінкель, товариство з розвитку інфраструктури у м. Фрідберг, освітній центр управління Федеральної землі Тюрінгія. Що є характерним для тих всіх речей, які я там побачив? У сфері життєдіяльності громад всі випадки успіху завдячують спільній політичній волі та готовності до змін всіх ланок керівництва місцевого самоврядування, а також взаємній довірі усіх партнерів. Суворо дотримується чіткість виконання всіх законодавчих та тендерних вимог. Таким чином створюється виграшна ситуація для всіх та стабільна якість муніципальних послуг для громадян. От би такі взаємовідносини й в Україну…
Нам наводили багато прикладів міжмуніципального співробітництва (ММС) – будь якої форми співробітництва між громадами. Ось, наприклад, демографічна криза, криза державних фінансів та конкуренція регіонів зумовили якісне ММС у федеральній землі Гессен. Також вразила робота підприємства з надання послуг «Драйайх та Ной-Ізенбург». Два міста, що знаходяться близько одне біля одного (кожне має близько 40 тис. мешканців) створили об’єднане підприємство з надання послуг. Ще один хороший приклад об’єднання – створення декількома громадами муніципального складу… солі для посипання вулиць взимку.
І тому у землі Гессен фінансово підтримано 148 випадків ММС, до яких залучено 765 громад, на загальну суму 10 700 000 Євро. Згадаймо українські бюджети і нам стане соромно…
Для всіх цих та інших випадків ММС характерні простота прийняття рішень, рівність всіх партнерів, тісний контакт з громадами. Цікаво те, що у німців колишній мер продовжує працювати на громаду як консультант і контактна особа.
Що можу ще додати… Громади у Європі можуть впоратися з новими викликами часу тільки шляхом об’єднання значних частин свого управління в рамках центрів з надання послуг. Для роботи з громадами створюються так звані «Центри компетенції», котрі виконують аналітичну, консультативну та інформаційну функцію. У нас такі форми взаємодій громад і місцевої влади тільки зароджуються. Україна велика, але управління нею вкрай неефективне. Тому на фоні проблем пересічних громадян: війни та мізерного добробуту, нам просто конче необхідно впроваджувати у себе кращий європейський досвід. Що ж, працюємо далі…
P.S. А ще – у Європі не крадуть, а хто крав чи намагався красти – той вже сидить!