Львів без культу: відоме невідоме місто

Дозвілля
Ольга Матвієнко16 листопада 2015 о 08:023616 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Львів без культу: відоме невідоме місто
Що ховається за фасадами у Львові.

Чи не в кожному місті, яке приваблює тисячі туристів щороку, є так звані культові заклади – ресторани або магазини, обов’язкові до відвідування. Безліч їх і в старовинному місті Лева: «Дім легенд», «Мазох», «Майстерня шоколаду», «Під синьою пляшкою», «Криївка». Серед туристичних принад – підйом на ратушу, похід на Високий Замок, звідки відкриваються краєвиди на старовинний центр міста. Проте у погоні за культом та тим, що обов’язково потрібно побачити, губиться дух Львова, який схований не у позначках на карті, а на тісних вуличках та в таємничих внутрішніх двориках.

Львів без культу: відоме невідоме місто

Аби пізнати місто, у ньому потрібно загубитися, радять автори путівників. Тож, приїхавши до Львова на кілька днів, яких завжди мало на відвідування «всього» культового, виділіть принаймні один, щоб поблукати.

На площі Ринок у ратуші розташований туристичний центр, де можна безкоштовно отримати карту Львова.

Довгий прохідний двір

Двері будинку №8 на площі Ринок – початок довжелезного прохідного двору, який виходить на вулицю Івана Федорова.

Біля дверей у камені тут ще є невеликі ніші, у яких раніше зберігали мезузи – сувої з текстами молитов. Це спадок єврейської культури Львова довоєнного періоду.

Пасаж Андреоллі

До середини XVIII століття на місці кам’яниці на площі Ринок, 29 стояли два будинки. Пізніше їх зруйнували і звели дім, який зберігся до сьогодні. 1825 року в будинку швейцарець Домініко Андреоллі відкрив одну з перших цукерень Львова. Згодом на місці проїзду між двома старими кам’яницями влаштували наскрізний прохід від площі Ринок на вулицю Театральну. Символічно його назвали «Пасаж Андреоллі» (пасаж – крита галерея, яка має виходи на паралельні вулиці).

Покинутий палац у центрі Львова

Львів без культу: відоме невідоме містоПалац Бесядецьких вже тривалий час реставрують. Фото Ольги Матвієнко

На площі Галицькій розташований єдиний палац садибного типу XVIIІ століття, який зберігся до нашого часу. Збудований у першій половині 1700-х років, будинок мав багато власників, але із 1884-го ним володів радник Галицького намісництва Альфред Бесядецький. І зараз будівля називається палац Бесядецьких.

Двір іграшок

Львів без культу: відоме невідоме містоСотні іграшок знайшли прихисток у дворі на Князя Лева, 3. Фото Ольги Матвієнко

Зазирнувши на вулицю Князя Лева, 3, ви побачите те, про що знають не всі львів’яни, – двір, де зібрана неймовірна колекція іграшок. Тут і плюшеві ведмеді довоєнних часів, і радянські пластмасові ляльки, сучасні машинки і гумові рибки у невеликому фонтані.

Львів без культу: відоме невідоме містоІграшками граються діти із будинків довкола. Фото Ольги Матвієнко

Експозицію влаштував один із мешканців будинку. Уже пізніше до поповнення колекції долучилися і мешканці міста, і туристи. Тут на полицях можна побачити іграшки, якими бавилися колись і ви. Колекція створює незвичну і дещо містичну атмосферу.

Двір історії СРСР

Львів без культу: відоме невідоме містоДля тих, у кого ностальгія. Фото Ольги Матвієнко

Двір житлового будинку на Князя Лева, 2 не менш чудернацький. Тут зібрані експонати, які повертають відвідувачів у радянську епоху: репродукції картин того часу та портрети вождів, статуетки, тематичні плакати тощо. Довершують композицію старі меблі.

Дворик Театру юного глядача

Львів без культу: відоме невідоме містоКолись усе це було частиною театральних декорацій. Фото Ольги Матвієнко

Те, що раніше було частиною декорацій для вистав, тепер прикрашає паркан у внутрішньому дворі Театру юного глядача на вулиці Гнатюка, 11. Її створили актори та працівники театру. Ляльки, частини електроприборів, маски, старий млин – усе це та багато іншого утворює величезну аплікацію, доповнену малюнками болгарських вуличних художників Миколи Божинова та Вікторії Георгієвої.

Італійський дворик

Львів без культу: відоме невідоме містоІталійський дворик у Львові порівнюють із Флоренцією та Римом. Фото Ольги Матвієнко

Палац Корнякта XVI століття, розташований на площі Ринок, 6, приховує всередині справжню перлину: внутрішній дворик, який один в один нагадує подвір’я Риму та Флоренції. Це місце вважають одним із найбільш романтичних у Львові.

Вулиця з кількома назвами

Одна з львівських вулиць має кілька назв, із яких лише одна офіційна. 2006 року в місті заснували фестиваль «КіноЛев». Принагідно винахідливі львів’яни вигадали традицію – до офіційної назви невеликої Архівної вулиці додавати ще одну, на честь того, кому присвячений фестиваль цього року. Відтак на стінах крайніх будинків з’явилися таблички Берґмана, Фелліні, Трюффо, Іллєнка і Параджанова, Чапліна, Тарковського.

Львів без культу: відоме невідоме містоВулиці Львова. Фото Ольги Матвієнко

Драбина в небо

Вірменська вважається обов’язковою до огляду. У середньовічні часи ця вулиця була другою за значенням у місті. Із середини XIII століття у Львові виникла вірменська громада, здебільшого із ремісників та купців, а центром вірменського кварталу була саме ця вулиця. До 1527 року її прикрашали готичні дерев’яні будинки, які знищила пожежа. Нині тут – старовинні кам’яниці. Вулиця завершується глухим кутом. Якщо подивитися вгору, то там стоїть драбина, яка ніби зникає в небі. Там само, на фасаді однієї з кам’яниць, є позначка, що до неба залишилося всього 13 метрів.

У Львові обов’язково потрібно відривати очі від землі і роззиратися довкола і вгору, адже є небезпека пропустити найцікавіше. Багато закладів, пам’яток заховані, і відшукати їх може лише уважний мандрівник.

Галерея просто неба

Львів без культу: відоме невідоме містоГалерея «Щось цікаве» – виставка просто неба. Фото Ольги Матвієнко

«Щось цікаве» – єдина галерея просто неба у Львові. Потрапити до неї можна з площі Ринок, пройшовши у внутрішній двір будинку №13. Тут відбуваються виставки молодих художників, майстер-класи та акустичні концерти теплої пори року. До речі, цікавий і сам прохід у галерею, викладений шматочками дзеркала.

Будинок вчених

Львів без культу: відоме невідоме містоКаретний двір Будинку вчених. Фото Ольги Матвієнко

На вулиці Листопадового Чину, 6 розташований будинок, в якому зняли близько сотні фільмів, серед яких і «Д’Артаньян і три мушкетери». Така любов кінематографістів до Будинку вчених пояснюється розкішним інтер’єром – стіни оббиті тканиною і дерев’яними панелями, а на другий поверх ведуть сходи з різьбленими дубовими перилами.

Львів без культу: відоме невідоме містоЦі знамениті сходи Будинку вчених можна побачити у щонайменше сотні фільмів. Фото Ольги Матвієнко

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter