У великій актовій залі факультету економіки та менеджменту голова Комітету економістів України озвучив студентам та викладачам вишу основні тези видання, яке побачило світ уже вп’яте накладом 30 тисяч примірників.
– Сьогодні в наших стінах економіст, який розробляє нову стратегію розвитку для країни та регіону, який це все вже встиг оформити в книгу, – так представив слухачам Андрія Яремовича декан факультету економіки та менеджменту Олександр Галич, після чого гість розпочав свою доволі експресивну лекцію.
Андрій Яремович відразу зазначив, що студентство отримає урок 3 в 1: зрозуміє, як працює економіка в інших країнах, дізнається, чому вона не функціонує в нашій державі та отримає знання, як зробити, щоб вона запрацювала.
Підняти економіку в країні цілком реально вже через 2-3 роки, переконаний Андрій Новак. В України для цього є всі шанси, адже за ресурсами вона держава №1 в Європі. Але це робити слід починати вже сьогодні, інакше за півтора-два роки наш рівень життя може бути нижчий, ніж у Молдови.
– Всі успішні країни мають одну спільну рису – кожна з них має власну модель економічного розвитку, – зазначає економіст. – Тільки за цієї умови країна може бути успішною.
Наша проблема в тому, що в нас до цього часу немає жодної системності та стратегії.
У своїй книзі «Як підняти українську економіку» Андрій Яремович розповідає про свою – трифункціональну модель і про те, що робити, щоб така модель нарешті знайшла своє втілення в Україні. Тоді сьогоднішнім студентам знайшлася робота вдома, а не за кордоном.
Економіка будь-якої країни працює на взаємодії трьох основних економічних функцій:
Перша – виробництво.
На сьогодні Україна споживає переважно закордонний продукт та фактично не виготовляє нічого свого, а це і є причиною безробіття. Першим сигналом про кінець економіки країни буде поява на полицях українських крамниць хліба закордонного виробництва, попереджає Андрій Новак.
Щоб цього не сталося, слід створювати вертикальні корпорації, які на сьогодні є провідними гравцями на світовій економічній арені.
Такі організації охоплюють усі ланки виробництва та як наслідок утворюють технологічну вертикаль, де виробляється все – від сировини до готового товару. Таким чином мінімізується собівартість продукту. Такі корпорації обов’язково мають власні науково-технічні лабораторії, де розробляють кращі та надійніші моделі продукту, щоб він був конкурентоспроможним на ринку.
На думку Андрія Новака, в Україні слід створити близько сотні таких корпорацій, які б стали локомотивом нашої економіки.
Друга функція – продаж.
Українська проблема полягає в тому, що на внутрішньому ринку тяжко знайти продукт вітчизняного виробника. Змінити цю ситуацію, можна, на переконання Андрія Яремовича, подвійним пострілом: дати законодавчі гарантії, що в кожній торговельній точці буде представлений український виробник, та створити конкурентоспроможний продукт.
Для просування цих товарів потрібна буде Національна маркетингова компанія, в якій іноземні маркетологи працюватимуть над тим, щоб український товар не поступався за популярністю закордонному.
Третя – розподіл грошей.
– Величезні проблеми розподілу в державній сфері – у центральному та місцевих бюджетах країни. Сьогодні у нас корупція визначає курс держави. Використовуючи економічний метод, її можна викорінити, мінімізувавши місця, де вона може існувати, – каже Андрій Новак.
Зараз в Україні не працює жоден законодавчий кодекс, і Конституція України – в тому числі. Основний закон країни кожен трактує, як йому зручно. Як вихід, Андрій Яремович вбачає створення економічного розділу Конституції, де б були чітко зазначені цифрові параметри.
Наприклад, першим конкретним числом могло б бути зауваження, що у зведеному бюджеті не менше 50% залишатиметься місцевим бюджетам. Адже з часів уряду Азарова майже нічого не змінилося: якщо на той час у Київ йшло 80% податків, то зараз – 82%. Тож фактично децентралізація відбувається лише на словах. Загалом голова Комітету економістів України пропонує зазначити в Основному законі 10 макропоказників, які будуть вести країну до економічного зростання, серед яких – коливання курсу гривні не більше 2% на рік, дефіцит бюджету не більше 3% ВВП тощо.
На жаль, перше видання монографії Андрія Новака, що вийшло 2006 року, яке він тоді роздав кожному народному депутату та міністрам, не отримало резонансу та не спонукало чиновників застосувати запропоновані конструктивні економічні методи в Україні.
– Тепер я нікуди не ходжу і нікому не пишу. Я зрозумів: якщо хочеш щось зробити якісно – зроби сам. Двічі ми пішли революційним шляхом, настав час для еволюційного, а еволюційний шлях у політиці – це вибори, – підсумував у кінці зустрічі економіст.