Про те, які зміни очікують нашу державу, розповів один із авторів Угоди – Тарас Качка, в.о президента Американської торгівельної палати в Україні.
– Це схоже на перехід життя будинку із системи обслуговування ЖЕКом до організації ОСББ (Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків). Україна залишиться тією самою державою Україною, суспільство залишиться таким. Але зміниться механізм управління в ньому. Маємо взяти участь в управлінні державою, як беруть участь в управлінні будинком усі члени ОСББ. Разом замінити старі механізми управління країною, як міняють старі іржаві труби в будинку, добитися, щоби по тих трубах потекла чиста вода, і щоб усі заплатили справедливу ціну за спожиті послуги. Угода з ЄС – це план євроремонту нашого українського дому, який маємо зробити ми самі, – говорить Тарас Качка.
Про екологію, заводи і фабрики
– Європейський підхід до довкілля полягає в тому, що потрібно не закрити певні підприємства, а зрозуміти, яким чином їм досягти екологічних параметрів. Буде створено механізм ретельного моніторингу повітря і води. Зараз Гідрометеоцентр вимірює якість повітря 4 рази на добу, а буде як в ЄС – щохвилини. До того ж, розшириться перелік шкідливих речовин, їх наявність моніторитимуть. Бо ми досі не розуміємо параметри забруднення. Підприємства мають за допомогою європейських фахівців спланувати, яким чином і з якою швидкістю переходити на європейські правила. І лише після того затвердити план виходу на параметри ЄС.
Чи зникне молоко на ринках
– Думка щодо молока «від бабусі», надоєного власноруч, існує не лише в Україні. У Франції, Швейцарії знайдете багато фермерів, які вважають, що немає нічого смачнішого за молоко, надоєне руками, і що всі ці вимоги ЄС лише нищать традиції молочарів. ЄС вимагає високих стандартів чистоти молока (досягнути їх можна тільки машинним доїнням, коли немає контакту рук людини з коров’ячим вименем і власне молоком) тільки для промислових виробників молочних продуктів. Виробники, що продають молочні продукти по всій Україні, мають гарантувати безпеку і чистоту на всіх етапах: від кормів, якими годують корів, до здоров’я худоби. Щоб споживач був упевнений, що безпека продукції контролюється на всьому ланцюгу виробництва. Тим споживачам, які вважають, що домашнє молоко є найкращим у світі, Угода з ЄС не загрожує. Знайдено формулу: домашнє молоко, сир, сало, вироблене в домашніх умовах, можна продавати безпосередньо виробником на базарах в радіусі 50 км від вироблення цієї продукції. Механізм з одного боку зберігає наші традиції, а з іншого дозволяє промисловому виробництву розвиватися за стандартами ЄС.
Якою буде Україна за рік після старту дії угоди з ЄС
– Побачимо і відчуємо зміни, наприклад, в економіці. Переконаний, що в Україні буде більше компаній, які торгуватимуть з ЄС. Через рік більш актуальним буде питання не, «хто з наших прорвався на ринок ЄС», а те, хто з українських компаній більше заробив на європейському ринку. Тобто сама тематика ЄС поступово перейде на рівень буденності.
Про відмінність між сусідньою Польщею і Україною
– Польща на початку 90-х років досить швидко перейшла від стану Угоди про Асоціацію до переговорів про вступ у ЄС. Це інша бюрократична динаміка, набагато швидша робота центрального уряду. Але в цілому, тоді ЄС намагався якомога більше заохотити переорієнтацію польської економіки на ЄС. Зараз Європа робить те саме щодо України. У ЄС намагаються усунути бар’єри, які заважають обом сторонам краще і більше торгувати. Масштаби допомоги Польщі з боку ЄС поки не зрівняти з тим, що отримує Україна. Але темпи розвитку в цьому питанні досить високі. В принципі, із запізненням на 20 років, ми повторюємо шлях Польщі і побачимо, чи він завершиться переговорами про вступ до ЄС, чи ні. На сьогодні політики в Україні і в ЄС дедалі більше і сміливіше говорять про те, що події розвиватимуть саме так.
Матеріал підготовлено за сприяння Регіонального прес-центру ініціативи «Реанімаційний пакет реформ»