Україна має увійти до переліку країн, де окремий державний орган бореться з корупцією серед найвищих посадовців: міністрів, депутатів, суддів та інших чиновників. Очікують, що викорінення вищої політичної корупції має змінити ситуацію в країні. Саме для цього в державі створили в 2014 році Антикорупційне бюро. Але, нагадаю, питання стосовно очільника бюро, залишається відкритим.
Та уже відомо, які завдання ставить за мету спеціально створений орган для боротьби з корупцією у нашій державі. Про це розповів Віталій Шабунін, експерт антикорупційної групи Реанімаційного Пакету Реформ
Як працюватиме Антикорупційне бюро
Діяльність бюро поширюватиметься й на регіони. Говорячи про його роботу, Шабунін надовдить приклад:
– Приміром, у райцентрі карета швидкої допомоги їде годину, а не 15 хвилин тому, що Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) не купило нормальні швидкі. Точніше, купило їх утричі менше, ніж могло б купити, бо переплатило за кожну. Саме тому в райцентрі сьогодні їде стара швидка, а не нова, яка б мала їхати 15 хвилин. І в ній немає нічого, крім аспірину. І так в усіх галузях: не секрет, що крадуть, починаючи з найвищого рівня, а страждає кожна людина. Звісно, корупція є і на рівні керівників обласних підрозділів державної влади, її теж треба зупиняти незалежним слідчим з Антикорупційного бюро. Тому в полі зору цих слідчих будуть усі обласні керівники: облдержадміністрації, начальники управлінь МВС, СБУ, податкової, судді, – говорить.
Зараз триває обрання голови бюро. Створено спеціальну комісію, до якої своїх представників висунули Президент, Кабмін і Верховна Рада. Комісія має найближчим часом подати Президенту на вибір три кандидатури, і далі Порошенко повинен обрати серед них голову Антикорупційного бюро.
– Насправді, боротьба з корупцією високопосадовців – це насамперед
робота з документами. Слідчі Антикорупційного бюро матимуть доступ до відомостей, що становлять банківську таємницю, до всіх державних реєстрів, наприклад, до реєстру прав власності на нерухоме майно. У них буде свій окремий оперативний відділ, який вестиме відеоспостереження за підозрюваними у корупції і водночас стежитиме, щоб інформація не «витікала» за стіни цього органу до завершення розслідування, – пояснює фахівець.
Що буде з міністром, якого упіймають на хабарі: бюро передасть матеріали справи в прокуратуру, а та до суду і вже він оголосить корупціонеру вирок. Через те, що без прокуратури не обійтися, планують зробити ще й антикорупційну прокуратуру., окремий орган, який працюватиме тільки з Антикорупційним бюро.
Про кадри
За словами експерта, слідчих Антикорупційного бюро обиратимуть прискіпливо.
– Експерти Реанімаційного Пакету Реформ пропонували не брати до Антикорупційного бюро тих, хто вже працював чи працює зараз слідчим у МВС, ГПУ чи СБУ. Вони бачили корупцію і нічого не робили. Побоюємося, що вони перенесуть у бюро корупційну практику зі своїх структур. Якщо хтось думає, що в країні можна вкрасти бюджет непомітно, це не так. Бо дуже легко побачити, хто краде бюджет. Усе видно! Це документи, це підписи. Разом із слідчими в штаті Антикорупційного бюро працюватимуть журналісти розслідувачі. Крім того, бюро дуже щільно співпрацюватиме з усіма ЗМІ, надаватиме матеріали для висвітлення резонансних процесів.
Штат бюро нараховуватиме не більше 700 людей. Центральний офіс розташується у Києві, на місцях будуть сім регіональних офісів, тобто один офіс на три області. Але у голови бюро буде право створювати додаткові регіональні відділення в разі потреби.
Про закордонний досвід
За словами Шабуніна, антикорупційні органи успішно працюють у багатьох країнах. Наприклад, в Індонезії за результатами розслідувань Антикорупційного бюро посадили 17 міністрів, 80 нардепів і навіть голову Конституційного суду. Голова Антикорупційного бюро в Гватемалі за три роки роботи довів до обвинувачення в суді більше 300 кримінальних справ щодо корупції та організованої злочинності, де фігурували міністри і прокурори.
Як українці зможуть допомогти слідчим Антикорупційного бюро
– Кожна людина може звернутися до Антикорупційного бюро у зручний і безпечний спосіб. Повідомити про корупцію губернатора, мера, судді, начальника ДАІ можна буде телефоном, письмово, електронною поштою, зокрема, й анонімно. Жодне повідомлення про злочини високопосадовців не залишиться без належної реакції, – впевнений експерт.
За матеріалами регіонального прес-центру ініціативи «Реанімаційний Пакет Реформ»
До теми