У вересні 1996 року відбулася грошова реформа, завдяки якій на п’ятому році незалежності Україна отримала один із найсуттєвіших атрибутів державності – власну грошову одиницю.
Українська гривня – одна з найстаріших на планеті грошових одиниць, що веде свій початок ще з часів Київської Русі. У різні історичні періоди слово «гривня» означало мідяну монету у дві з половиною копійки, згодом – у три, і, нарешті, назву «гривеник» дістала у народі срібна монета вартістю у десять копійок.
Вдруге у вигляді паперових грошей, гривня була запроваджена в обіг в Українській Народній Республіці у жовтні 1918 року, проіснувавши два роки.
Перші зразки української національної валюти було виготовлено в Канаді у 1992 році. Однак в обіг в Україні з 1992 року було введено тимчасову валюту, розраховану на перехідний період, - український карбованець, або купоно-карбованець.
25 серпня 1996 року було оголошено Указ Президента України Леоніда Кучми «Про грошову реформу в Україні». Грошова реформа в нашій державі проводилась з 2 до 16 вересня 1996 року. У перший же день реформи за встановленим курсом було перераховано у гривні ціни, тарифи, оклади заробітної плати, стипендії, пенсії, кошти на рахунках підприємств, установ та організацій, а також вклади громадян. Карбованцеві вклади було перераховано у гривні за курсом 100 000 карбованців за одну гривню без будь-яких обмежень і конфіскацій із вільним їх використанням у гривнях.
Протягом 15 днів – від 2 до 16 вересня – в готівковому обігу одночасно вільно використовувалися як гривні, так і карбованці з поступовим вилученням останніх. Після 16 вересня 1996 року приймання карбованців в усі види платежів припинили і єдиним законним засобом платежу з цього моменту стала гривня.
Назва нової валюти була вибрана невипадково. Адже Україна має давні й сталі традиції грошового обігу, і починаючи ще з часів Київської Русі, в державі неодноразово виготовлялися свої гроші.
Сьогодні банкноти національної валюти друкуються на сучасній Банкнотній фабриці Банкнотно-монетного двору Національного банку України. Папір для банкнот виробляють також в Україні, на Фабриці банкнотного паперу.
В Україні діє віртуальний Музей грошей
У Нацбанку функціонує Музей грошей, у якому представлена експозиція грошового обігу на українських землях з давніх часів до сьогоднішніх днів.
Гривня - одна з найстаріших на планеті грошових одиниць. І скільки б випробувань та криз не випадало на її долю, вона вистоювала і утверджувалась. 18 років тому, після тривалої перерви, вона знову повернулася в Україну.
Підготовлено за матерілами Управління Національного банку України в Полтавській області
Також читайте