Це свято досить молоде, офіційно затвердили його 10 років тому. Хоча ця служба на варті правопорядку вже 91 рік. Саме дільничні інспектори найближче знаходяться до людей, недарма ж говорять, що міліція починається із дільничного. Про свою роботу журналісту «Кола» розповів Володимир Мохірєв, старший дільничний інспектор міліції Київського районного відділу.
Володимир Мохірєв працює у мікрорайоні «Юрівка», це дільничний пункт міліції №15. Разом із напарником він обслуговує 14 тисяч населення. Саме дільничним він працює 2 роки. Чоловік каже, що справа ця нелегка, його робочий день починається о 8 ранку, а закінчується часто за північ. Та попри те, що доводиться майже увесь день бути на ногах, допомагати з’ясовувати сімейні чи сусідські стосунки, а часто надавати й першу допомогу потерпілим, робота Володимиру Анатолійовичу подобається. Єдине, що хочеться змінити, – це зарплата. Адже вона, за словами старшого дільничного, дуже скромна, не підвищувалася з 2007 року.
– Такого дня, щоб до мене люди не зверталися по допомогу, немає. Мінімум 5-7 заяв надходить щодня від мешканців мікрорайону,– каже Володимир Мохірєв.– Тож коли надходить одночасно кілька викликів, доводиться вибирати, куди йди спочатку, вирішувати, що важливіше. Найчастіше дільничного викликають через непорозуміння у сім’ї та із сусідами. Приміром, один сусід вважає, що інший поставив паркан на його земельній ділянці, а інший скаржиться, що мешканець зверху його затопив. Бувають і зовсім курйозні випадки – дзвонять у міліцію й просять зняти кота з дерева!
Володимиру Мохірєву доводиться реагувати на всі випадки, роз’яснювати людям, у які служби необхідно звертатися, тому дільничні тісно співпрацюють із медичними, комунальними, виконавчими службами. Адже часто бувало й таке, що Володимиру Анатолійовичу доводилося надавати першу допомогу людині раніше, ніж приїде «швидка допомога».
Доводиться боротися дільничним із самогонниками. Проте кримінальної відповідальності вони не несуть.
– Їх можна притягти лише до адміністративної відповідальності. Зазвичай цим займаються жінки, які вже неосудні, давно на пенсії, – зазначив старший дільничний інспектор.
Що входить до обов’язків дільничного інспектора
– Надійний захист прав та законних інтересів громадян від злочинних посягань;
– проведення профілактичної роботи серед осіб, схильних до скоєння злочинів та інших правопорушень;
– забезпечення охорони громадського порядку;
– запобігання, припинення та розкриття злочинів;
– здійснення адміністративного нагляду за особами, до яких він встановлений;
– боротьба з пияцтвом, алкоголізмом та наркоманією.
Жінки і чоловіки скаржаться одне на одного дільничному інспектору порівну
Найголовніше в роботі – це профілактика. Направити порушників на шлях істини, допомогти виправитися. Тому дільничних інспекторів часто можна побачити в школах, училищах, на зборах кооперативу тощо.
Чільне місце серед звернень до дільничного інспектора посідають дзвінки зі скаргою на моральне, матеріальне чи фізичне насильство з боку рідних. При цьому не можна сказати, що жінки скаржаться частіше. Тут статистика майже однакова.
– Часто трапляються випадки, коли дружина скаржиться, що чоловік її б’є, я приїжджаю на місце виклику, а виявляється, що все майже навпаки: чоловік собі спокійно працює, а дружина або п’яна, або сидить випиває із подругами, – пригадує старший дільничний інспектор. – Бувало й таке, що приїжджаю на виклик,а нам кажуть, що вже все владналось і просять, щоб не втручались. Найчастіше так роблять жінки, бо знають, що за вчинення насильства в сім’ї чоловіка можуть затримати на 15 діб, відповідно до статті 173, ч. 2 Адміністративного кодексу України. Ця інформація подається роботодавцю, а отже, затриманого, якщо справа доходить до суду, можуть оштрафувати на суму від 17 до 180 гривень або звільнити з роботи.
Якщо хтось із рідних ображає морально (наприклад, нецензурно лається на іншого члена родини), фізично чи матеріально, і це підтверджує хтось із сусідів, інших очевидців – складається протокол про вчинення насильства у сім’ї. Потім таку людину доставляють у відділок, де затримують на 3 години до з’ясування усіх обставин.
Згідно із законодавством, дільничний інспектор не може зайти в квартиру без дозволу власника.
Прийом заяв та скарг від людей, вчасне реагування на них і ухвалення рішень – на цьому робота дільничних інспекторів не закінчується. Вони повинні попереджувати та розкривати адміністративні правопорушення та злочини, скоєні на території обслуговування. Приміром, Володимир Мохірєв цього року вже розкрив 17 злочинів.
З історії дільничної служби
У служби давня історія. З часу існування Центральної Ради, коли в травні 1917 року перший український військовий з’їзд ухвалив Постанову «Про українську народну міліцію», колишніх околодочних змінили дільничні начальники міліції.У травні 1918 року була затверджена постанова Гетьмана Скоропадського про зміну існуючих законів про міліцію та утворення Державної варти, після чого дільничного інспектора міліції почали називати дільничним начальником Державної варти. На кожні 400 мешканців повинен був припадати один вартовий.
2 жовтня 1918 року народними комісаріатами внутрішніх справ і юстиції, за дорученням Ради Народних Комісарів, затверджена Інструкція «Про організацію радянської робітничо-селянської міліції», яка встановила принципово новий штат міліції. Відповіднодо її положень,нижчою ланкою апарату міліції була ділянка (незабаром була перейменованав район), очолювана дільничним начальником міліції (начальником міліцейського району), якому підпорядковувалися старші міліціонери і міліціонери, що забезпечують безпосередню охорону громадського порядку на місцях. Основне завдання цих службовців полягало в профілактиці та припиненнізлочинівйадміністративнихправопорушень. Ця категорія співробітників започаткувала службу дільничних інспекторів міліції, яких в листопаді 1923 року розпорядженням наркомату внутрішніх справ почали іменуватися дільничними наглядачами.Саме з цього моменту почала формуватися служба дільничних інспекторів у такому вигляді, якою вона є зараз, визначалися завдання та функціональні обов’язки співробітників.
ДОВІДКА
У місті Полтава – 74 дільничних інспекторів міліції (ДІМ) та 17 помічників ДІМ:
– Октябрський райвідділ – 33 дільничних та 8 помічників.
– Київський – 27 ДІМ та 6 помічників ДІМ.
– Ленінський – 14 ДІМ та 3 помічники.
Серед них є шестеро жінок-дільничних інспекторів.
До речі, в Полтаві найкращий дільничний пункт міліції – № 11, в мікрорайоні Половки.